قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

85
قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد
پایتخت روزهایی عجیب و باورنکردنی را سپری کرده است. حجم اتفاقات آن قدر گسترده و مهیب است که نگاهی به همه آن ها ترس را بر دل همه می اندازد. هنوز چند روز بیش تر از حادثه تلخ پلاسکو نگذشته است ولی همین اتفاق کافی بود که زخم تمام اتفاقات قبلی در دل تهرانی ها نو شود.تهران در ایین چندین سال چه اتفاقاتی که ندیده است از موشک باران بگوییم یا از غم غرق شدن دانش آموزان نوجوان کشورمان..

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد
قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک اتفاقاتی را می گوییم که  قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد.

۱ – موشک باران ۶۶

زمستان بود. زمستان تر از زمستان های دیگر. از اسفندماه سال ۱۳۶۶ حمله موشکی عراق به تهران و شهرهای مرکزی آغاز شد و تا ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۶۷ ادامه یافت. در این مدت، عراق بیشتر از ۱۸۰ موشک میان برد استفاده و تلفات جانی و آسیب های مالی زیادی را وارد کرد… زمستان تلخی بود که هنوز در ذهن ها مانده است.

قبلا از شروع هر موشک باران، چراغ های شهر خاموش می شد، صدای آژیرها به گوش می رسید و مردم در پناهگاه ها پناه می گرفتند. صدای ضدهوایی و سپس صدای اصابت موشک با یکی از نقاط شهر. چندین دقیقه اضطراب و استرس تمام نشدنی که تا چند ماه تکرار شد و هیچ وقت تکراری نشد. ۵۰ روز زندگی با آژیر و ویرانی و کشته و زخمی شدن شهروندان… هیچ کس نمی دانست چه می شود و قرار است این فاجعه تا چه زمانی ادامه پیدا کند. شب عید مردم عجین شد با موشک و صحنه های جنگ.

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد
قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

آمار دقیقی از شهیدان آن روزها در دسترس نیست ولی گفته می شود بین ۸۰۰ نفر تا هزار نفر در آن بمباران ها شهید شدند. هر صدای آژیر برای مردم مساوی بود با اضطرابی عجیب. به قول یکی از دیالوگ های تئاتر «زمستان ۶۶» اثر محمد یعقوبی، با صدای برخورد هر موشک به نقاط مختلف مردم نمی دانستند خوشحال باشند یا غمگین. خوشحال از این که جان خودشان در امان بوده و غمگین از این ماجرا که در نقطه دیگری از شهر یا شاید در همان حوالی، عده ای عزیزان خود را از دست دادند (نقل به مضمون). زمستان سال ۱۳۶۶ یکی از زخم های فراموش نشدنی تهران است.

همچنین بخوانید :   اسامی مستعار تعدادی از شهرهای معروف دنیا

۲ – خفاش شب

تابستان سال ۱۳۷۶ بود. دلهره عجیب و وحشتناکی سرتاسر شهر را فراگرفت. خبرهای ضد و نقیضی از سرقت و تجاوزهای مشابه به گوش می رسید. رسانه ها هنوز آنچنان فضای کار نداشتند و در ابتدا، شایعه ها دهان به دهان می چرخید. هیچ کس نمی دانست اوضاع از چه قرار است و فقط تعداد کشته ها بالا و بالاتر می رفت اما خبری از پیدا کردن قاتل نبود. رسانه ها بالاخره محافظه کاری را کنارگذاشتند و تلاش کردند به ابعاد ماجرا بپردازند. نام او را «خفاش شب» گذاشتند و همه در به در دنبال او بودند. بالاخره توسط یکی از گشت ها پیدایش کردند.

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد
قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

او تا مدت ها حتی ماموران را فریب داد و با صحبت های ضد و نقیض خود بارها مسیر پرونده را منحرف کرد. هنوز مصاحبه های برنامه «در شهر» با او از یادها نرفته که هر قسمت یک صحبت متناقض و جدید مطرح می کرد. در آخر مشخص شد که ۹ زن را به قتل رسانده بود. صدا و سیما برای آن که از اضطراب حاکم شده بر شهر کم کند، دادگاه های «غلامرضا خوش رو» را پخش کرد. «خوش رو» شب ۲۲ مرداد ۱۳۷۶ پای چوبه دار رفت در حالی که روی کاغذ نوشته بود: «به هیچ کس بدهکار نیستم و از کسی طلبکار نیستم و از همه طلب بخشش دارم». او ۲۱۴ ضربه شلاق خورد و به دار آویخته شد. خفاش شب یکی از زخم های تهران را اضافه کرد.

۳- پارک شهر

قرار بود اردیبهشت سال ۱۳۸۱ یک روز عادی برای دانش آموزان مدرسه دخترانه «طه» ۲ واقع در شهرک کاروان تهران باشد. آن ها از طرف مدرسه برای بازدید از موزه پست و تلگراف و تلفن فرستاده شدند و با بازیگوشی های نوجوانانه خود، یک روز خوب را داشتند به پایان می رساندند. این روز خوب اما به یک فاجعه ختم شد. در روزها و دوران سختگیری های مدارس ایران، اردوها برای دانش آموزان یک غنیمت بود تا از آن فضا دور شوند. بنابراین تلاش می کردند همه نوع تفریح در آن اردوهای یک روزه انجام دهند. آن ها پس از بازدید از موزه به معلم خود اصرار کردند که به پارک شهر بروند و کمی استراحت کنند. هیچ کس اما نمی دانست قرار است این استراحت به یک فاجعه ختم شود.

همچنین بخوانید :   داریوش به چه علتی تخت جمشید را ساخته است

ساعت۱۱ صبح اتوبوس حامل دانش آموزان در مقابل پارک شهر متوقف شد و دانش آموزان زیر باران شدید به همراه مربیان خود به سمت دریاچه مصنوعی رفتند. کمی بعد اولین گروه دانش آموزان که شامل ۱۷ نفر دانش آموز بود به راه افتاد در حالی که ظرفیت این قایق موتوری فقط ۱۱ نفر مشخص شده بود. پس از دقایقی قایق واژگون شد و این ماجرا سراجام با مرگ ۶ دختر دانش آموز و قایقران پایان یافت…

آتش نشانی و هلال احمر به دلیل ترافیک تهران موفق به رسیدن به موقع نشدند و چند مرد در حال گذر سعی در نجات دختران  کردند. مرد قایقران نیز سعی در نجات آن ها داشت که خود نیز غرق می شود. چهار نفر از دختران در حال غرق شدن به مهد کودک پارک منتقل شدند که نجات یافتند…

۴ – آتش سوزی مسجد ارک

آبان سال ۱۳۸۳ یکی دیگر از زخم های تهران رقم خورد. در حادثه دلخراش آتش سوزی مسجد ارک، حدود ۷۸ نفر شهید و حدود ۳۶۰ نفر مجروح شدند. روایت ها از آن روز متناقض است و هنوز کسی دقیقا جزییات ماجرا را نمی داند. بر اثر سنگینی برف های جمع شده روی سقف برزنتی حیاط مسجد ارک، سقف برزنتی روی بخاری بزرگ گازی افتاد و آتش گرفت.در قسمت زنانه ابعاد ماجرا گسترده تر بود و سقف پارچه ای حیاط مسجد مشتعل شده و بر سر نمازگزاران فروریخت.
حاج منصور ارضی یکی از مداحان آن روز بود. سال ها بعد یکی از شاهدان عینی به خبرگزاری دانشجو گفته بود: «حیاط مسجد ارک با ایجاد داربست مسقف شده بود و بخاری نفتی زمینی در آنجا وجود داشت؛ به دلیل اینکه سقف برزنتی کوتاه بود، دودکش را از میان برزنت بیرون داده بودند که بر اثر حرارت زیاد برزنت آتش گرفته بود؛ یکی از خادمان خود را به محل آتش رساند و با کاپشن خود آتش را کاملا خاموش کرد.

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد
قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

اما یکباره باز وزید و تا انتهای برزنت آتش گرفت؛ در این هنگام حیاط مسجد و شبستان پایین کاملا به وسیله آتش محاصره شد؛ در آن لحظه برق ها را قطع کردند، ولی از بالای سرمان آتش می ریخت، من و برادر کوچکترم قصد خروج از مسجد را داشتیم. اما وقتی به وسط حیاط مسجد رسیدیم، یکباره با شخصی برخورد کردیم و هر کدام به سمتی افتادیم و من برادر کوچکم را گم کردم. پدر و برادربزرگم در خارج از مسجد چشم انتظار ما بودند، در آن لحظه چشمم به درب خروج افتاد، دیدم جانباز ویلچری قصد خارج شدن از محل حادثه را دارد، اما جلوی در نقش بر زمین می شود آستانه در اصلی مسدود می گردد؛ به همین دلیل بسیاری از عزاداران از شدت ازدحام جمعیت زیر دست و پا دچار آسیب و صدمه می شوند.»

همچنین بخوانید :   همه چیز در مورد ساختمان پلاسکو از بنیان گذار تا علت آتش سوزی آن

۵- حادثه میدان کاج

یکی از زخم های عجیب و باورنکردنی. شاید باید آن روز را روز پیدایش موبایل به دستان و فیلم بگیران نامگذاری کنیم. در این حادثه جوانی به نام محمدرضا، توسط یعقوب علی جعفری در ۶ آبان ۱۳۸۹ در میدان کاج (سعادت آباد تهران) جان سپرد. این جنایت به خاطر مسائل عشقی بود و در آن قاتل با ضربات چاقو در برابر دیدگان مردم، مقتول را به شدت زخمی کرد و چند دقیقه بعد دو مامور پلیس نیز از راه رسیدند. اما نه ماموران و نه مردم به کمک جوان زخمی نیامدند و او پس از ۴۵ دقیقه به بیمارستانی در چند متری محل وقوع حادثه برده شد اما جان باخت.

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد
قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

دادگاه متهم در ۳۰ آبان ۱۳۸۹ برگزار شد و قاتل به اعدام در ملا عام محکوم شد. پدر مقتول (محمدرضا) خطاب به دادگاه گفت: «تقاضای من اشد مجازات متهم است. با اینکه بچه من دیگر زنده نمی شود اما شاید با قصاص قاتل و مجازات متهم دیگر جامعه آگاه شود. در این حادثه بیشتر از همه مردم حاضر در صحنه جرم و پلیس دل ما را شکستند.» سرانجام در صبحگاه روز ۱۴ دی ۱۳۸۹ قاتل در ساعت ۶ صبح در محل وقوع جنایت به دار آویخته شد.

۶ – سقوط زنان کارگر

دقیقا دی ماه سال ۱۳۹۲ بود که اتفاقی مشابه پلاسکو افتاد. دو زن کارگر که روز تعطیل در حال کار کردن بودند، به ناچار خود را از طبقه پنجم ساختمانی که طعمه حریق شده بود به بیرون انداختند و در پی این سقوط جان باختند. دستانشان تاب تحمل نداشت… آتش نشانی نتوانست کاری انجام دهد و آن ها نیز برای نجات، خودشان را از پنجره آویزان کردند.

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد
قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد

در آن زمان سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: «متاسفانه این دو به رغم هشدارها و در خواست آتش نشانان، آن دو زن خود را به پایین پرتاب کرده و جان خود را از دست دادند.

با امید به اینکه دیگر هیچ حادثه ای در هیچ یک از نقاط کشور عزیزمان اتفاق نیفتد و دل هیچ مادر و همسر و فرزندی از غم فراق عزیزانشان خونین نشود..

قبل از پلاسکو دل تهرانی ها با این حوادث پرخون شد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =

بررسی

اسامی مستعار تعدادی از شهرهای معروف دنیا

اسامی مستعار تعدادی از شهرهای معروف دنیا اسامی مستعار تعدادی از شهرهای معروف : خیلی از ما …