مراقبت های پس از جراحی بینی که حتما باید رعایت شوند

93
مراقبت های پس از جراحی بینی

مراقبت های پس از جراحی بینی که حتما باید رعایت شوند

مراقبت های پس از جراحی بینی

بینی به عنوان عضو مرکزی در صورت اهمیت زیادی در زیبایی چهره دارد و این باعث شده این روزها افراد زیادی آن را جراحی کنند، اما نکته  مهم در این میان مراقبت‌های پس از جراحی توسط پزشک و بیمار است تا ترمیم زخم‌ها و التیام بافت‌ها روند مناسبی طی کنند. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با مراقبت های پس از جراحی بینی آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

مراقبت های پس از جراحی بینی

توصيه های زير را مطالعه نموده و بعد از عمل جراحی زیبایی (پلاستیک) بینی با دقت اجرا کنید تا بهترين نتيجه ممكن را از عمل زیبایی بینی خود بگیری.

مراقبت های پس از جراحی بینی
مراقبت های پس از جراحی بینی

۱ – حداقل تا ۱۲ ساعت  بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم استفاده کنید.

۲ – پس از عمل جراحی تا جای ممکن سرتان را بالا نگه دارید. حداقل به مدت ۲ هفته پس از عمل جراحی هنگام خواب سرتان را بالاتر از سطح بدن نگه دارید. به این منظور هنگام دراز کشیدن، دو بالش زیر سرتان قرار دهید.

۳ – در هفته های اول از خندیدن و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.

۴ – اگر احساس نگرانى يا اضطراب داريد از زاناكس ٥/. هر ٨ ساعت به مدت ٢٤ تا ٤٨ ساعت استفاده كنيد . همراه زاناكس قرص خواب آور ديگرى استفاده نكنيد .

۵ – ممكن است براى ٣ تا ٤ روز ترشحات خونابه ايى از بينى داشته باشيد كه طبيعى است . پانسمان زير بينى را با يك گاز استريل عوض كنيد . البته خون روشن مهم است و بايد آن را جدى بگيريد . بينى خود را نماييد و محل بخيه را دستمال كاغذى كه غير استريل است دستكارى نكنيد . هر وقت ترشحات قطع شد مى توانيد پانسمان زير بينى را استفاده نكنيد .

۶ – در روزهای اول هنگامی که می خواهید از خواب بیدار شوید از افراد دیگر کمک بگیرید چون ممکن است سرگیجه داشته باشید .

۷ – به مدت ۴ هفته پس از عمل جراحی بینی، از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید تا از خطر ایجاد هایپرپیگمنتاسیون جلوگیری شود. با این حال در صورتی که هر روز از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید، می توانید به طور عادی زیر نور خورشید قرار بگیرید. در طول تابستان مصرف کرم ضد آفتاب را هر ۲ ساعت یک بار تجدید کنید تا از سوختگی پوست بینی ناشی از نور خورشید جلوگیری کنید.

۸ – تا ٤ هفته از عينك استفاده نكنيد . استفاده از لنز تماسى مانعى ندارد .

۹ – از خیس شدن پانسمان بینی جلوگیری کنید. چنانچه پانسمان بینی تان خیس شد، آن را به آرامی خشک کنید. پانسمان بینی در حالت عادی باز نمی شود. در صورت شل شدن آن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

۱۰ – از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار خود داری نمایید.

تمیز کردن بینی

پس از این که از کلینیک یا بیمارستان به منزل بازگشتید، می توانید قسمت بیرونی بینی را توسط گوش پاک کن آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز کنید. اما بسیار مهم است که این کار را به آرامی انجام دهید.

مراقبت های پس از جراحی بینی
مراقبت های پس از جراحی بینی

پس از برداشتن پانسمان، باید بینی را دو بار در روز تمیز کنید تا چربی ترشح شده توسط غدد پوست را پاک کنید. این کار به این دلیل مهم است که در صورت باقی ماندن چربی روی پوست، ورم بینی طولانی تر خواهد شد. در این زمان بینی می تواند تحمل داشته باشد که آن را به آرامی تمیز کنید.

اما هنگام تمیز کردن آن نباید به بینی فشار بیاورید و موجب تغییر حالت آن شوید. برخی از بخیه های قابل جذب طی تمیز کردن بینی حل می شوند و از بین می روند. این اتفاق معمولا همزمان با بهبودی محل برش می افتد.

بهبودی کامل

با برداشتن پانسمان، در ابتدا بینی شما بزرگ به نظر می رسد و نوک آن کمی به سمت بالا منحرف شده است. این حالت به دلیل ورم بینی و لب بالایی ایجاد شده است. میزیان زیادی از این ورم تا یک هفته کاهش برطرف می شود. با این حال تا بیش از یک سال طول می کشد تا تمامی ورم بینی از بین رفته و شکل نهایی بینی فرد ایجاد شود.

مراقبت های پس از جراحی بینی
مراقبت های پس از جراحی بینی

ورم به طور خودبخود و به تدریج کاهش می یباد. هر چه پوست فرد ضخیم تر و چرب تر باشد، زمان بیشتری طول می کشد تا ورم کاهش یابد. لب بالایی نیز ممکن است برای مدتی سفت شود و نوک بینی گاهی اوقات بی حس می شود، اما در نهایت برطرف می شود.

مراقبت های پس از جراحی بینی که حتما باید رعایت شوند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + نوزده =