یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم

85
یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم

یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم

یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم

امروزه مباحث ارتباطات در سطح افراد، جوامع و بین‌الملل به صورت‌های مختلف و در سطح گسترده مطرح است، اما در ارتباط با خدای تعالی که باید بیش‌تر پرداخته شود، یا اصلاً مبحثی نیست، یا اگر هم هست، آ‌ن‌قدر ناچیز است که به چشم نمی‌آید. مردم با موضوعات ارتباط، ارتباطات فردی، جوامع، بین‌الملل و شاخه‌های آن مانند جامعه شناسی ارتباطات، و امثال این مباحث بیشتر سروکار دارند تا ارتباط با خدا .  با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا به این مقوله بپردازیم.

یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم
یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم

همان طور که انسان ها برای زنده ماندن و داشتن آرامش نیاز به داشتن رابطه عاطفی با دیگران هستند، داشتن رابطه عاطفی با معبود و خالق خود یکی از مهمترین نیازها بوده که نباید مورد غفلت قرار بگیرد . اگر این رابطه عاطفی برقرار نشود آن وقت است که رد پایی از حیای منفی در زندگی انسان باز می شود ، انسان را از دانستن دور می کند و از عمل به خوبی ها باز می دارد . کسی که شرم و حیای منفی دارد ، ممکن است هنگام عمل به وظایف دینی در برابر نگاه های سرزنش آمیز دور افتادگان از کاروان بندگی ، خود را ببازد و یا در همرنگ شدن  با مردم گناه کار ، خود را از زیانکاران بازار دنیا کند .

ارتباط معرفتی

ارتباط معرفتی به این معناست که انسان در حوزه شناخت و معرفت، ارتباط مناسبی با خدا داشته باشد؛ چون مهم‌ترین و اساسی‌ترین مسئله برای انسان، ارتباط معرفتی با خداست. اگر انسان این ارتباط را ولو در رفتار، با خدا نداشته باشد، حتی اگر برخی اعمال نیک از او سربزند ، هیچ‌گونه سودی به او نمی‌رساند، بنابر‌این اساس و یا اصلی که رفتار انسان بر آن متکی است، ارتباط معرفتی انسان با خداست. هر میزان که ارتباط با خدا، استوار و محکم باشد، انعکاسش در ایمان به خدا و عمل انسان نیز پررنگ است.

علم، آگاهی قطعی نسبت به امری است، ولی ممکن است جنبه سطحی داشته باشد و در عمق وجود انسان و روح او نفوذ نکند، اما هنگامی که در اعماق روح نفوذ کرد و به مرحله یقین و باور رسید و انسان بنای قلبی بر این گذاشت که آن را به رسمیت بشناسد، نام ایمان به خود می‌گیرد .

امام علی (ع) در این باره می‌فرماید :  سر‌آغاز دین، خداشناسی است و کمال شناخت خدا، باور داشتن او و کمال باور داشتن خدا، شهادت به یگانگی اوست . این کلمات امام (ع) نشان می‌دهد اولین چیزی که باید از دین آموخت، معرفت خداست که همان برقراری ارتباط معرفتی میان انسان و خالق است، و انسان تا این شناخت را پیدا نکند، تصدیق به خدا برای او حاصل نمی‌شود. «تصدیق، اشاره به ایمان دارد؛ زیرا می‌دانیم علم از ایمان جداست.

یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم
یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم

ممکن است انسان به چیزی یقین داشته باشد، ولی ایمان قلبی ـ که تسلیم در برابر آن و به رسمیت شناختن در درون دل، یا به تعبیر دیگر اعتقاد به آن است، نداشته باشد.یکی از مهمترین دستاوردهای ارتباط معرفتی اینست که انسان را از گناه مصون می کند . خداوند در قرآن میفرماید : چون بندگان من درباره من از تو بپرسند ، بگو که من نزدیکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ می دهم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ایمان آورند تا راه راست یابند .

داود علیه السلام گفت: «یا رَبّ لِماذا خَلَقْتَ الخَلْق؟ قال: کُنْتُ کَنزا مَخفّیا فَاَحبَبْتَ اَن اُعْرَف فَخَلَقْتُ الخلَقَ لاُِعرَف» یعنی: پروردگارا! برای چه مخلوقات را آفریدی؟ خدای تعالی فرمود: گنجی پنهان بودم، دوست داشتم که شناخته شوم، پس خلق را آفریدم تا مرا بشناسند.

کیفیت شناخت خدا

چگونگی شناخت و ارتباط شناختی با خدا وقتی در نگاه انسان‌های عادی که مأنوس با عالم ماده و دریافت‌های حسی هستند، جدی می‌شود که امام علی (ع)  درباره شناخت خدای تعالی می‌فرماید: « حواس پنج‌گانه او را درک نکنند و مکان‌ها او را در بر نگیرند. دیدگان او را ننگرند و پوشش‌ها او را پنهان نسازند و فکرها و اندیشه‌ها بر ذات او احاطه ندارند. بزرگی نیست، دارای درازا و پهنا و ژرفا که از جسم بزرگی برخوردار باشد و با عظمتی نیست که کالبدش بی‌نهایت بزرگ و ستبر باشد.» .

ایمان، راهنمای انسان در انجام عمل صالح است و بالعکس عمل صالح نیز در شکوفایی ایمان نقش دارد؛ یعنی میان ایمان و عمل صالح رابطه طرفینی برقرار است. ایمان نقشی بر انجام عمل صالح دارد و عمل صالح نقشی در ایمان. بنابراین معرفت و ایمان به تنهایی و بدون اعمال صالح، برای رسیدن به کمال مطوب انسان کافی نیست، بلکه بال دیگری به‌نام «اعمال صالح» برای پرواز لازم است.

یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم
یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم

ارتباط عملی

آیا تنها ارتباط معرفتی با خدا برای رسیدن به سعادت و کسب کمالات کافی است یا عملی که در ارتباط با خدا قرار گیرد نیز نقش دارد؟ ارتباط با خدا مانند پرنده ای است که به دو بال معرفت و عمل نیاز دارد و بدون یکی از این دو، نمی‌تواند پرواز کند . در توضیح این مطلب به گفتاری از امیرالمومنین (ع) اشاره می‌کنیم تا از کلمات حیات‌بخش این امام بیش‌تر استفاده کنیم: « با ایمان می‌توان به اعمال صالح راه برد و با اعمال نیکو می‌توان به ایمان دسترسی پیدا کرد. با ایمان، علم و دانش آبادان است.»

حدیث قدسی

خداوند به حضرت داوود (ع) وحی فرمود :  هر کس به سوی من بیاید در حالیکه از گناهانش خجالت می کشد، او را می بخشم و از حافظه ی او هم بیرون می کنم (تا دیگر خجالت نکشد) . ای داوود! هر کس یک عمل خیر به خاطر من انجام دهد، او را وارد بهشت می کنم. داوود عرض کرد: خداوندا! آن عمل خیر چیست؟ خداوند فرمود: بردن غم از دل بنده ی مسلمان. داوود عرض کرد: خداوندا  پس سزاوار است کسی که تو را شناخت امیدش را از تو قطع نکند .

یک رابطه عاطفی خوب با خالق خود داشته باشیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − نه =