علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

124
علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

از نظر بافت شناسی روی پوست انسان سه گونه مو رشد می کند؛ یکی موهای دوران جنینی هستند که پس از تولد از میان می روند. دیگری موهای ظریف و کرک مانندی که تقریبا تمام سطوح پوست انسان را پوشش می دهند و در نهایت، موهای ترمینال یا موهای ضخیم تیره و مجعدی که زیر بغل و ناحیه تناسلی انسان و در صورت و بدن مردها دیده می شوند. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک همراهمان باشید تا بدانید علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود ؟

هیرسوتیسم چیست ؟

به رشد بیش از اندازه مو در مکان های خاصی از صورت و بدن خانم ها هیرسوتیسم یا پر مویی گفته می شود. موهای صورت یک خانم به طور طبیعی باید کمرنگ و نازک بوده و به آسانی قابل دیدن نباشند. اگر در صورتتان موهای ضخیم و سیاه با الگوی مردانه (خصوصاً در محل ریش و سبیل) رشد کرده، یا اگر در مدت زمان کوتاهی رشد سریع مو در بدنتان داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید و توجه داشته باشید که این مشکل علاوه براینکه روی ظاهرتان اثر می گذارد، ممکن است مشکلات درونی فراوانی را برایتان ایجاد کند، پس آن را دست کم نگیرید.

علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود
علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

قبل از گذاشتن تشخیص هیرسوتیسم باید به این نکته توجه داشته باشید که الگوی طبیعی رشد مو بر اساس زمینه نژادی بسیار متفاوت است. مثلاً سفید پوستان موهای صورتی بیشتری نسبت به سیاه پوستان و نژاد زرد دارند و زنان مدیترانه ای به طور طبیعی موهای بیشتری نسبت به زنان شمال اروپا دارند. علت ایجاد این بیماری در خانم ها این است که پیازهای مو توسط تستوسترون یا سایر آندروژن ها (هورمون های مردانه) دچار تحریک بیش از حد می شوند.

آندروژن ها برجسته ترین هورمون جنسی در مردان هستندو درخانم ها به طور طبیعی معمولاً سطح کمی از این هورمون های مردانه وجوددارد اما گاهی به عللی این هورمون ها به طور غیر طبیعی افزایش می یابند و منجر به ازدیاد رشد مو می شوند. هیرسوتیسم گاهی در حضور سطح طبیعیِ هورمون ها نیز رخ می دهد که در این مورد معمولاًحساسیت گیرنده های پوست آن نواحی، نسبت به تستوسترون افزایش یافته است.

همچنین بخوانید :   شما نیز بعد از دویدن در پاهایتان احساس خستگی میکنید

کی به بالا رفتن هورمون های مردانه شک کنیم؟

در صورت ایجاد هر یک از علائم زیر حتی در صورت عدم وجود هیر سوتیسم به بالا رفتن هورمون های مردانه در بدنتان شک کرده و با پزشک مشورت کنید:

قاعدگی های کم، نامنظم یا قطع شده
جوش های مقاوم به درمان
خشونت صدا
عقب رفتن خط رویش موهای سر
کاهش اندازه پستان ها یا بزرگ شدن کلیتوریس

 

نشانه های زیر ممکن است مطرح کننده علت زمینه ای برای هیرسوتیسم در تخمدان ها، غدد فوق کلیوی یا هیپوفیز باشند :

چاقی به طور شایعی در نشانگان تخمدان پر کیست که یک علت شایع برای افزایش هورمون مردانه است دیده می شود.
پوست تیره و ضخیم شده در چاله آرنج، کشاله ران یا گردن
کبودی سریع، اضافه وزن در ناحیه میانی یا ضعف
ترشح شیر یا سایر مایعات از پستان در زمانی که کودک شیرخوار ندارید
فشار خون بالا،قند خون بالا و مشکلات کلسترول
هیرسوتیسم پیش از بلوغ یا هیرسوتیسمی که به طور ناگهانی رخ می دهد.

از آنجا که برخی مشکلات پزشکی که باعث پر مویی می شوند، شکل خانوادگی دارند حتی اگر پرمویی در بین اعضای خانواده شما رایج است، با پزشک مشورت کنید.

 

هورمون های مردانه چگونه ایجاد می شوند ؟

محل اصلی تولید هورمون های مردانه در بیضه است.اما همانطور که می دانید خانم ها بیضه ندارند، پس منشاً این هورمو ن ها در خانم ها کجاست؟ افزایش تولید هورمون مردانه در یک خانم می تواند از اختلالی در تخمدان ها، غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز در مغز ناشی شود. مثلاً نشانگان <تخمدان پر کیست> یکی از بیماری های تخمدان است که می تواند باعث پرموئی شود .

علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود
علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

علت دیگر داروها هستند. برخی داروها مانند پروژسترون های استفاده شده در بعضی مدل های قرص های پیشگیری از بارداری یا داروهای فشار خون یا استروییدهای تسکینی که حاوی هورمون مردانه هستند و اثراتی مشابه هورمون های مردانه دارندنیز باعث ایجاد هورمو ن های اضافی می شوند.
داروهای دیگری نیز وجود دارند که به طور غیرمستقیم باعث ساخته شدن تستوسترون می شوند.از این دسته می توان به داروهایی برای درمان تهوع، اسکیزوفرنی، پرخاشگری، صرع، سردردهای میگرنی، و داروهای درمان اختلالات دو قطبی اشاره کرد. گاهی بعضی از موارد رشد زیاد مو با رشد موی مردانه تناسب ندارد (مانند رشد مو در میان چشم ها، پیشانی، شقیقه ها، بالای چانه و صورت.) این نحوه رشد مو می تواند از مشکلات تیروییدی یا بیماری بی اشتهایی عصبی ناشی شود.

همچنین بخوانید :   با این روش ها از افسردگی فصلی پیشگیری کنید

همچنین این مشکل می تواند از استفاده طولانی مدت از داروهای خاص مانند داروهای استروییدی : سیکلوسپورین فنی تویین، مینوکسیدیل، پنی سیلامین و داروهای پوستی که با درمان های ضد آفتاب ترکیب می شوند، ناشی شده باشد.

چه کنیم تا دچار هیرسوتیسم نشویم ؟!

بعضی علل زمینه ای هستند که خیلی قابل پیشگیری نیستند. مطالعات نشان داده اند زنان چاق که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بوده اند، در زمانی که از رژیم غذایی کم کالری استفاده کرده اند کمتر دچار هیرسوتیسم شده اند. پس اگر چاق هستید حتما خود را لاغر کنید.

علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود
علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

آیا هیرسوتیسم هم قابل درمان و کنترل است؟

پزشک باید مشخص کند که هورمون آندروژن اضافی به چه دلیل و از کدام منشأ ترشح می شود. رویکرد اصلی درمان هم همین برطرف کردن علت زمینه ای است. در موارد هیرسوتیسم فامیلی که علت مشخص و افزایش هورمونی وجود ندارد، برطرف کردن خود پرمویی به تنهایی مدنظر قرار می گیرد.

آیا تغذیه نقشی در جلوگیری از هیرسوتیسم می تواند داشته باشد؟

بله تغذیه سالم، استفاده نکردن از غذاهای آماده که حاوی نگهدارنده و افزودنی هستند، استفاده فراوان و کافی از میوه ها و سبزی ها، کاهش مصرف گوشت قرمز، جایگزین کردن روغن زیتون، دوری از مصرف الکل، قهوه زیاد و سیگار، مصرف آب کافی و ورزش می توانند نقش بارزی در کنترل هیرسوتیسم داشته باشند. استفاده از مولتی ویتامین همراه با مواد معدنی در صورت کمبود، کمک کننده است.

آیا طب سوزنی جایگاهی در رفع هیرسوتیسم دارد؟

بعضی مطالعات روی زنانی که دچار هیرسوتیسم بوده اند، انجام طب سوزنی را مفید نشان داده اند، اما مطالعات جامع تری نیاز است تا بتوان از طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی مطمئن برای هیرسوتیسم صحبت کرد.

همچنین بخوانید :   با فواید ماست و تاثیر آن بر روی سلامتی پوست و مو آشنا شوید

برای درمان پرمویی در دوران بارداری چه اقداماتی باید انجام داد ؟

۲ نکته حائز اهمیت است؛ یکی این که خیلی از داروهایی که برای هیرسوتیسم به کار می روند چون سبب تغییرات هورمونی می شوند، در این دوران نباید مصرف شوند،

علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود
علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود

نکته دیگر این که در دوران بارداری به ویژه در ۳ ماهه سوم، رشد موهای زاید در صورت و بدن بیشتر می شود، بنابراین خیلی حساسیت نداشته باشید، چرا که پرمویی شما بعد از بارداری برطرف می شود.

چه روش هایی به صورت معمول برای برطرف کردن پرمویی به کار می روند؟

روش های موضعی مختلفی وجود دارد که بیشتر خانم ها با آنها آشنایی دارند. استفاده از موچین، تراشیدن، موم ها و موبرهای شیمیایی، سفیدکننده ها و رنگ برها از روش موضعی سنتی هستند. اپیلاسیون، دیپلاسیون، الکترولیز و لیزر از دیگر روش ها و تکنیک هایی هستند که امروزه به کار می روند.

آیا الکترولیز روش مناسبی برای رفع موهای زاید است؟

الکترولیز، فولیکول مو را تخریب می کند تا دیگر رشد مجدد نداشته باشد. برای مناطق کوچک، کارساز و مناسب است، اما روشی است دردناک، پرهزینه و وقت گیر که تنها توسط افراد ماهر و دارای مجوز باید انجام شود. نظر پزشک پوست خود را در این باره جویا شوید.

آیا استفاده از لیزر سبب رفع همیشگی موهای زاید می شود؟

خیر. هر ۶ ماه تا ۱۲ ماه پس از چندین جلسه ابتدایی که موها برطرف شد، انجام مجدد لیزر لازم است تا موهای ریزی که در حال رشد دوباره هستند از بین بروند.

و در آخر داروهایی که در مردان هیرسوتیسم کاربرد دارند ، کدامند؟

برای رفع هیرسوتیسم داروهای مختلفی به کار می روند که تنها باید با نظر پزشک مصرف شوند. قرص های هورمونی با عنوان قرص های ضدبارداری مثل سیپروترون استات از جمله پرکاربردترین داروها هستند. داروهای اسپرنولاکتون، فلوتامید، فیناستراید و متفورمین بنا به شرایط فرد بیمار کاربرد دارند. کرم های موضعی فلورنیتین (Eflornithine) که باعث کندکردن رشد موهای زاید می شوند امروزه جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند.

علت پرمویی زنان چیست و چگونه درمان می شود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + نه =

بررسی

داشتن موهای زیبا و سالم با ۶ تکنیک شگفت انگیز

داشتن موهای زیبا و سالم با ۶ تکنیک شگفت انگیز داشتن موهای زیبا و سالم : داشتن موی زیبا آرز…