بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

439
بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

بیوگرافی محمد باقر قالیباف  : دکتر محمدباقر قالیباف در شهریورماه سال ١٣٤٠ در شهر ییلاقی طرقبه در خانواده ای مذهبی پا به عرصه هستی نهاد . پدر ایشان از کسبه قدیم و از معتمدان دیار خود است . وضعیت متوسط زندگی باعث شد تا ایشان از همان ابتدا و در ایام فراغت از تحصیل به کار و کسب درآمد هم اهتمام ورزد .

بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

محمدباقر قالیباف سیاستمدار ایرانی و شهردار کنونی تهران است . وی پیش از این در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی سمت فرماندهی داشته است . وی همچنین در دوران فرماندهی نیروی انتظامی، رئیس و نماینده محمد خاتمی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز بوده است . محمدباقر قالیباف درسال ۱۳۶۱ فرمانده تیپ امام رضا شد و سپس به فرماندهی لشکر پنج نصر خراسان در جنگ ایران و عراق ارتقاء یافت .

وی دارای مدرک دکتری در رشتهٔ جغرافیای سیاسی است و دوره خلبانی هواپیمای ایرباس را در فرانسه گذرانده‌است . محمدباقر قالیباف عضو هیئت علمی و دانشیار گروه جغرافیای سیاسی دانشکدهٔ جغرافیا دانشگاه تهران نیز می‌باشد .  در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم با بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیشتر آشنا شویم . لطفا همراه ما شوید .

زندگی شخصی

بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

وی در اول شهریور سال ۱۳۴۰ در شهر طرقبه زاده شد . پدرش حسین قالیباف کرد تبار و از اهالی طرقبه و مادرش خیرالنساء بوژمهرانی اصالتاً نیشابوری بودند .

برادر

برادرش حسن قالی‌باف طرقبه‌ای در عملیات کربلای ۴ کشته شد .

همسر

محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۶۱ در سن ۲۱ سالگی ازدواج کرد . همسر او زهراسادات مشیر، زنی از محلهٔ طرقبه است که همسایه قالیباف بود. دوران دبیرستان را به پایان نرسانده بود که روح‌الله خمینی، صیغه عقدشان را جاری کرد . او در سازوبرگ همسرش سمت مدیریت اداره فرهنگی و اجتماعی امور بانوان شهرداری تهران و مشاور شهردار را داشته است . البته بنا به ادعای قالیباف، وی در این پستها، حقوقی دریافت نکرده است. افزون بر آن، او شعر می‌گوید، نقاشی می‌کند و جامعه‌شناسی می‌خواند . وی پس از نامزد شدن شوهرش در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۲) از مدیریت کل امور بانوان شهرداری تهران استعفاء داد تا در صورت انتخاب همسرش حضوری فعال در دولت وی داشته باشد.

تحصیلات

وی دانش‌آموخته رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در مقطع فوق لیسانس و دکترای همین رشته در دانشگاه تربیت مدرس، همزمان با فرماندهی نیروی هوایی سپاه، می‌باشد .  پایان‌نامه دکترای وی بررسی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دورهٔ معاصر بوده است .

زندگی سیاسی

بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

دهه اول انقلاب

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی محمد باقر قالیباف فعالیت خود را در بسیج آغاز کرد و با شروع ناآرامیهای کردستان به آن شهر و سپس با آغاز جنگ ایران و عراق به جبهه‌های جنوب عزیمت نمود و در اوایل جنگ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد . وی در جبهه‌های جنگ اغلب مسئولیت اطلاعات عملیات جنگ را به عهده داشت سپس در مسئولیت فرماندهی گردان و فرماندهی تیپ امام رضا نیز فعالیت کرد . وی در سال ۱۳۶۱ به فرماندهی لشکر نصر خراسان منصوب شد و سپس در فرماندهی لشکر ۲۵ کربلا کار خود را دنبال کرد. سردار قالیباف بعد از پایان جنگ ایران و عراق فرمانده قرارگاه نجف بود و سپس به جانشینی نیروی مقاومت بسیج منصوب شد.

قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه

او در سال ۱۳۷۳ به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انتخاب شد و گفته می‌شود که در پروژه‌هایی همچون راه آهن مشهد سرخس، گاز رسانی به پنج استان مرکزی و غربی، ساخت سازه‌های دریایی خلیج فارس و سد کرخه نقش داشته‌است .

فرمانده نیروی هوایی سپاه

او در سال ۱۳۷۶ با حکم سید علی خامنه‌ای، به سمت فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب گردید. وی پس از آن به فرانسه رفت و در امتحان خلبانی ایرباس شرکت کرد . محمدباقر قالیباف هنوز هم خلبان ایران ایر می‌باشد .

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

قالیباف در سال ۱۳۸۳ به عنوان نماینده سید محمد خاتمی (رئیس جمهور وقت) و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب گردید و دراین دوره بود که دادگاه ویژه جرایم قاچاق کالاو ارز راه‌اندازی گردید و اقداماتی از جمله کشف چند اسکله که برای قاچاق کالا استفاده می‌شد، صورت گرفت .

بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی محمد باقر قالیباف

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴

محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) وارد صحنه انتخابات شد و در اولین تجربهٔ انتخاباتی خود با کسب ۴٫۰۷ میلیون رای به دست آورد که پس از علی اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی‌نژاد و مهدی کروبی، بالاتر از چهره‌هایی چون مصطفی معین، علی لاریجانی و محسن مهرعلیزاده، قرار گرفت .

پس از انتخابات نهم ریاست جمهوری، علی اکبر هاشمی رفسنجانی طی نامه‌ای به وزیر کشور وقت برخی فرماندهان نیروی انتظامی را متهم ساخت که به نفع قالیباف در انتخابات مداخله، داشته‌اند. این نامه با واکنش و پی‌گیری مواجه نشد .

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸

محمدباقر قالیباف پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) گفت : «با جمع‌بندی شرایط موجود فعلاً داوطلب دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیستم.» او در فرودین ۱۳۸۸ از احتمال حضور خود در انتخابات سخن گفت اما در انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) نامزد نشد .

شهرداری تهران

وی در سال ۱۳۸۷ برابر با سال ۲۰۰۸ میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد .

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲

محمدباقر قالیباف در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام کرد . وی در سخنان خود گفت: «پای دو چیز ایستاده‌ام که به طور جدی به آنها توجه کنم؛ نخست اجرای قانون اساسی و دوم حفظ حرمت محکومان و زندانیان.» صلاحیت وی روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ از سوی شورای نگهبان برای نامزدی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأیید شد.  وی در این رقابت با حدود شش میلیون رای، رتبه دوم را به دست آورد.

وی پس از عدم موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری، از روز ۲۶ خرداد ۱۳۹۲ به محل کارش بازگشت و مشغول فعالیت‌های خود در حوزه شهرداری تهران شد.

بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۶)

قالیباف از جمله نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۶) است ؛ ولی افشاگری‌ها دربارهٔ پرونده‌های زمین‌خواری، پرونده واگذاری املاک با تخفیف‌های کلان و همچنین حمایت‌های مالی قابل توجه از مؤسسه خیریه همسرش، به اعتبار قالیباف ضربه‌های شدیدی وارد کرده است.  برخی معتقدند او احتمالاً بهترین راه را در شرایط فعلی این بداند که با فرار به جلو خود را در مقام کاندیدای ریاست‌جمهوری معرفی کند و بتواند اصولگرایان را که هیچ چهره‌ای که رقیبی جدی برای حسن روحانی باشد در اختیار ندارند با خود همراه سازد .

منع احمدی‌نژاد از کاندیداتوری برای انتخابات توسط آیت‌الله خامنه‌ای احتمالاً فرصت خوبی برای قالیباف ایجاد خواهد کرد تا او در قد و قواره‌ای بالاتر از سایر کاندیداهای احتمالی اصولگرا ظاهر شود.

او در سال ۱۳۸۴ پوسترهای خود را در لباس خلبانی در خیابانها و معابر نصب کرده بود و در انتخابات سال ۹۲ هم کت و شلوارهای شیک را برای حضور در مجامع انتخاباتی ترجیح می‌داد . او در حال حاضر لباس‌های ساده به سبک مدیران کلاسیک جمهوری اسلامی به تن می‌کند و رسانه‌های هوادار او در صدد هستند تا او را در تصویر یک «مدیر جهادی» ساده زیست را نشان دهند .

قالیباف پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۶ ضمن بیانه‌ای دولت خود را «دولت مردم» نامید و ۴ وعده به مردم داد. او ادعا کرد که در یک دوره چهار ساله با انقلابی اقتصادی درآمد کشور را دو و نیم برابر افزایش خواهد داد، ۵ میلیون شغل ایجاد خواهد نمود و نظام مالیاتی را به نفع ۹۶ درصد مردم تغییر خواهد داد و او وعده داد برنامه‌ای مدون و دقیق برای حل مشکلات فوری قشرها کم درآمد اجرا کند.

بیوگرافی محمد باقر قالیباف نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =

بررسی

خلاصه مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری

خلاصه مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری طبق زمانبندی قبلی تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست ج…