دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

408
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با آن

به گمان اکثر زوجین ، عشق کامل کننده زندگی آنها خواهد بود اما عشق به تنهایی نمی تواند دایره صمیمیت را شکل دهد . زمانی صمیمیت در اوج بود اما حالا شور و احساسات فروکش کرده است و خود واقعی طرفین برای هم آشکار شده است. روان شناسان می گویند ممکن است دلزدگی و خستگی از روابط با همسر ریشه در روابط مخدوش در دوران کودکی داشته باشد.

شاید یکی از همسران توجه لازم و کافی را از والدین خود در دوران کودکی دریافت نکرده است و احساس می کند نمی تواند در مقابل همسر آن چنان که باید جلوه گری کند یا به خود بابت روابطی که با همسرش برقرار کرده است، ببالد و افتخار کند . او به طور طبیعی نارضایتی از روابط با والدین را به رابطه با دیگران و به ویژه همسرش تعمیم می دهد.

تجربه «صمیمیت بی روح» با والدین باعث ایجاد فاصله بین وی و همسرش می شود و به این ترتیب مسکوت گذاشتن معضلی که به آن اشاره شد، هر روز به ایجاد فاصله بیشتر بین همسران و وخیم شدن اوضاع منجر می شود . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم به این معضل بپردازیم پس با ما همراه باشید .

دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

مفهوم دلزدگی

وقتی فرد نمی خواهد احساساتی مانند خشم و ناامیدی را بروز دهد، احساس دلزدگی پیدا می کند. وقتی مدت های مدید همسران درباره آنچه آزارشان می دهد، صحبت نکنند، دچار دلزدگی می شوند و هر دو در تنهایی به دنبال جایی هستند که کمی آرامش و رضایت بیشتری را تجربه کنند . بنابراین کارشناسان تاکید می کنند دلزدگی را نه فقط یک احساس بلکه یک علامت منفی در زندگی مشترک محسوب کنید . دلزده‌ها قبل از هر چیز احساس آزردگی می کنند. آن‌ها حس می‌کنند در زندگی مشترک اذیت می‌شوند و تمایلی به حل مشکلات نشان نمی‌دهند و امیدی هم ندارند مشکلاتشان حل شود. گاهی این ناامیدی و اندوه آنان را به وادی افسردگی می کشاند. آنها احساس پوچ و بی معنایی دارند حس می کنند کسی را در زندگی ندارند که از آنها حمایت عاطفی کند.

علل بروز دلزدگی

توقعات غیرمنطقی و غیرواقع بینانه در این زمینه موثر است . گاهی توقعات ما آن قدر بالا و غیرواقع بینانه است که ازدواج با هر فرد دیگری هم نمی تواند این توقع‌ها را برآورده کند . وقتی زن و شوهر از فاز هیجانی و عاطفی اول ازدواج بیرون می آیند ، هر حادثه کوچکی را بهانه می‌کنند تا به همسرشان یک برچسب منفی برنند ، در این مواقع سکوت مردها نشانه بی‌احساسی‌شان تلقی می‌شود و یک بار محبت نکردن زنها، نشانه نامهربانی شان می‌شود . اگر همسران نیازهای خود را مطرح نکنند یا در رابطه با همدیگر پی به نیازهای یکدیگر نبرند و به راه حل مثبتی برای برآورده کردن نیازهای شان نرسند، خطر دلزدگی دو چندان می شود .

همچنین بخوانید :   عشقی بی نظیر برای زنی استثنایی
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

راهکار

 

واقعیت های زندگی

هیچ گاه رابطه عاطفی و عاشقانه خود را امری مسلم و همیشگی فرض نکنید ، زیرا این رابطه بسیار شکننده تر از چیزی است که تصور می کنید . به محض آنکه وجود چیزی را بدیهی بدانید و تصور کنید کسی که دوستش دارید همیشه با شما خواهد ماند و همین طور دوستتان خواهد داشت؛ یعنی که در مسیر از دست دادنش قرار گرفته اید . پس بهتر است که با آگاهی از تفاوتهای ذاتی بین زن و شوهر و تمام اختلاف نظرها ، واقعیت های زندگی را پذیرا باشید و با کمک هم برای حل نمودن مشکلات قدم بردارید . شما پیش از ازدواج، در بهترین حالت، در مورد موضوعات مهم و کلی با همسرتان به توافق رسیده اید و تصور می کنید همه چیز را تحت کنترل دارید. اما اوضاع همیشه مطابق انتظار پیش نمی رود و هر قدر هم که خود را آماده کرده باشید، زندگی مشترک، شگفتی هایی برایتان خواهد داشت .

دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

قرار نیست که زندگی مشترک شبیه فانتزی های ما باشد؛ چیزی که در فیلم ها دیده ایم یا در کتاب ها خوانده ایم. قرار نیست که پس از گذشت مدت ها، رابطه ما همان هیجان و کشش روز اول را داشته باشد. هیچ رابطه عاشقانه ای بدون فراز و نشیب نیست و همه روابط به مرور زمان تغییر می کنند. این بالا و پایین ها، سطح پذیرش، درک متقابل، وابستگی و تعهد افراد به هم را تغییر می دهد. هر اندازه هم که شما، تجربه خود از زندگی مشترک را شخصی و منحصر به فرد بدانید، این روابط گذرگاه های مشترکی دارند. دانستن این امر به شما کمک می کند تا درکی واقع بینانه از زندگی داشته باشید و انتظارات خود را به گونه ای تعدیل کنید که در مواجهه با این تغییرات دچار یأس و سرخوردگی نشوید .

ریشه مشکلات

قبل از آنکه تصمیمی بگیرید به خودتان زمان بدهید و در مورد احساستان فکر کنید. زندگی مشترکتان شما را راضی نمی کند؟ احساس کمبود می کنید؟ کلافه و سردرگم اید و فکر می کنید به آخر خط رسیده اید؟ هر چه هست شما خود مسئول احساس تان هستید و برای اینکه بتوانید بر آن غلبه کنید، باید اول ریشه هایش را پیدا کنید . افراد در موقعیت های مختلف احساس تنهایی، ترس یا افسردگی می کنند . اما آنچه شما را به این احساسات مربوط می کند، همان چیزی است که زندگی تان را از دیگران متفاوت ساخته است . خوب فکر کنید که مشکل دقیقا کجاست؟ . بی شک، هر ازدواجی سرانجام با چالش هایی روبه رو خواهد بود اما صرف نظر از این واقعیت، زوج هایی موفق هستند که خودشان را در این موقعیت جدید پیدا می کنند و مشکلات شان را به خوبی مدیریت می کنند .

همچنین بخوانید :   حوصله نوشتنش در من نیست
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

همواره در حال رشد باشید

چیزهایی که در مورد او دوست داشتید دیگر چنگی به دل نمی زند، خنده هایش آن قدرها که فکر می کردید جذاب و دلنشین نیست. گردنش انگار زیادی دراز است، با سر و صدا غذا می خورد، پایش بو می دهد، زیادی در حمام می ماند و… . معلوم نیست که این فهرست تا کجا ادامه یابد. احتمالا از این همه تغییر متعجب شده اید اما جای نگرانی نیست. اتفاقی که رخ داده این است؛ شیفتگی و تب و تاب شما فرونشسته و جای خود را به واقعیات داده است. حالا یک آدم دیگر رو به روی شماست، آدمی با نقاط ضعف و قوت خاص خود که می توانید انتخاب کنید دوستش داشته باشید یا نه. به هر حال، وارد مرحله جدیدی از زندگی شده اید .

کنار آمدن با همه این تضادها آسان نخواهد بود، اما مطمئنا شما را رشد می دهد. اگر بخواهید همواره در آن سرمستی آغاز آشنایی بمانید هیچ گاه چیز باشکوه تری را تجربه نمی کنید. ممکن است لحظاتی که دست هم را در دست می گیرید و به چشمان هم نگاه می کنید کمتر و کمتر شوند، اما با گذشت زمان رابطه شما عمیق تر می شود . به جای آنکه انتظار داشته باشید رابطه تان تازگی و طراوت روز اول را داشته باشد، قدر چیزهایی را که با گذر زمان به دست می آورید بدانید؛ امنیت، صمیمیت و اعتماد متقابلی که حاصل رابطه ای مستمر و طولانی است .

عشق بورزید

در میل به عشق ورزیدن پیامی بسیار ساده نهفته است : « نمی خواهم از تو سوءاستفاده کنم، از این که دوستت دارم لذت می برم. می خواهم تو را بشناسم، به احساست پی ببرم، با تو رشد کنم، در شادی و غم با تو شریک باشم، در کنار و همراهت باشم و با تو الفتی برقرار کنم. » ما در تنهایی رنج می کشیم و می میریم؛ ولی در کنار هم رشد می کنیم، تغذیه، ارضاء و سعادتمند می شویم . یکی از فواید مهم عشق ورزیدن این است که با داشتن آن انسان دنیای بزرگتری برای خود می سازد .

همچنین بخوانید :   هفت شهر عشق عطار نیشابوری بخش دوم سفر
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

عشق چیزی نیست که ناگهانی و خود به خود به وجود آید. عشق آموختنی است و هر کس می تواند و باید عشق ورزیدن را بیاموزد. در مسیر زندگی کسی باید عشق ورزیدن را به شما آموخته باشد. اولین مربیان ما والدین ما هستند، گرچه کامل و بی عیب نیستند ولی کودک باید بداند که تجلی عشق است و وجودش از عشق لبریز است. احساس عزیز بودن به کودک کمک می کند احساس ارزشمندی کند و خودپنداره مثبت در او شکل گیرد . عشق گلی است بسیار ظریف و شکننده که باید محافظت، تقویت و آبیاری شود . عشق نیازی مبرم، حیاتی و همگانی است که تبلور آن شکوفایی و خلاقیت می آفریند و کمبود آن انسان را به فساد و تباهی می کشاند .

توصیه های مهم

قدرت‌طلبی نکنید و احساس حقارت و ناکامی را بر دیگری تحمیل نکنید .‌ توقع‌های غیرمنطقی از همسر خود نداشته باشید ، با داشته ها و نداشته های یکدیگر بسازید . پیوسته به دنبال جلب توجه و تاییدهای غیرضروری از سوی همسرتان نباشید . با رفتار و کلام خود آرامش را به او هدیه کنید . احساسات همسر خود را جریحه‌دار نسارید و او را عصبانی نکنید . ببینید چه چیزهایی او را آزار می‌دهد و چه رفتارهایی او را خوشحال می‌کند . به او نیز حق بدهید قرار نیست همیشه حق با شما باشد . به او توجه کنید تازمانی که همسرتان توجه شما نسبت به خودش را می‌بیند عاشق شما می‌ماند و در این زندگی احساس امنیت می‌کند .

دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل
دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل

در حالي كه براي حفظ همسر خود تلاش مي كنيد نبايد از نيازهاي احساسي و فكري همسر خود غافل شويد. رنگ مورد علاقه او، خواندني هاي مورد علاقه اش، فيلم ها و كتاب هايي كه دوست دارد همه را بايد بدانيد و هر از چند گاهي او را غافلگير كنيد و يكي از آن چيزهايي كه به آن علاقه دارد به او هديه بدهيد . وقتي همسر شما تلاش مي كند مشوق او باشيد و بگوييد كه به او كاملاً ايمان داريد . حتي اگر همسرتان خرابكاري كرد به جاي اينكه در مقابل او قرار گيريد و او را سرزنش كنيد بگوييد دفعه بعد حتماً موفق مي شوي . از همسر خود به خاطر تلاشي كه كرده است قدرداني كنيد .

 

دلزدگی از همسر و راهکارهای مقابله با این مشکل نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

بررسی

ارتعاشات مثبت کوانتومی برای کسب موفقیت

ارتعاشات مثبت کوانتومی برای کسب موفقیت ارتعاشات مثبت کوانتومی برای کسب موفقیت : جهان هستی …