با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان بیشتر آشنا شوید

110
با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان

با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان بیشتر آشنا شوید

با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان بیشتر آشنا شوید

هنر موسیقی به عنوان يكی از اولین پدیده های احساسی بشر که آگاهانه در خدمت روح انسان بوده است, از ابتدای تاریخ در بيشتر قبايل بدوی و فرهنگ ها به صورت مراسم و آيين های مختلف ظهور یافته و وسيله ای برای ابراز همبستگی جمعی و از بين بردن ترس ها, غم ها, ايجاد آرامش و شادی و حتی عبادت و پرستش قدرت های ماورایی در میان افراد قبيله بوده است . این تاثیرات در دنیای امروز ما پررنگ تر شده است . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان بیشتر آشنا شوید .

با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان
با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان

موسیقی در دنیای امروز

در عصر حاضر با وجود پیشرفت جوامع و ترکیب فرهنگ ملل گوناگون, موسیقی نیز اشکال متنوعی یافته و تاثیر متفاوتی بر انسان می گذارد . تحقیقات نشان می دهد موسیقی به شدت بر جسم و روان انسان تاثیر گذار است و می تواند تمام لطایف و عواطف وجود یک فرد را به تلاطم درآورد. چنانکه برخی از آهنگها به آدمی آرامش می بخشند و برخی دیگر موجب عصبیت و خلق و خوی تهاجمی می شوند .  همه طرفداران موسیقی قدرت شگفت‌انگیز آن بر هیجانات و افکار را می‌شناسند . موسیقی‌های خوب می‌تواند یک روز معمولی را به‌روز فوق‌العاده و حتی معنوی تبدیل کنند .

تاثیرات موسیقی

 

بهبود هوش کلامی

تمرین پیانو، نه تنها توانایی‌های موسیقی را در شما بهبود می‌دهد، بلکه مهارت‌های بصری و کلامی شما را نیز تقویت می‌کند و در مطالعه‌ای بر روی کودکان ۸ تا ۱۱ ساله مشخص شد افرادی که کلاس موسیقی فوق‌برنامه داشته‌اند، آی کیوی کلامی و توانایی‌های بصری‌شان در مقایسه با افرادی که آموزش موسیقی ندیده بودند، افزایش یافته بود. این نشان می‌دهد فواید یادگیری یک ساز موسیقی تنها یادگرفتن موسیقی نیست بلکه به ادراک بصری و شناختی نیز کمک می‌کند .

همچنین بخوانید :   کاهش استرس روزانه در محل کار با 4 راهکار ساده

با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان

کاهش استرس

استرس باعث حالات متفاوتی درسیستم بدن انسان می‌شود و بدن واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهد. زمانی که استرس وارد می‌شود آدرنالین به داخل خون ریخته می‌شود و درنتیجه آن ضربان قلب و فشارخون بالا می‌رود، که درصورت طولانی مدت بودن آن بی‌خوابی و تحریک‌پذیری ایجاد می‌کند. با استفاده از صوت‌ها و موسیقی‌های سالم درزمان استرس می‌توان ترشح این هورمون را کاهش داد؛ درحالت دیگر درزمان استرس کبد به آزادسازی انرژی ذخیره شده به شکل گلیکوژن می‌پردازد و قندخون و کلسترول را بالا می‌برد و درنتیجه فعالیت سیستم ایمنی کاهش می‌یابد که با استفاده از موسیقی می‌توان به حفظ این انرژی ذخیره شده کمک کرد.

افزایش خلاقیت

تحقیقات نشان داده‌اند که سطح ملایم موسیقی نقطه عطفی برای خلاقیت است . موسیقی پس زمینه حتی بیشتر از سطوح پایین موسیقی خلاقیت انسان را تحریک می‌کند . عملکرد این قضیه به گونه‌ای است که موسیقی ملایم دشواری پردازش را افزایش داده که منجر به افزایش پردازش انتزاعی و خلاقیت بالاتری می‌شود. به بیان دیگر، هنگامی که در تلاش برای پردازش کارها هستیم، به سمت روش‌های خلاقانه‌تر می‌رویم .

ذهن نوزادان

موسیقی حتی بر روی نوزادان هم تاثیرات شگرفی دارد . نوزادان حتی در سن ۵ ماهگی هم به موسیقی به صورت ریتمی واکنش نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد که برایشان از گفتگو جالب تر باشد. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نوزادان با همه انواع مختلف موسیقی، بی‌اختیار حرکاتی را انجام می‌دهند و آن‌هایی که بیشتر با موسیقی هماهنگ بودند بیشتر می‌خندیدند . شاید موسیقی واقعاً در ژن انسان‌ها وجود داشته باشد!

با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان
با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان

سلیقه‌ی موسیقی شخصیت را پیش‌بینی می‌کند

مطالعه‌ای که در آن زوج‌ها با نگاه کردن به لیست آهنگ‌های مورد علاقه‌ی دیگری، یکدیگر را شناختند، نشان داد که این افراد به پیش بینی‌های قابل اعتمادی نسبت به ویژگی‌های اخلاقی یکدیگر رسیده‌بودند . این تحقیق چند ویژگی اخلاقی را در اختیار شرکت کنندگان قرار داد و جالب این بود که برخی از ویژگی‌ها بسیار دقیق و بر اساس سلیقه‌ی موسیقی دیگری پیش بینی شده بودند . مثلا طرفداران موسیقی بلوز دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش، مهربان و راحت و طرفداران موسیقی جز دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، اهل گردش و طرفداران موسیقی کلاسیک دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق، درونگرا و راحت هستند .

همچنین بخوانید :   آدم های موفق این جملات را هرگز نمی گویند

افزایش مهارت‌های حرکتی و استدلالی

به طور کلی افراد تصور می‌کنند که یادگیری یک ابزار موسیقی برای کودکان بسیار مفید است، اما در واقع این کار بسیار مفیدتر از چیزی است که انتظارش را داریم . یک مطالعه نشان داد کودکانی که سه سال و یا بیشتر آموزش نوازندگی آلات موسیقی دیده‌اند بهتر از آنهایی که آموزش موسیقی ندیده‌اند، از نظر توانایی های تبعیض شنوایی عمل کردند . این کودکان هم چنین در از نظر دایره‌ی لغت و توانایی‌های استدلال غیرکلامی امتیازات بهتری به ثبت رساندند، که شامل درک و بررسی اطلاعات بصری مانند شناسایی روابط، شباهت‌ها و تفاوت‌های میان شکل‌ها و طرح‌ها است .

با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان
با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان

بهبود دقت بصری

تنها کودکان نیستند که می‌توانند از آموزش و یا قرار گرفتن در معرض موسیقی بهره ببرند. یک تحقیق کوچک نشان داد که بیماران سکته‌ی مغزی هنگام گوش دادن به موسیقی کلاسیک، توجه بصری بیشتری کسب کردند.این مطالعه هم چنین نویز سفید و سکوت را برای قیاس نتایج امتحان کرد، و دریافت که مانند مطالعه‌ی رانندگی که به آن اشاره شد، سکوت منجر به بدترین نتایج شد . موسیقی می تواند باعث سلامت بیشتر شود . برخی تحقیقات ثابت کرده است که مزایای فراوانی در گوش دادن به موسیقی وجود دارد. گوش دادن به موسیقی باعث آزاد سازی “دوپامین” می شود که برای رژیم لاغری بسیار موثر است. بنابراین می توانید تجربه لذت خوردن غذاهای مورد علاقه تان را با غرق شدن در موسیقی مورد علاقه تان تجربه کنید, بدون هیچ پیامد منفی بهداشتی .

شادتر شوید

شرکت در گروه های اجرای موسیقی باعث می شود شادتر شوید . آیا تابحال دقت کرده اید افرادی که در یک گروه موسیقی مشارکت دارند همواره شادابند . حتی اکثر غریب به اتفاق خوانندگان موسیقی نیز همان اثرات مثبت را تجربه کرده اند . مطالعات علمی اثبات کرده اند که آواز خواندن دسته جمعی قدرت روابط انسانی را گسترش می دهد . نگران نباشید و درباره خود قضاوت نکنید ، اگر احساس می کنید که بیش از حد خجالتی هستید می توانید زیر دوش حمام آواز بخوانید. فقط مطمئن شوید که این کار در روحیه اتان تاثیر خوبی می گذارد.

همچنین بخوانید :   خواص درمانی گیاه آویشن برای سلامتی بدن
با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان
با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان

باهوش تر شوید

موسیقی باعث می شود باهوش تر شوید. به عنوان یک بزرگسال, دلگیر نشوید که چرا در دوران کودکی نواختن سازهای گوناگون موسیقی را یاد نگرفتید . هم اکنون یک ساز را انتخاب کنید و در نواختن آن ماهر شوید. دانشمندان می گویند که اینکار می تواند ضریب هوشی انسان را تا ۷ امتیاز افزایش دهد .

تقویت حافظه

موسیقی حافظه تان را تقویت می کند . بخش جالب تحقیقات پژوهشگران این است که موسیقی باعث می شود مغز انسان در زمینه های مختلف توسعه پیدا کند, یکی از مهم ترین آن بخش ها حافظه است. بنابراین اگر با کندی حافظه مشکل دارید, نواختن یک ساز موسیقی راه حلی است که کمکتان می کند و بنظر می رسد موسیقی کلاسیک بهترین راه حل باشد .

با تاثیرات موسیقی بر مغز انسان بیشتر آشنا شوید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

بررسی

کاهش استرس روزانه در محل کار با ۴ راهکار ساده

کاهش استرس روزانه در محل کار با ۴ راهکار ساده استرس در طول روز در زندگی هر شخصی بروز می‌کن…