با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

163
با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

اختلال بیش فعالی به ندرت به صورت خالص دیده می شود و معمولا همراه با مشکلات دیگری مانند اختلالات یادگیری یا مسائل خلقی است . درمان این اختلال کاری سخت و نوعی فداکاری است. برای مدیریت این کودکان در مدرسه یا خانه راه حل ساده ای وجود ندارد . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم با نحوه رفتار با کودکان بیش فعال آشنا شویم پس با ما همراه باشید .با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم
با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

کودکان بیش فعال

 برای تشخیص این اختلال لازم است دست کم برخی از علائم مانند بی قراری و فعالیت زیاد ، کم توجهی و بی دقتی تا قبل از سن هفت سالگی بروز کند. علائم باید حداقل شش ماه باقی بماند و علائم این اختلال دست کم در دو محل از بین مدرسه، خانه و… مشاهده شود . حدود هشت تا ۱۰ درصد کودکان به این اختلال مبتلا می شوند . احتمال تشخیص این اختلال در پسران سه برابر دختران است . بزرگ کردن هر کودکی به آموزش والدین نیاز دارد اما کودک بیش فعال نیروی ویژه ای را می طلبد.

اگر به عنوان والدین کودک، نقش خود را به خوبی در مقابل همه کسانی که در درمان کودک شرکت دارند مانند معلمان، پزشک، روانشناس و حتی سایر اعضای خانواد، ایفا کنید، مهمترین و بهترین مدافع کودک هستید . نتیجه این حمایت ها و آموزش ها این است که می توانید به کودک بیش فعال خود کمک کنید به سوی موفقیت گام بردارد .

راهکارهای درمان

به والدین دارای کودکان مبتلا به بیش فعالی توصیه می کنیم از آنجایی که دارودرمانی برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی به تنهایی پاسخگو نیست، بهتر است روش های تربیتی و برخورد مناسب با این کودکان را فرا بگیرند اما براستی چگونه باید با این کودکان برخورد کرد؟

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم
با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

تشخیص اختلال

معمولا اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود، اما بیشتر کودکان در سنین مدرسه و با تشخیص معلم به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند . این تشخیص، به یک ارزیابی کامل نیاز دارد . اگر تشخیص قطعی نشده باشد تشخیص های دیگر مانند ناتوانی در یادگیری یا افسردگی مطرح می شود . سابقه پزشکی کودک و خانواده بسیار مهم است. برخی از بیماری های دیگر مانند استرس، افسردگی و اضطراب می تواند مانند بیش فعالی تظاهر کنند .

همچنین بخوانید :   در مورد کودکان بیش فعال چه می دانید

ممکن است از والدین سوالاتی در مورد این بیماری ها و نیز در مورد سیر رشد و تکامل کودک، رفتار کودک در خانه، در مدرسه و در بین دوستان پرسیده شود. از سایر افرادی که کودک شما را مرتب می بینند نیز باید در این موارد سوال شود . عامل اصلی بیش فعالی شناخته شده نیست، اما عوامل متعدد ژنتیکی، صدمات مغزی، عوامل عصبی شیمیایی، عوامل عصبی فیزیولوژیکی و عوامل اجتماعی روان شناختی در این موضوع دخیل هستند .

نگرش و افکار خود را تغییر بدهید

از آنجا که تعدادی از انتظارات، باورها و پیشداوری های خاص والدین باعث بروز مشکلات ارتباطی والد و کودک می شود، لازم است برخی از شناخت ها در نخستین مرحله اصلاح شود . مثلا به عنوان والد باید بدانید رفتار کودک مربوط به یک اختلال است و از روی قصد و عمد نیست ، کودک توانایی یادگیری و موفقیت دارد ، کودک مجموعه ای از توانایی های منحصربه فرد را دارد که این ویژگی ها ارزشمند است. به صورت خلاصه هر چقدر می توانید در مورد این بیماری بیاموزید؛ هر چقدر بیشتر بدانید می توانید به کودکتان بهتر کمک کنید .

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم
با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

ارتباط موثر با کودک

باز نگه داشتن پل ارتباطی میان والدین و کودک فوق العاده مهم است و موجب می شود اختلاف ها و تعارض های میان والدین و کودک به شکل موثری از میان برداشته شود و از وخیم تر شدن روابط میان آنها جلوگیری کند. برای این مورد پیشنهاد می شود :

رفتار خود را با سن کودک متناسب کنید . در هنگام صحبت با کودک ارتباط چشمی با او داشته باشید . با جملات ساده صحبت کنید . خود را به جای کودک بگذارید . سعی کنید هدف او را از بروز چنین رفتارهایی کشف کنید و برای گوش دادن به صحبت های کودک خود وقت بگذارید . آرام ولی محکم صحبت کنید . اگر معمولا هنگامی که کاری از کودکتان می خواهید صدایتان را بلند می کنید، کودک می آموزد هنگامی که صدایتان را به حداکثر نرسانده اید، به شما بی توجهی کند .

همچنین بخوانید :   بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

توجه مثبت به کودک نشان دهید

فقط زمانی می توانید با موفقیت برای فرزند خود حد و مرز قوانین را تعیین کنید که به ویژگی های مثبت او توجه نشان دهید . موثرترین راه برای آموزش رفتار خوب، شکل دادن رفتار یا تحسین است. اگر هنگام تحسین کودک خود، راهنمایی های زیر را به کار ببندید، متوجه خواهید شد این کار به عنوان یک روش تربیتی و انضباطی بسیار موثر است . به کودک خود بگویید که کدام صفات او را می پسندید . دست کم چندبار در روز کودک خود را به طور مناسب و مقتضی تحسین کنید . برای دریافت پاسخ های بهتر، نوع تحسین را با سن و اخلاق کودک متناسب کنید. برای نمونه در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن و دیگر نشانه های عملی محبت همراه با کلمات مهرآمیز برای کودکان مناسب تر است .

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم
با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

نحوه انجام درست فعالیت ها را آموزش دهید 

والدین همیشه مشتاق هستند کودک بتواند از خودش مراقبت کند، رفتارش را کنترل کند و رفتاری مسئولانه داشته باشد. برای این که والدین موثری برای این کودکان باشید، باید یک مدیر موثر باشید؛ زیرا شما در حال اداره فردی هستید که سطح خودکنترلی اش پایین است. تعامل شما با کودک باید ثابت و قابل پیش بینی باشد . فعالیت هایی را انتخاب کنید که کودک قادر به انجام آنها باشد . قوانین باید به صورت شفاف و خلاصه شده باشد. وظایف را به مراحل کوچک تر تقسیم کنید کودک باید به طور دقیق بداند شما چه انتظاری از او دارید . به کودک خود بگویید چه کاری را باید انجام بدهد، نه این که چه کاری را نباید انجام بدهد، زیرا باید به این کودکان شروع راه را نشان دهیم، نه این که آنها را متوقف کنیم .

به کودک علامتی نشان دهید که به او بفهماند زمان شروع کارش است از کودک بخواهید به شما بگوید در شروع، وسط و پایان چه کارهایی را انجام داده است . سعی کنید یک ساختار زمانی ثابت را برای غذا خوردن، انجام تکالیف، تلویزیون نگاه کردن، بیدار شدن و به رختخواب رفتن تنظیم کنید . پاداش و تشویق برای رفتار مطلوب، یک تقویت کننده محسوب می شود و باعث میشود کودک نسبت به کاری که انجام داده است احساس خوبی پیدا کرده و در نتیجه آن کار را تکرار کند .

همچنین بخوانید :   بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

از یک ساعت زنگدار استفاده کنید

از این وسیله برای افزایش مدت زمانی که کودک می تواند آرام بنشیند استفاده کنید.از کودک بخواهید بکوشد تا ساعت را شکست دهد. اگر می خواهد تکلیف مدرسه اش را در زمان کوتاهتری تمام کند،از او بخواهید یک هدف زمانی تعیین کند.برای نمونه: “این درس را در ظرف ۵ دقیقه خواهم خواند” سپس به او بگویید ساعت را روی ۵ دقیقه تنظیم و خودش را ملزم کند که ۵ دقیقه بنشیند و آن درس را تمام کند.هر بار که موفق به انجام این کار شد،می تواند یک مرحله جلوتر برود و هدف بعدی اش را تعیین کند و بدین ترتیب،زمان درس خواندن و یا انجام تکالیفش را افزایش دهد . در هر مرحله او را تشویق نمایید .

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم
با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم

« تسلط بر خود » را به کودک بیاموزید

به کودک بیاموزید که رفتارش را با گفتار شفاهی کنترل کند. مثلا وقتی او همراه شماست شروع به انجام کاری بکنید و مدام با خود با صدای بلند چنین حرف بزنید : ” باید حواسم به کاری که دارم می کنم جمع باشه.” به این ترتیب به کودک بیاموزید که هرگاه در حال انجام کاری است که نیاز به دقت یا کنترل دقیق رفتار دارد،مثل شما عمل کند . به طوری که ابتدا با صدای بلند با خودش صحبت کند و سپس آرام و بی صدا .

ساختار محیط را ساده و آرام کنید

در محیط شلوغ ، کودک شما به راحتی تمرکزش را از دست می دهد و تحریک پذیر می شود ، بنابراین بهتر است در هر زمان ، فقط یک کار را انجام دهد . برای مثال ، اگر می خواهید که صبحانه اش را بخورد،تلویزیون را خاموش کنید و با او حرف نزنید و به طور کلی سرو صدای خانه را کم کنید . فراموش نکنید که کودک از محیط خود الگو برداری میکند .

 

با کودک بیش فعال خود چگونه باید رفتار کنیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

بررسی

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها

بهبود مهارت های اجتماعی با این راهکارها انسان موجودی اجتماعی است و برای اینکه نیازهای خود …