نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

757
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه ، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا ) قرار دارد . کشور ترکیه اغلب با صنعت گردشگری خود در جهان شناخته شده است . ترکیه که در سالهای گذشته اقتصاد ضعیفی داشته ، طی سالهای اخیر پیشرفت های چشمگیری یافته و سعی میکند در اغلب معادلات منطقه ای ورود کند و امتیازات منطقه ای خود را افزایش دهد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد نظام کشور ترکیه بیشتر صحبت کنیم .

نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

کشور ترکیه

مساحت کشور ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است که رتبه سی و هفتم جهان میباشد . ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است . شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است . ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند . ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند . جمعیت ترکیه حدود ۷۷ میلیون نفر (برآورد ۲۰۱۵) می‌باشد ، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند . حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است . همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر اقوام ترکیه تشکیل می‌دهند .

نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

اقتصاد

سازمان سیا ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته دسته بندی کرده‌است . اقتصاددانان و سیاست‌مداران ، اغلب ترکیه را بعنوان کشور تازه صنعتی شده طبقه‌بندی می‌کنند و آن را جزو ۲۰ کشور صنعتی جهان می‌دانند . بر اساس اعلام مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها شهر استانبول در سال ۲۰۰۸ با ۳۵ نفر میلیاردر پس از مسکو (۷۴ میلیاردر), نیویورک (۷۱ میلیاردر) و لندن(۳۶ میلیاردر) در رده چهارم جهان قرار دارد و از این لحاظ از شهرهایی مانند توکیو, هنگ کنگ, لس آنجلس و دالاس پیش است . کشور ترکيه با داشتن زير ساخت هاي طبيعي و اقتصادي توانست در سال ۲۰۰۵ در ليست ده کشور برتر صنعت توريسم و جذب گردشگر قرار گيرد . در اين سال ترکيه رتبه نهم را از آن خود نمود . بعد از آن نيز ترکيه با وجود بحران ها و مشکلات سياسي حاکم بر منطقه خاورميانه توانست جايگاه هفتم را در توريسم جهان به خود اختصاص دهد . کارشناسان “اتحاديه آژانس هاس گردشگري ترکيه” بر اين باورند که ترکيه در طي سال هاي اخير يکي از مؤفق ترين کشورهاي جهان در جذب گردشگر بوده و در سال ۲۰۱۳، ۳۳ ميليون گردشگر از نقاط مختلف دنيا وارد ترکيه شده اند که اين تعداد گردشگر حدود ۲۶ ميليار دلار ارز وارد ترکيه مي نمايد که در نتيجه اشتغال زايي را در ترکيه در پي دارد .

همچنین بخوانید :   راز موفقیت ماست فروش میلیاردر ترک تبار

نظام سیاسی

شبه جزیره آناتولی دربرگیرنده بیشتر مناطق ترکیه امروزی همواره یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی دنیا بوده که قدمت آن برمی‌گردد به اوایل دوران نوسنگی . ترکیه کنونی در دوران باستان ، تحت حکومت دولت شهرهای متعدّدی مانند لودیه و ایونیا قرار داشت. تا اینکه در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد، این دولت‌ها توسّط کورش بزرگ هخامنشی منقرض شد و ترکیه زیر سلطه هخامنشیان درآمد . پس از یورش اسکندر در سال ۳۳۳ پ.م. آسیای کوچک به دست سلوکیان افتاد و پس از اندکی رومیان جای آنها را گرفتند .

نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

امپراتوری بیزانس

بعدها امپراتوری روم به دلیل وسعت زیاد دچار مشکل شد، تا اینکه در سال ۳۹۵ میلادی امپراتور کنستانتین شهر بیزانتیوم (کنستانتین/قسطنطنیه/اسلامبول/استانبول) را پایتخت خود قرار داد؛ این اقدام مقدّمهٔ تقسیم روم به دو بخش شرقی و غربی شد. از آن پس روم شرقی یا امپراتوری بیزانس، ترکیه کنونی را در دست گرفت. در سال ۴۶۳ هجری قمری، ترکمانان مسلمان سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان به جنگ با امپراتوری بیزانس شتافتند و در ملازگرد، سپاه امپراتور بیزانس، رومانوس چهارم را شکست دادند . بدین ترتیب نیمهٔ شرقی ترکیه به دست سلجوقیان افتاد و زمینه برای مسلمان شدن مردم آن جا و نفوذ زبان ترکی به آن جا فراهم شد ولی نیمهٔ غربی ترکیه در دست امپراتوری بیزانس باقی‌ماند .

امپراتوری عثمانی

پس از آن کوچ قبایل ترکمن مسلمان از شرق ایران به آسیای کوچک آغاز شد و این قبایل به تدریج دولتهای کوچک محلی در آنجا تشکیل دادند . یکی از مشهورترین این قبایل، قبیله «قایی» بود که در نزدیکی آنقره ( آنکارا ) سکونت داشتند . رهبر این قبیله به نام عثمان در سال ۶۷۸ هجری خورشیدی حکومتی تأسیس کرد که به نام خودش عثمانی خوانده شد . از آن پس تا حدود ۱۵۰ سال بعد حکومت عثمانی بیشتر آناتولی را به تصرف درآورد . در سال ۸۳۲ ه.خ. (۱۴۵۳میلادی)، سلطان محمد فاتح توانست به زندگی هزار ساله امپراتوری بیزانس (روم شرقی) پایان دهد . فتح درخشان او، تسخیر قسطنطنیه (کنستانتین) پایتخت بیزانس بود، که از آن پس (اسلامبول=شهر اسلام) نامیده شد که بعدها به صورت استانبول درآمد .

همچنین بخوانید :   اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

 

کسی که حکومت عثمانی را به امپراتوری تبدیل کرد ، سلطان سلیم یکم ملقب به یاووز بود . وی در اوایل سده نهم هجری قمری به پادشاهی رسید . او در طول پادشاهی ۹ ساله خود شام، مصر، دیاربکر، غرب کردستان، عراق، حجاز (غرب عربستان)، و بخشهایی از بالکان (در جنوب شرق اروپا) را به تصرف درآورد و خود را خلیفه مسلمانان نامید . همچنین او کتاب‌های بسیاری را از مناطق متصرف شده بدست آورد، که اکنون زینت بخش کتابخانه‌های ترکیه‌است. سلطان سلیم یکم در سال ۸۹۳ ه.خ. شاه اسماعیل یکم را در جنگ چالدران شکست داد . اوج قدرت عثمانی در زمان سلطان سلیمان یکم (قانونی/باشکوه) پسر سلطان سلیم رخ داد . او مناطق بیشتری را به تصرف درآورد و حتی به محاصره وین پرداخت . او در یکی از جنگ‌هایش با شاه تهماسب صفوی ، تا سلطانیه نیز پیش آمد. پس از او امپراتوری عثمانی رو به انحطاط گذاشت .

جمهوری ترکیه

امپراتوری عثمانی در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد . مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد . وی خط لاتین را برای نوشتن زبان ترکی مرسوم کرد و اقدامات بسیاری را برای صنعتی و غربی شدن ترکیه انجام داد و دوره نوینی را در ترکیه به وجود آورد . رضاشاه در خرداد ماه ۱۳۱۳ به همراه هیأتی ۱۷ نفره که بیشترشان نظامی بودند به ترکیه سفر کرده بود که این سفر  تاثیرات بسیاری را در رضاشاه گذاشته و منشا تحولات سیاسی او بود . زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود . ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشت .

نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته
رضاشاه و آتاتورک

احزاب ترکیه

مهمترین احزاب ترکیه که در پارلمان این کشور دارای نماینده هستند عبارتند از : حزب عدالت و توسعه (AKP)، حزب جمهوری‌ خواه خلق (CHP)، حزب حرکت ملی (MHP)، حزب صلح و دموکراسی (BDP)، حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) .

حزب عدالت و توسعه (AKP) : حزب حاکم در ترکیه است که از سال ۲۰۰۲ تاکنون بر مسند قدرت بوده و در این دوران اوضاع اقتصادی ترکیه تغییرات چشمگیری داشته است . این حزب با رهبری رجب طیب اردوغان تلاش دارد تا با کسب کرسی‌های مورد نظر خود، دست به اقدامات بنیادین در سیستم حکومتی زده و نظام پارلمانی را به ریاستی تغییر دهد . شعار تبلیغاتی این حزب «آنها حرف می‌زنند، ما عمل می‌کنیم» است . این حزب در برنامه انتخاباتی خود قول ادامه برنامه توسعه اقتصادی و به پایان رساندن طرح‌های بزرگ مانند فرودگاه سوم استانبول و طرح احداث اتوبان‌های بزرگ را داده است .

همچنین بخوانید :   روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

تحولات اخیر

آقای اردوغان پیشتر شعارهای اسلام گرایی و ظلم ستیزی داشت و در پی کمک به مردم مظلوم غزه بود . در جریان ارسال کمک های مردمی ترکیه به مردم مظلوم فلسطین در سال ۲۰۱۰ ، نیروهای رژیم اشغالگر قدس به کشتی حامل کمک های مردم ترکیه حمله کردند که نه نفر از سرنشینان کشتی را کشته و چندین نفر را زخمی کردند . بعد از این حمله وحشیانه ، آقای اردوغان در اجلاس داووس در جلسه مذاکره با شیمون پرز رییس رژیم کودک‌کش صهیونیستی ، او را مورد عتاب قرار داد و توانست در داخل ترکیه مقبولیت و مشروعیت کم نظیری را به سبب این اقدام بدست آورد . اما متاسفانه آقای اردوغان به تدریج با افزایش قدرت ، از شعارهای اسلامی خود فاصله گرفته و در ذهن خود نقشه های بازگشت به امپراطوری عثمانی را مرور میکند . او به اندازه ای از آرمان های حزب دور شده که اغلب همراهان قدیمی خود مانند عبدالله گل ( رئیس جمهور پیشین ترکیه ) را از دست داده و اخیرا هم طی یک همه پرسی قانون اساسی کشور ترکیه را از پارلمانی به ریاستی تغییر داد تا خودش در مقام رئیس جمهور از قدرت بیشتری برخوردار باشد .

نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته
نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته

 

در مورد سوریه نیز آقای اردوغان چندین سال است که با حمایت های خود از تروریست ها باعث کشتار مردم مظلوم سوریه شده است . ساقط کردن جنگنده روسیه ، حمایت همه جانبه از تروریست های جبهه النصره و خرید نفت از داعش و در ادامه آن عملیات انتحاری در نقاط مختلف ترکیه که باعث کشته شدن شهروندان این کشور و کاهش ۳۰ درصدی درآمد گردشگری شده از جمله اتهامات سنگینی است که به دولت آقای اردوغان وارد است . هر چه که هست این خوی قدرت طلبی او به صلاح کشور ترکیه و سایر کشورهای منطقه نبوده و باعث ریخته شدن خون مردم بیگناه شده و محاسبات منطقه ای را پیچیده تر کرده است .

به امید روزی که تمامی کشورهای اسلامی بصورت متحد از مردم فلسطین حمایت کرده و رژیم اسرائیل را از صفحه روزگار محو کنند .

 

نظام کشور ترکیه و تغییرات آن در چند سال گذشته نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 1 =

بررسی

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود براساس قانون پولی و بانکی کشور ، امتیاز انتشار پول رایج …