این مقایسه اشتباه را در زندگی خود انجام ندهید

89
ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودتان مقایسه نکنید

این مقایسه اشتباه را در زندگی خود انجام ندهید

این مقایسه اشتباه

مقایسه کردن خود با دیگران معضلی است که برخی افراد به آن مبتلا هستند و در شکل پیشرفته آن می تواند شدیداً مشکل آفرین باشد. احساس سرخوردگی، نارضایتی از شرایط، خودکم بینی و پایین آمدن اعتماد به نفس از تبعات مقایسه کردن است . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم مطالبی در مورد مثبت اندیشی و نحوه تفکر را با هم مرور کنیم . این مطالب به قدری مهم هستند که تکراری نمیشوند .

این مقایسه اشتباه
این مقایسه اشتباه

یک مقایسه اشتباه

آیا شما از جمله کسانی هستید که از اعتماد به نفس برخوردارید؟ اگر پاسخ‌تان منفی است، به دلیل این است که همواره خود را با اطرافیان‌تان مقایسه می‌کنید. وقتی شما فضایل و کمالات، توانایی‌ها یا حتی اموال دیگران را می‌بینید و آنها را با عیوب و محدودیت‌های خویش مقایسه می‌کنید، باعث می‌شود که احساس نقصان و کاستی ‌کنید. بدین ترتیب حس “خود محترم شمردن” در شما آسیب می‌بیند و احساس بدبختی و تیره روزی می‌کنید.

متأسفانه ما همیشه باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی اطرافیان مقایسه می کنیم و در نتیجه آنها را از خودمان خوشبخت تر می دانیم زیرا مشکلات واقعی آنها را نمی بینیم و فقط با ظاهر امر مواجه هستیم . برخی از مشکلات زندگی، حاصل مقایسه‌های ناصحیح مسائل مختلف زندگی خود با دیگران است . ظاهر زیبا و خوش‌آیند زندگی دیگران را می‌بینند و چون خود را محروم از چنین زندگی‌ای می‌بینند از زندگی خود ناراضی می‌شوند . درحالی‌که اگر داشته‌های باطن زندگی خود را لحاظ می‌کردند، اگر توجه می‌کردند که خداوند چه چیزهایی به آن‌ها عنایت کرده که به دیگران نداده، هیچ‌گاه شیفتۀ ظاهر زندگی دیگران نمی‌شدند .

همچنین بخوانید :   آیا شما از زندگی خود راضی هستید
این مقایسه اشتباه
این مقایسه اشتباه

راهکار

چطور مقایسه خود با دیگران را ترک کنیم؟ نمی‌توانیم انکار کنیم که مقایسه کردن جزئی از طبیعت بشر است و گاهی هم مقایسه بدون آگاهی صورت می‌پذیرد. اما ترک عادت مقایسه نیاز به تمرین و ممارست بسیار دارد و باید با آگاهی انجام شود.

مثلا وقتی ویژگی‌ها یا دارایی‌های خود را با دیگری مقایسه می‌کنید،‌ کاری که باید با آگاهی انجام بدهید این است که قدری درنگ کرده و به خود یادآوری کنید که ” شاید مقایسه یک امر طبیعی باشد اما درست و منطقی نیست” و آگاهانه هر بار که به سمت مقایسه کردن رفتید این هشدار را به خود بدهید.

بر روی شایستگی‌ها و ویژگی‌های مثبت خود متمرکز شوید

تنها در سایه اعتماد به نفس، می‌توانید شاد باشید و پرداختن به نقاط ضعف، تنها غصه به همراه دارد. کسی که اقدام به نوشتن یک داستان می‌کند، نباید در همان گام نخست بتواند مانند نویسنده‌های بنام بنویسد، بلکه چیزی که مهم و باارزش است تصمیم و اقدام او برای نوشتن است و لزوما هم همه نباید کار او را بپسندند . زمانی که به این آگاهی برسید که “بدون اینکه بهترین باشید هم می‌توانید خوب باشید” شانس موفقیت شما افزایش می‌یابد.  باید توانایی و استعداد خود را بشناسید و چیزهایی که واقعا ارزش دارند که زیربنای زندگی قرار گیرند را درک کنید . اگر نتوانید توانایی‌های خود را تشخیص دهید،‌ هرگز نمی‌توانید در راه خواسته‌های خود ثابت قدم و محکم باشید.

این مقایسه اشتباه
این مقایسه اشتباه

باید واقع بین باشیم و بدانیم که همه انسان ها در زندگی شان با مشکلات و مسائلی روبرو هستند و لزوما آن چیزی که ما از بیرون می بینیم نمایانگر وضعیت واقعی آنها نیست، همه ما در کنار نقاط قوت، امتیازات و موفقیت هایمان با مشکلاتی نیز مواجه هستیم . امامی تصریح کرد : یکی از  مشکلات ما این است که فکر می کنیم افرادی که موقعیت مالی خوبی دارند خوشبخت ترند ، در این صورت ممکن است ما همه چیز را زیر سوال ببریم و به قوانین اجتماعی و اقتصادی موجود بدبین شویم اما همان کسی که ما او را خوشبخت ترین آدم دنیا می دانیم ممکن است به یک بیماری لاعلاج مبتلا باشد که حتی با صرف مبالغ هنگفتی هم قابل درمان نباشد .

همچنین بخوانید :   پیامدهایی که تبعیض بین فرزاندان بر روی آن ها می گذارد چیست

بهتر است برای رسیدن به رضایت ، شکرگزار باشیم ، از مقایسه خودمان با دیگران دوری کنیم، به داشته هایمان توجه کنیم و در جهت رسیدن به اهداف و آرزوهایمان تلاش کنیم .

این مقایسه اشتباه را در زندگی خود انجام ندهید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =

بررسی

پیامدهایی که تبعیض بین فرزاندان بر روی آن ها می گذارد چیست

پیامدهایی که تبعیض بین فرزاندان بر روی آن ها می گذارد چیست پیامدهایی که تبعیض بین فرزاندان…