حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

174
حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

اصلی ترین نکات این است که ما بدانیم در تربیت چه کاری می خواهیم بکنیم . و چه چیزی را باید به فرزندان خود منتقل کنیم . قبل از تربیت دینی باید زندگی را به بچه آموزش داد . نحوه ی برخورد ما با آنها می تواند تلخی های زندگی را کاهش دهد ولی هیچ وقت از بین نمی برد . ما باید با این روش شروع کنیم .

ما در هفت سال دوم وقتی که  می خواهیم ناخوشی ها را به بچه نشان داده و در کنار آن ازبچه ادب بخواهیم و دلم می خواهد ها را یک مقدار تضعیف کرده و کنار بزنیم. باید در هفت سال اول به قدر کافی به بچه محبت کرده باشیم .

در هفت سال اول به قدر کافی به بچه آزادی داده باشیم تا زمانی که درهفت سال دوم با سختی ها مواجه می شود مشکل پیدا نکند و به راحتی تلخی های زندگی را پذیرفته و ادب را که به معنای «ضابطه مند کردن فرد»  و جلوگیری از خودخواهی ها است بپذیرد .در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک به شما اینکه چگونه حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید را آموزش می دهیم.

حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید
حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

نقد رفتار به جای نقد شخصیت

در آموزش توسط خانواده به كودك می آموزیم، ارزیابی و قضاوت نقش مهمی دارد. طبیعتا باید رفتار و گفتار كودك، توسط شما و به خصوص خود او مورد ارزیابی و قضاوت قرار بگیرد. از همین اول با خودتان قرار بگذارید كه هدف در این پروژه رفتار كودك باشد، نه شخصیت او. مورد قضاوت قرار دادن شخصیت كودك در این سنین پایین می تواند لطمه های جبران ناپذیری به چارچوب هویتی و شخصیتی او وارد كند. رفتار را نقد كنید نه شخصیت را. مثلا بگویید:«علی پسرم، تو دیروز با خواهرت درگیر شدی یا او را كتك زدی، این رفتار تو خیلی بد بود و من از تو چنین انتظاری نداشتم».

محاسبه روزانه رفتار

یك بازی دسته جمعی شیرین راه بیندازید. هر شب موقع خواب، پدر و مادر و بچه ها، دور هم جمع بشوید و چند دقیقه ای صحبت كنید. در این جلسه از هر كدام از اعضای خانواده بخواهید كارهایی را كه از صبح و آغاز روز انجام داده بیان كند. بعد كمی درباره حواشی هر رفتاری صحبت كنید و سعی كنید به جمع بندی برسید كه این رفتار مناسب بوده یا نامناسب. برای رفتارهای خوب یك تشویق ساده شیرین مشخص كنید. مثلا می توانید یك سرود دسته جمعی را بخوانید یا حتی با دست زدن رفتار خوب را مورد تشویق قرار دهید. این كار را به خصوص ابتدا از رفتارهای خود و همسرتان شروع كنید و اجازه بدهید بچه ها كارهای شما را نقد كنند. سپس رفتار بچه ها را بررسی كنید و آنها را نقد كنید. با انجام چنین كاری، شما نقد و بررسی رفتارهای روزانه را جزو اعمال و آداب روزانه زندگی خود و خانواده تان قرار می دهید.

حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید
حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

عكس العمل های حساب شده

اینكه كودك در جلسه بررسی خانوادگی، دست به خودافشایی بزند یا نه كاملا به رفتار و عكس العمل های شما بستگی دارد. اگر شما بتوانید یك فضای صمیمی دوستانه و امن در جلسه خانوادگی برقرار كنید، كودك شما هم به این فضای امن اعتماد خواهد كرد و رفتارهای نامناسبی را كه گاه حتی شما از آنها خبر هم ندارید، در گروه مطرح خواهد كرد. اما اگر در برابر خودافشایی ها و مطرح كردن مسائل، عكس العمل تند نشان دهید و مثلا كودك را مواخذه و توبیخ كنید، به صورت غیرمستقیم این پیام را به كودك منتقل كرده اید كه برای آسیب كمتر، پنهان كاری بیشتری بكند. این علاوه بر اینكه هدف جلسه، مبنی بر آموزش ارزیابی و كنترل رفتارها به كودك را تحت الشعاع قرار می دهد، باعث خطرات دیگر، ناشی از پنهان كاری كودك نیز خواهد شد. پس لطفا هرچقدر هم بابت رفتاری ناراحت شدید، در برابر اعتراف و خودافشایی كودك رفتاری متعادل را در پیش گرفته و با او تند برخورد نكنید.

جایزه های كوچك برای کوچک تر ها

در طول هفته، بدون اینكه قولی بدهید یا حرفی از قبل بزنید رفتارهای كودك را بررسی كنید مثلا یكی دوبار در طول ماه، یك جایزه كوچك برای او بخرید و در جلسه ارزیابی خانوادگی پایان روز، به او بدهید و بگویید:«زهراجان، در مهمانی ای كه برگزار شد، رفتار تو خیلی خوب و پسندیده بود و این جایزه را بابت تلاشت برای خوب بودن و بهتر شدن رفتارهایت برای تو گرفته ام». دقت كنید كه چنین كاری نباید یك رسم ثابت و مشخص شود.یعنی كودك نباید تصور كند كه برای خوب بودن، همیشه باید مورد تشویق قرار بگیرد.

حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید
حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

تابلوی پیشرفت

خروجی جلسه ارزیابی خانوادگی شما علاوه بر صحبت هایی كه در آن مطرح می شود می تواند به صورت یك تابلو تعیین وضعیت مشخص شود. یك صفحه مقوایی بزرگ تهیه كنید و آن را در بخشی از اتاق كودك نصب كنید. بنا بر علاقه كودك و سلیقه خودتان با نقاشی و چسباندن كاغذهای رنگی، یك جاده در این مقوا رسم كنید. هر كدام از فرزندان خانه باید روی این جاده كه می توانید آن را تابلوی پیشرفت یا تابلوی موفقیت نامگذاری كنید، یك نشانه داشته باشند، این نشانه می تواند شكلك یك عروسك یا حتی عكس یك ماشین یا موتور باشد كه نام فرزند شما روی آن نوشته شده. به ازای كارهای خوبی كه كودك در طول روز انجام می دهد، نشانه مخصوص به او را به جلو و به سمت هدف و انتهای مسیر ببرید و در قبال هر رفتار نامناسبی كه از او سر زد و ارزیابی كردید، نشانه او را یك خانه به عقب بیاورید.

هدف را گم نكنید

دقت كنید هدف كلی ما از آموزش خود محاسبه گری به كودك چه چیزی است. گاهی ما در طول رفتارهایمان هدف اصلی را گم می كنیم و از مسیر اصلی منحرف می شویم. قرار نیست ما روش های اعتراف گرفتن از كودك و افشاگری او را به كاری نرم و جذاب تبدیل كنیم.

حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید
حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید

هدف ما اساسا این است كه كودك رفتارهای خود را مورد بررسی و نقد قرار دهد تا وجدان او بیدار شود و با مشخص شدن رفتارهای نامناسب، برای جبران و اصلاح آنها تلاش كند و ما هم به عنوان پدر و مادر در این راه به او كمك كنیم. پس دقت كنید در مسیر رسیدن به این هدف دچار انحراف نشوید و هدف را گم نكنید. همواره پس از اعتراف كودك به رفتاری نامناسب، او را بابت صداقت و شجاعتش بابت بیان این مسئله تشویق كنید.

حساب و کتاب رفتار فرزندانتان را به آن ها بیاموزید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

بررسی

۴ توصیه برای آنکه کودک میلیونر داشته باشید

۴ توصیه برای آنکه کودک میلیونر داشته باشید شکسپیر در جمله‌ای می‌گوید: برخی افراد موفق به د…