در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید

106
در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید

در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را رعایت کنید

در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید

همیشه این موقع از سال که می رسد، تب امتحانات پایان ترم در بین خانواده هایی که فرزند دانش آموز دارند حسابی داغ می شود و سعی همه پدر و مادرها معطوف به این موضوع می شود که چه کار کنند تا فرزندانشان دوران امتحان را با آرامش و موفقیت طی کنند؟ با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا با نکات ساده ای آشنا شویم که میتوان در زمان امتحانات فرزندتان رعایت کرد تا فرزندتان با نمره خوب فصل امتحانات را به پایان برساند .

در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید
در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید

تاثیرات فصل امتحانات

دلشوره، کم شدن اشتها، به هم خوردن نظم خواب، احساس تهوع، سردرد، دل درد، کم حافظه شدن، آشفته شدن فکر، کج خلقی کردن و … نشانه های اضطراب هستند که معمولاً قبل از امتحان و همینطور در طی دوران امتحان در خیلی از دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی دیده می شوند . در این شرایط برخی از خانواده ها بلافاصله به سراغ راه حل های پزشکی می روند در حالی که استفاده از چند راهکار رفتاری می تواند آنها و فرزندانشان را به سلامت از این موقعیت حساس و گذرا عبور بدهد. چند مورد از این راهکارها به قرار زیر است:

درس خواندن یک کار فکری فعالانه است و به همین دلیل وجود یک محیط آرام که به فرزند شما فرصت تمرکز و فعالیت هشیارانه فکری را بدهد، ضروری است

ارائه راهکار

در ایام برگزاری امتحانات در خانه فضاي آرامبخش، شورآفرين و اطمينان‌بخش ايجاد نمایید زیرا بيشتر پژوهش‌ها نشان داده‌اند كه استرس بي‌جا، كارآمدي فرد را تحت‌تأثير منفي قرار مي‌دهد و باعث كاهش ميزان كارآمدي مي‌شود . مشکلات و درگیری های خانوادگی را کاهش داده و مشکلات بوحود آمده را حتی الامکان به فرزندانتان منتقل نکنید .

همچنین بخوانید :   رازهایی کلیدی برای پیشرفت تحصیلی دانشجویان
در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید
در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید

امتحان دانش‌آموز، وظيفه دانش‌آموز است نه وظيفه والدين ، والدين مسووليت‌هاي خودشان را دارند و دانش‌آموز مسووليت‌هاي خودش را دارد. امتحان جزو وظايف اوست. اين وظيفه فرزند شماست كه بموقع درس بخواند، تمرين حل كند و خود را براي امتحان كلاس و امتحان ثلث آماده كند. شما وظايف ديگري داريد بهتر است هر كسي به وظايف خودش بپردازد. رفت و آمدهاي خانوادگي ميهماني رفتن و ميهماني دادن زياد، وقت زيادي از شما و فرزندان‌تان خواهد گرفت. در زمان امتحانات، ميزان رفت و آمدها را كم كنيد .

تشويق در فرصت‌هاي مناسب با تشويق و تاييد فرزندتان حس عجيبي در وي رشد مي‌كند. او احساس مي‌كند قدرت عجيبي پيدا كرده است، قادر است بيشتر مطالعه كند، تمرين كند، ياد بگيرد، يادگيري برايش جالب و شورانگيز خواهد شد . درس خواندن و تلاش او را به هرصورت ممکن تشویق کنید . سروصدای تلویزیون و مزاحمت کودکان کوچکتر خانه را کاهش دهید . شنونده خوبی باشید تا فرزندتان بتواند مشکلات درسی و امتحانات خود را به راحتی با شما در میان گذارد

به وضعیت غذایی فرزندتان رسیدگی بیشتری داشته باشید و سعی نمایید رژیم غذایی مناسب و کاملی در خانه وجود داشته باشد .در زمان امتحانات فرزندتان

در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید
در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید

در شرايط کنوني که ايام امتحانات است، خانواده ها بايد دقت کنند که در شرايطي آرام و فارغ از جرو بحث براي فرزندان فراهم کنند و به آنها اطمينان دهند که نتيجه خوب در امتحانات، حاصل تلاش آنان خواهد بود و نه چيز ديگر. به نحوی رفتار کنید که امتحان در نظر فرزندتان بيش از حد بزرگ جلوه نکند، بلکه از امتحان به عنوان راهي براي تعيين سطح يادگيري و رفع مشکلات درسي، سخن بگوييد . او را از شکست نترسانید . در زمان امتحانات فرزندتان

به فرزندانتان امید دهید و مطلب را يادآوري کنيد که آنها تاکنون از سد امتحانات متعددي گذشته اند و اين بار نيز مانند امتحانات گذشته مي توانند اين دوران را پشت سر بگذارند . آمادگي جسمي دانش آموز براي شرکت در جلسه امتحان به اندازه آمادگي روحي او اهميت دارد. گرسنگي، خوردن غذاهاي سنگين و حتي پوشيدن لباس هايي که نتواند دانش آموز را در مقابل سرما يا گرماي محل امتحان حفظ کند نيز در کاهش توان تحليل علمي و به هم ريختن قواي ذهني و افزايش استرس او در جلسه امتحان موثر است .

همچنین بخوانید :   ساده ترین روش برای ارائه ایده های پیچیده

فرزندان خود را از نظر نمره هاي امتحاني با دوستان و همسالان و فرزندان بستگان و همسايگان مقايسه نکنيد. چه، اين مقايسه موجب ايجاد ذهنيت منفي در او نسبت به امتحان شده، به تدريج اعتماد به نفس او را نيز از بين مي برد . قبل از امتحان با دادن وعده هايي نظير اگر در اين امتحان فلان نمره را بگيري، فلان جايزه را برايت تهيه مي کنم فرزند خود را تحت فشار و اضطراب دروني قرار ندهيد بلکه هميشه اين طور اظهار کنيد که تو سعي و تلاش خود را بکن تا بتواني مطالب را خوب ياد بگيري.

در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید
در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید

استعداد تحصیلی دانش آموزان با هم فرق دارد بنابراین انتظاراتی که از آنها می رود هم باید متفاوت باشد. برای مثال ممکن است فرزند شما در ریاضیات متوسط یا ضعیف باشد اما در درس های دیگر قوی باشد . در اینجا گفتن چیزهایی مثل «اگر در امتحان ریاضی نمره عالی بگیری فلان چیز را برایت می خرم»، «فلان همکلاسیت نمره قبلی اش مثل تو بود ولی آنقدر ریاضی خواند تا نمره عالی گرفت» و… فقط ترس و دلشوره او را از امتحانی که باید در آن نمره عالی بگیرد تا مورد تأیید شما قرار بگیرد، بیشتر می کند نه توانایی یادگیری ریاضی اش را .

بهتر است از گذاشتن سقف برای نمرات امتحانی فرزندتان که خیلی هم استرس زا است پرهیز کنید و به جای آن سعی کنید با توجه مثبت نشان دادن به تلاش های او، میزان تلاش و پشتکارش را بالاتر ببرید . برای مثال مادری مرتب به فرزند دانش آموزش یادآوری می کرد که باید همه نمراتش در امتحان عالی باشد، اما نمرات فرزند از خوب بالاتر نمی رفت. مادر که از این مسئله ناراحت بود، بعد از اینکه تمرکزش را از سقف تعیین کردن برای نمرات پسرش برداشت و آن را روی تشویق او به تلاش و پشتکار معطوف کرد، با نمرات بسیار خوب فرزند مواجه شد .

در زمان امتحانات فرزندتان این نکات را در منزل رعایت کنید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

بررسی

ساده ترین روش برای ارائه ایده های پیچیده

ساده ترین روش برای ارائه ایده های پیچیده ساده ترین روش برای ارائه ایده های پیچیده : همواره…