زلزله مشهد به همراه آخرین اخبار تکمیلی از شهر مشهد

2,946
زلزله مشهد

زلزله مشهد به همراه آخرین اخبار تکمیلی از شهر مشهد

زلزله امروز در استان خراسان رضوی در ۸۶ کیلومتری جنوب شرقی مشهد بوده است جایی که سایت زلزله نگاری آمریکا قدرت این زلزله را ۶.۱ اعلام کرده است. بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری،در ساعت ۱۰ و ۳۹ دقیقه، زمین لرزه سفید سنگ در استان خراسان رضوی را لرزاند. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما در جریان آخرین اخبار زلزله مشهد قرار بدهیم.

همچنین یک پس لرزه به شدت ۴.۷ ریشتر نیز در ساعت ۱۰:۴۹ دقیقه به ثبت رسید. به اعتقاد کارشناسان زلزله ای با بزرگی ۶ ریشتر، ممکن است تا یک ماه پس لرزه های دیگری هم در پی داشته باشد. پس از زمین‌لرزه ۶ ریشتری در مشهد ۵ پس‌لرزه به قدرت‌های ۴.۷ ریشتر، ۴ ریشتر، ۳.۶ ریشتر، ۴.۴ ریشتر و ۳.۷ ریشتر تاکنون به وقوع پیوسته است.

زلزله ۶.۱ ریشتری در مشهد نگرانی و ترس زیادی را در میان شهروندان مشهدی ایجاد کرده است و بسیاری از شهروندان این شهر به بیرون از ساختمان ها آمده اند. آخرین زلزله بزرگی که در مشهد به وقوع پیوسته بود ۶۱۰ سال پیش رخ داد.

آماده باش نیروهای آتش نشانی مشهد در پی وقوع زلزله

زلزله مشهد
زلزله مشهد

بدنبال وقوع زلزله در مشهد ، ماموران ۴۸ ایستگاه آتش نشانی این کلانشهر به حالت آماده باش درآمدند و کلیه خودروهای عملیاتی به دستور معاونت عملیات این سازمان از آشیانه خارج و در حالت استند بای قرار گرفتند.

اعزام تیم های ارزیاب

تیم های ارزیاب جمعیت هلال احمر به منظور بررسی مناطق تحت تاثیر زمین لرزه و ارزیابی میزان خسارات به منطقه اعزام شدند. آبادی های دارای سکونت تا شعاع ۵ کیلومتر از مرکز زمین لرزه بالغ بر ۸ روستا (۲۵۳ نفر) هستند که هماهنگی با فرودگاه برای اعزام احتمالی نیرو و اقلام زیستی صورت پذیرفته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی

زلزله مشهد
زلزله مشهد
  • تیم های امداد هوایی و واکنش سریع هلال احمر استان به منطقه زمین لرزه اعزام شده اند.
  • منتظر گزارش های اولیه تیمهای ارزیاب هستیم تا آمار دقیق خسارات احتمالی را ارائه دهیم.
  • تیمهای آواربرداری، اسکان اضطراری و تغذیه پس از گزارش اولیه تیمهای ارزیاب برای امدادرسانی به منطقه حادثه اعزام خواهند شد.
همچنین بخوانید :   مهمترین اتفاقات سال 96 در یک نگاه

 

حرکت تمام پروازهای تهران-مشهد بدون اختلال انجام می شود

یک منبع آگاه، در خصوص پروازها به سمت شهر مشهد با توجه به وقوع زلزله و چندین پس لرزه در شهر مشهد بیان کرد:

زمان پروازهای تهران-مشهد هیچ تغییری نکرده است و تمام سفرهای براساس ساعت مندرج در بلیت صورت می‌گیرد. تمام حرکت پروازهای تهران-مشهد براساس برنامه قبلی صورت می گیرد و هیچ تغییری نخواهد داشت. بر اساس امار مرکز زلزله نگاری کل کشور تا کنون ۹ پس لرزه در خراسان رضوی  رخ داده است.

اختلال در ارتباطات خراسان رضوی به دلیل ترافیک بالا

زلزله مشهد
زلزله مشهد

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران از تلاش این شرکت برای بررسی وضعیت ارتباطات در مناطق زلزله‌زده استان خراسان رضوی خبر داد. محمدرضا بیدخام با اشاره به گزارش‌هایی که درباره اختلال در وضعیت ارتباطی شهرستان فریمان از توابع استان خراسان رضوی پس از زلزله صبح امروز ایجاد شده است، گفت: گزارشی مبنی بر قطع ارتباطات دریافت نشده است و در حال بررسی این موضوع هستیم تا آمار دقیقی از آن به دست بیاید، اما به جهت حجم بالای تماس‌های غیرمنتظره، طبیعی است که اختلال ایجاد شده باشد.

او با بیان اینکه با توجه به زلزله و حجم بالای تماس به این استان ترافیک ارتباطی وجود دارد، اظهار کرد: تعداد مکالمات افزایش پیدا کرده و اختلال موجود به به دلیل این ترافیک بالا طبیعی است و مخابرات هم به دنبال راهکار مناسب برای برطرف کردن این اختلال و بهبود ارتباطات است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اعلام کرد که به دلیل وقوع زلزله، هیچ مشکل فنی در برقراری ارتباطات استان خراسان رضوی به وجود نیامده است.

۱۱ مصدوم زلزله خراسان رضوی تا این لحظه

بنابر اعلام روابط عمومی اورژانس کشور، تعداد مصدومان زلزله امروز خراسان رضوی، به ۱۱ تن رسید. برخی اماکن و منازل مسکونی حدود ۱۲ روستا در اطراف مشهد به میزان ۸۰ درصد تخریب شده‌اند.

همچنین بخوانید :   با سوغاتی های شهر مشهد شهر زیارت آشنا شوید

احتمال افزایش پس‌لرزه‌ها در خراسان رضوی تا بزرگی ۵.۵ ریشتر

زلزله مشهد
زلزله مشهد

استاد زلزله‌شناسی دانشگاه فردوسی با گفت: پیش‌بینی می‌شود پس‌لرزه‌های زلزله استان خراسان رضوی به بزرگی بیش از پنج ریشتر نیز برسد. این زمین لرزه در ادامه گسل کشف‌رود به سمت شمال شرق فریمان در ساعت ۱۰:۳۹ صبح امروز رخ داده است. وی در خصوص ادامه پس‌لرزه‌های این زمین لرزه، افزود: پس‌لرزه‌ها قطعا تا ماه‌های آینده ادامه خواهند داشت، اما شدت آنها در روزهای آینده کاهش می‌یابد و رفته رفته احساس نخواهد شد.

این استاد زلزله‌شناسی دانشگاه فردوسی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود این پس‌لرزه‌ها امشب به بیش از پنج ریشتر برسد بنابراین توصیه می‌شود مردم اقدامات امنیتی لازم را انجام دهند. صادقی با اشاره به احاطه مشهد توسط گسل‌های بسیار، این شهر را شهری زلزلهخیز دانست و عنوان کرد: باید با مدیریت برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد تا بتوان بحران‌های پیش رو را کنترل کرد.

افزایش شمار مصدومان به ۱۷ تن/ اسامی ۱۴ تن از مصدومان

دکتر پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور اسامی مصدومان زلزله امروز خراسان رضوی را به ایسنا اعلام کرد. به گفته وی، تا این لحظه ۱۷ نفر مصدوم شده‌اند اما در حال حاضر اسامی ۱۴ نفر از آنها مشخص شده‌است. سعید عزیزی (بیمارستان سجادیه تربت جام)، فاطمه دیباک، لیلا مهین پناه، محمد سیاوش، نوشین منصوری و آمنه فکری (در بیمارستان سجادیه)، خانم براقی (بیمارستان فریمان)، ملیحه ناظم تقوی، علی سلمانی، محمد سلمانی، شفا سلمانی، وحید پورمحمدیار، نرگس سلمانی، گلشا سالاری از مصدومان زلزله امروز خراسان رضوی تا این لحظه هستند.

نسا محمدپور نیز جان خود را در این حادثه از دست داده است.

سرپرست اورژانس کشور: دو کودک ۱۰ ماهه دو قلو در میان مصدومان زلزله خراسان رضوی هستند.

با توجه به ساعت وقوع زلزله و فعالیت مردم در زمین‌های کشاورزی، احتمال می‌رود تعداد مصدومان حادثه بالا نباشد. در حال حاضر با توجه به سردی هوا در مناطق زلزله‌زده، مردم این مناطق بیشتر نیاز به اسکان دارند. زمین لرزه ۶ ریشتری در سفید سنگ خراسان رضوی تاکنون ۶۱ پس لرزه داشته است.

همچنین بخوانید :   چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا است

عملیات نجات آسیب دیدگان زلزله مشهد پایان یافت

زلزله مشهد
زلزله مشهد

رئیس جمعیت هلال احمر در گفت‌وگوی تلفنی با استاندار خراسان رضوی، از آمادگی كامل جمعیت از استان‌های معین خراسان رضوی برای اعزام نیرو و ارسال اقلام امدادی و اسكان و غذایی در صورت اعلام نیاز استان به مناطق زلزله‌زده خبر داد.

سید امیرمحسن ضیائی در گفت‌وگوی تلفنی با علیرضا رشیدیان، با بیان اینکه عملیات نجات در زلزله امروز استان خراسان رضوی به طور کامل پایان یافته و عملیات امداد نیز در مراحل پایانی است، خاطرنشان کرد: به طور معمول در امدادرسانی به زلزله‌زدگان ابتدا عملیات نجات انجام می‌شود و پس از آن عملیات امداد، اما برای نخستین‌بار در یک حادثه، عملیات امداد و نجات به طور همزمان و در اسرع وقت و با بالاترین شاخص‌های امدادرسانی انجام شده است.

اقلام زیستی و امدادی شامل چادر اسكان اضطراری، موكت، پتو، ست ظروف، کنسروجات، روغن، برنج و قند و بسته‌های كامل غذایی به مناطق زلزله‌زده ارسال و توزیع شده است و هلال احمر وظیفه خود می‌داند تا رفع كامل نیازها و دغدغه مردم در كنارشان حضور داشته باشد و این مهم تأكید شده است.

خسارت زلزله به حرم امام رضا

در پی این حادثه، به هیچ یک از زیر ساخت های حرم مطهر رضوی آسیبی نرسیده است.

حیدر حیدری ناظری افزود: طی بازدیدی که  با حضور هیئت همراه از تمامی اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی از جمله، گنبدها، رواق‌ها و صحن‌ها انجام شد به حمدالله، با اقدامات ایمنی انجام شده هیچ گونه خسارتی به حرم مطهر وارد نشده است و خادمان بارگاه منور، اقدامات و پیش بینی های لازم را در این زمینه تدوین کرده اند. تمامی زیرساخت های حرم مطهر رضوی، مقاوم سازی شده است و در برابر هر گونه زلزله‌ای حتی بیشتر از زلزله‌ای که امروز به وقوع پیوسته، مقاوم است

زلزله مشهد به همراه آخرین اخبار تکمیلی از شهر مشهد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 7

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پانزده =

بررسی

مهمترین اتفاقات سال ۹۶ در یک نگاه

مهمترین اتفاقات سال ۹۶ در یک نگاه کم کم به آخر سال ۹۶ می رسیم و این سال را با تمام اتفاقات…