بهترین سن بارداری زنان و اوج قدرت باروری مردان چه سنی است

638
بهترین سن بارداری زنان

بهترین سن بارداری زنان و اوج قدرت باروری مردان چه سنی است

با افزایش گرانی‌ها و دشواری ها اقتصادی زندگی، زناشویی کردن و بچه‌دار شدن تبدیل به یکی از دغدغه ها و سخت‌ترین تصمیم‌ گیری‌ های حیات انسان شده است! از طرف دیگر فرصت برای بچه‌دار شدن همیشگی نیست و هر سالی که می‌گذرد توان باروری زوجین کمتر می‌شود. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما را با بهترین سن بارداری زنان و اوج قدرت باروری مردان آشنا نماییم!

بارداری قبل از ۱۸ سالگی

تخمک گذاری در دختر خانم‌ها از سن بلوغ شروع شده و از همان موعد امکان بارداری فراهم میشود. در چند سنین اول بعد از بلوغ معمولا تخمک‌گذاری‌ها نامرتب بوده و گاهی اوقات يك الی ۲ سال طول می‌کشد تا ریتم طبیعی خود را پیدا کند. بارداری در سنین پایین ۱۸ سالی می‌تواند موجب خطراتی از قبیل کاهش رشد درون رحمی جنین، افزایش ریسک فشار خون بارداری و پرکلامسی باشد. علاوه بر این مادری که در سن کم می خواهد بچه دار شود مسلما تجربیات کافی برای به انجام رساندن یک بارداری را ندارد. معمولا در کشورهای مترقی این نوع بارداری‌ ها بدون برنامه‌ ریزی پیشین رخ می‌دهد شانس سقط در آنها زیاد است چرا که ممکن است تخمک یا اسپرم کیفیت مناسب برای باروری نداشته باشند.

بهترین سن بارداری زنان
بهترین سن بارداری زنان

بهترین سن بارداری

بهترین سن برای بارداری معمولا ۲۵ و ۲۶ سالگی است. در این سن اکثریت عوارض بارداری کم میشود و معمولا بارداری به حالت طبیعی انجام میشود. شانس دیابت، فشارخون و کاهش رشد جنین بسیار کم است و بارداري‌ ها در این سن معمولا بدون خطر هستند همچنین شانس ناهنجاری‌های جنینی که اغلب به علت سه‌ تایی شدن کروموزوم‌های ۱۳، ۱۸ و ۲۱ صورت میگیرد، بسیار ناچیز است. تمام تخمک‌های یک بانو در موعد زایش تولید و ذخیره می‌شوند و تا ۵۰ سالگی هر ماه یکی از آنها آزاد شده و مایه تخمک‌گذاری و عادت ماهانه می‌شود. حال هر قدر سن باروری پایین‌تر باشد (البته نه پایین تر از ۱۸ سال) به خصوص در ۲۵ تا ۲۶ سالگی کیفیت تخمک‌هایی که بارور می‌شوند زیاد بهتر است و معمولا دوران بارداری‌ راحت‌تر و بدون دشوار می‌گذرد.

همچنین بخوانید :   نکاتی که قبل از باردار شدن باید به آن توجه کرد
بهترین سن بارداری زنان
بهترین سن بارداری زنان

بارداری در سن ۳۰ سالگی

۳۵ سالگی سنی است برای تسویه‌حساب کردن با زنانی که هدف بچه‌دار شدن دارند. در اوایل ۳۰ سالگی، بخت بارداری بسیار کمتر از ۲۰ سالگی است و خطر سقط و زایش نوزاد مبتلا به سندرم داون بسیار زیاد است، در ۳۵ سالگی شانس ناباروری بیشتر است و خطر بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی هم نگران‌کننده‌ است؛ فلذا بسیاری از پزشکان انجام‌ آزمون‌هایی همانند آمنیوسنتز، بررسی ویلوس کوریونی و دیگر آزمون‌های غربالگری جنینی را پیشنهاد می‌کنند.

در فاصله بین ۲۹ الی ۳۵ سالگی میزان باروری کاهش پیدا می‌کند. در ۳۰ سالگی شانس بارداری در هر تخمک‌گذاری ۱۵ درصد است. به گفته محققان بنیاد نهاد سازمان ناباروری سنت‌ لوییس، بخت بارداری یک سال پس از تصمیم به بارداری در حدود ۷۵ درصد است، ولی در صورت دیرکرد در بارداری این شانس به ۶۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. شانس سقط نیز از ۱۲ درصد در ۳۰ تا ۳۴ سالگی، به ۱۸ درصد در ۳۵ تا ۳۹ سالگی افزایش پیدا می‌کند.

بارداری در سن ۴۰ سالگی

هر چه بارداری بیشتر به دیرکرد بیفتد و سن خانم بالاتر برود، شانس وقوع بارداری کمتر می‌شود. بارداری در ۴۰ سالگی، یعنی بچه‌دار شدن ۱۵ سال قبل از یائسگی و باز هم یعنی کم شدن تعداد تخمک‌ها که این با افزایش مشکلات کروموزومی به همراه است که خطر سقط و نقایص جنینی از پیامدهای آن است. بین تخمک‌های فرآوری شده در اوایل ۴۰ سالگی الی اواسط و حتی اواخر آن تفاوت آشکاری هستی دارد. به نوشته نشریه باروری و ناباروری، بچه دار شدن در ۴۱ سالگی بهتر از بارداری در ۴۳ سالگی است.

همچنین بخوانید :   تاثیر پیاده روی سریع در باروری مردان
بهترین سن بارداری زنان
بهترین سن بارداری زنان

باروری آقایان بعد از ۴۰ سالگی

آقایان نیز در سنین بالای ۴۰ سالگی دچار افت نیرو باروری می‌شوند دقیقا مشابه همان اتفاقی که پس از ۳۰ سالگی برای خانم‌ها می‌افتد. بالا رفتن سن آقایان باعث تنگی عروق بدن و مختصر شدن تعداد اسپرم ها، کند شدن جنبش و غیر طبیعی شدن شکل آنها می‌شود. بدبختانه امروزه به علت پوشیدن شلوارهای تنگ و بودن در محیط‌های گرم نوعی مرض به نام واريكوسل یا واریس بیضه در آقایان بسیار شایع شده است. این واریس و بالارفتن حرارت ناحیه بیضه‌ها می‌تواند منجر به کم شدن تعداد، حرکت و بد شکل شدن اسپرم‌ها و در پایان نازایی شود.

 

بهترین سن بارداری زنان و اوج قدرت باروری مردان چه سنی است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + سه =

بررسی

خواص گیاه خرنوب در درمان ناباروری مردان

خواص گیاه خرنوب در درمان ناباروری مردان خرنوب از گروه گیاهان دارویی می‌باشد که میوه و دانه…