راه های فراری دادن مار و هر آن چیزی که در مورد مارها باید بدانید

13,191
راه های فراری دادن مار

راه های فراری دادن مار

راه های فراری دادن مار

زمانی که مار حمله می‌کند، سرعتش آنقدر زیاد است که شاید حتی در تصور نگنجد. مارها می‌توانند در لحظه‌ای که پلک می‌زنید، چهار بار حمله کنند و جالب اینجاست که اگر انسان‌ با چنین سرعتی حرکت کند، هوشیاری خود را از دست می‌دهد. تقریبا همه مارها چنین نیروهای خارق‌العاده و شگفت‌انگیزی دارند. این در حالی است که متاسفانه اغلب انسان‌ها نه‌تنها کوچک‌ترین آشنایی با این دنیای اعجاب‌انگیز ندارند، بلکه به اشتباه مارها را دشمن می‌پندارند.

در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با دانستنی های مارها و همچنین راه های فراری دادن مار آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

انواع مار

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

سه گروه مار در دنیا وجود دارد، مارهای غیر سمی، مارهای سمی و مارهای نیمه سمی. برای افراد مبتدی که برای اولین بار با یک مار رو به رو می شوند، بررسی این ویژگی ها کمی سخت است؛ زیرا مارها معمولاً با دیدن انسان وحشت می کنند و در جایی مخفی می شوند و یا برعکس با در آوردن صدای فِش فِش یا هیس هیس و انجام حرکات خاص انسان را می ترسانند و برای حفظ جان خود انسان را می گزند.

ویژگی های مار سمی

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

سر این نوع مار مثلثی شکل بوده و بیرون زده از راستای بدن آن است. دندانهای نیش از سایر دندانها بزرگترند در نتیجه در نقطه گزش معمولا جای دو دندان به خوبی قابل تشخیص است. مردمک چشم آنها بیضی شکل است. دارای فرورفتگی در بین دو چشم هستند.

ویژگی مارهای غیر سمی

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

این نوع مارها دارای مردمک چشم گردی  هستند. مارهای غیر سمی پوستی ساده دارند. این نوع مارها فرورفتگی در بین دو چشم ندارند. دارای سری گرد یا بیضی شکل،از قطر میانی بدن تا انتهای نوک دم باریک می شوند و طرز حرکتشان مستقیم و مارپیچ است.

برترین شگفتی مارها

بعضی آفتاب‌پرست‌ها و برخی سمندرها این قابلیت را دارند که زمان حمله، زبان خود را با سرعت به سمت طعمه پرتاب و آن را شکار کنند. سرعت پرتاب زبان آفتاب‌پرست‌ها و سمندرها از مارها خیلی بیشتر است، اما تفاوت کلیدی این است که زبان سمندر و آفتاب‌پرست حرکت می‌کند؛ در حالی که در مارها مغز هم حرکت می‌کند.

همه ما می‌دانیم که مغز نمی‌تواند در سرعت‌های بالا عملکرد خودش را حفظ کند و دوام بیاورد؛ زیرا مغز ‌حساس‌ترین اندام هر موجود زنده، بویژه نسبت به سرعت است. این‌ها باعث می‌شود معجزه خلقت مارها بیشتر نمایان شود. در خلبانان حرفه‌ای این اتفاق در سرعت‌های بالا می‌افتد که خون با فشار به سمت پاها می‌رود و در عمل، مغز از مهم‌ترین فاکتور حیات‌بخش، یعنی اکسیژن محروم می‌ماند.

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

اگر این اتفاق خیلی سریع رخ دهد، خون نمی‌تواند سریع و به اندازه کافی به مغز برگردد و به همین علت،‌ سطح هوشیاری بشدت افت می‌کند. جالب اینجاست که مارها این شرایط را حتی در سرعت‌های خیلی بیشتر نه‌تنها به طور کامل مدیریت می‌کنند، بلکه چه در زمان حمله و چه حتی بعد از آن کنترل کامل بر اعمالشان دارند.

در حال حاضر، دانشمندان در تلاش هستند، چگونگی عملکرد اسکلت و سیستم عصبی مارها را در موقعیت‌های سخت مورد مطالعه قرار دهند. هدف از این مطالعات، بهره‌گیری از اطلاعاتی است که می‌تواند در زمان‌های بحرانی ما انسان‌ها را نیز یاری کند. بدیهی است، مغز ما قادر به تحمل شرایطی مشابه شرایط مارها نیست، اما اگر بتوانیم راز خارق‌العاده مارها را کشف کنیم، این مساله در آینده به ما خیلی کمک خواهد کرد.

بزرگترین مار جهان

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

آناکوندا (یا بوای آبی) گونه ای مار آبزی از خانواده اژدرماران (مارهای بوآ) است که در رودها و مرداب های جنگل های انبوه امریکای جنوبی زندگی می کند. آناکوندا سمی نیست ولی قربانیان خود را با پیچیدن بدن به دور آنها و درهم فشردن می کشد.

کوچکترین مار جهان

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

کوچک ترين مار دنيا در جنگل هاي باربادوس واقع در شمال اقيانوس اطلس کشف شد. تاکنون ۳ هزار و ۱۰۰ گونه مار در جهان شناسايي شده و اين نمونه جديد از ساير گونه ها باريک تر و اندازه آن نيز از ديگر گونه ها کوچک تر است.

سمی ترین مار جهان

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

بسیاری معتقدند این مار آبی، سمی ترین مار دنیا می باشد. گفته شده است که نیش مار Hydrophis belcheri صد برار کشنده تر از هموطن خود مار خشمگین (Inland taipan ،Oxyuranus microlepidotus) است. اما خوشبختانه این مار بومی اقیانوس هند و اقیانوس آرام است و به ندرت دیده شده است که انسانی را نیش بزند.

راه های فراری دادن مار

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

به محض مشاهده‌ مارهای سمی مسیر خود را تغییر دهید. در صورتی كه مورد تعقیب ماری قرار گرفتید به صورت زیگزاگ حركت كنید. در صورت برخورد ناگهانی با مار از هرگونه حركت تهاجمی پرهیز کنید. چون چشم مار از حركت و حرارت تحریك می‌شود. فاصله‌ای كه مارها می توانند به انسان حمله كنند بر حسب نوع مار متفاوت است، ولی آنها معمولاً بیش از فاصله‌ ۵۰ سانتیمتری قادر به حمله نیستند. بنابراین پس از مشاهده‌ مار، در فاصله‌ی قدرت حمله آن قرار نگرفته و از بازی كردن در اطراف محل خودداری كرده و از آنجا دور شوید.

فراموش نكنید شما كه در طبیعت بدنبال آب، درخت، سایه و گل هستید، مارها هم دقیقاً دنبال همین موارد هستند. از توقف در مكان‌هایی كه دارای گل و گیاه فراوان و فاقد دید كافی می‌باشد جداً پرهیز كنید.

راه های فراری دادن مار
راه های فراری دادن مار

مار ها مناطق خنک را دوست دارند. پس جاهایی که ممکن است آب جمع شود یا هوای مرطوب و خنک ایجاد کند را از بین ببرید.درختچه های خود را کوتاه کنید تا به زمین نرسند و برگ های روی زمین را جمع کنید تا نور خورشید بیشتر به آن ها برسد و زمین آن جا خشک شود. برای این که از ورود مار ها به داخل خانه جلوگیری کنید قسمت های بیرونی خانه را هر پاییز و بهار برسی کنید. مار ها به خوبی می توانند در سوراخ های تنگ جا شوند پس حتی یه سوراخ کوچک زیر در یا پنجره می تواند راه نفوذ مار ها باشد.درچه ها و راه های آب را هم چک نید و اگر مشکلی داشتند آن را رفع کنید .

راه های فراری دادن مار و هر آن چیزی که در مورد مارها باید بدانید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 23

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 6 =