اختلال هویت جنسی از ملاک های تشخیص تا راهکارهای درمان آن

122
اختلال هویت جنسی

اختلال هویت جنسی از ملاک های تشخیص تا راهکارهای درمان آن

اختلال هویت جنسی

اختلال هویت جنسی یا همان ترانس سکچوالیسم از جمله اختلال‌هایی است که دانستن درباره آن برای بسیاری از افراد می‌تواند جالب توجه و مهم باشد زیرا در صورت ابتلای یک فرد، اعضای خانواده وی نیز اثرات آن را بر خود حس می‌کنند. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد اختلال هویت جنسی اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید!

هویت جنسی

به احساس مردانگی یا زنانگی هر فرد از خودش می گویند. در این میان افرادی هستند که از جنسیت خود احساس رضایت ندارند واین حالت کسی است که دارای شخصیت مشخص و معین ولی قویا معتقد به تعلق داشتن به جنس مخالف است که به این حالت اختلال هویت جنسی می گویند.

چه عواملی باعث اختلال هویت جنسی می شوند

اختلال هویت جنسی
اختلال هویت جنسی

علت اصلی اختلال هویت جنسی ناشناخته است ، اما چندین نظریه در این باره وجود دارد. این نظریه ها اظهار می کنند که این اختلال ممکن است توسط وراثت (کروموزمها) ناهنجاری ها ، عدم تعادل هورمونها در طی دوران جنینی و رشد کودکی ، نقص هایی در ارتباط بین فردی نزدیک و طبیعی و سرپرستی کودکان و یا به علت ترکیبی از عوامل ذکز شده ایجاد شود.

نشانه های اختلال هویت جنسی چیست

  1. تمایل نشان دادن به بودن در جنس مخالف
  2. نفرت داشتن و منرجر بودن از دستگاه تناسلی خویش
  3. اعتقاد دارند که آنها بزرگ می شوند تا به جنس مخالف تبدیل شوند
  4. طرد شدن از طرف گروه همتا
  5. پوشش و رفتار نوعی جنس مخالف را بر می گزینند
  6. کناره گیری کردن از تعامل و فعالیتهای اجتماعی
  7. احساس انزوا ، افسردگی و اضطراب داشتن

 

سن شروع اختلال چه زمانی است

اختلال هویت جنسی
اختلال هویت جنسی

این اختلال معمولا از سنین کودکی و حتی خردسالی علایمی دارد که از جمله مهم ترین آن‌ها تمایل به بازی کردن با کودکان جنس مخالف و اسباب‌بازی‌های آنهاست. در واقع معمولا باور فرد از این که دختر است یا پسر در سنین بسیار پایین و تقریبا تا چهارسالگی شکل می‌گیرد.

این افراد البته با افزایش سن و ورود به مدرسه ممکن است با فشار هم مدرسه‌ای‌ها بعضی از حالت‌های خود را پنهان کنند اما معمولا در دوره راهنمایی و دبیرستان و شروع بلوغ جنسی علایم خود را بروز می‌دهند. در واقع مبتلایان به این اختلال تقریبا در تمام موارد از دوران کودکی با صحبت‌ها و رفتار خود نگرانی‌هایی را در خانواده ایجاد می‌کنند.

آیا این افراد مجرم یا منحرف هستند

اختلال هویت جنسی
اختلال هویت جنسی

جواب این سول به‌طور واضح خیر است. این افراد تقصیر و انتخابی در مسیر ابتلای خود به این اختلال ندارند و در واقع مشکل ایشان در سال‌هایی شکل گرفته است که اختیار و شناختی از درست و غلط بودن باور و رفتار خود نداشته‌اند. یک اشتباه رایج این است که این افراد را منحرف جنسی یا شهوت‌ران بدانیم.

نکته مهم این است که این افراد فارغ از گرایش جنسی خود، اصولا از درک جنسی در خود مشکل دارند. بسیاری از این افراد تا مدت‌ها و گاهی در تمام عمر به‌دلیل این مشکل از برقراری رابطه جنسی اجتناب می‌کنند.

روش درمان اختلال هویت جنسی

اختلال هویت جنسی
اختلال هویت جنسی

به افراد و خانواده هایی که مورد مشاوره قرار می گیرند معمولاً توصیه می شود که کودکان مبتلا به اختلال هویت جنسی را تحت درمان قرار دهند. مشاور بر درمان مشکلات همراه از جمله افسردگی و اضطراب و بالا بردن اعتماد به نفس تمرکز می کند. روان درمانی با هدف کمک به عملکرد فرد و بهبود آن وارد عمل می شود.

برای نوجوانان مشاوره به همراه شرکت کردن در یک گروه حمایتی توصیه می شود. برخی از ترانس سکسوالها به هورمون و درمانهای مربوط به عمل جراحی پاسخ می دهند و می توانند ویژگیهای جنس بیولوژیکی خویش را سرکوب و متوقف کنند و ویژگیهای بیولوژیکی جنس مخالف را بدست آورند. جراحی که منجر به تغییر جنسیت فرد می شود را جراحی تغییر جنسیت گویند. از آنجایی که این عمل جراحی اساسی و غیر قابل بازگشت است ، متقاضیان باید تحت یک ارزیابی گسترده و دوره انتقال قرار گیرند.

اختلال هویت جنسی از ملاک های تشخیص تا راهکارهای درمان آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =