آیا شما از زندگی خود راضی هستید

154
آیا شما از زندگی خود راضی هستید

آیا شما از زندگی خود راضی هستید

آیا شما از زندگی خود راضی هستید

آیا شما از زندگی خود راضی هستید ؟ این سوال اغلب توسط فلاسفه بحث میشد اما امروزه مورد توجه روانشناسان و اغلب مردم قرار گرفته است . رضایت از زندگی یک احساس درونی است و هرچند، جدا از دنیای خارج و واقعیت های بیرونی نیست و می تواند تحت تأثیر آن ها باشد، اما وابسته به آن نیز نیست و این امکان وجود دارد که در بدترین شرایط نیز بتوان از زندگی، احساس رضایت داشت. رسیدن به رضایت از زندگی ، شما را تبدیل به یک انسان شاد و خوشبخت خواهد کرد و البته جالب است که این رابطه به صورت برعکس نیز صدق میکند . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا به موضوع رضایتمندی از زندگی بپردایم .

آیا شما از زندگی خود راضی هستید
آیا شما از زندگی خود راضی هستید

رضایت از زندگی

رضایت از زندگی یک مفهوم پیچیده است که گاهی به جای احساس شادی در زندگی استفاده می شود. اما در حقیقت مفهوم رضایت از زندگی با شادی متفاوت است . شادی تجربه یک احساس فوری و لحظه ای است، در حالی که رضایت از زندگی احساسی خوش آیند است که وقتی به کل زندگی خود فکر می کنیم حاصل می شود . بطور کلی، هر میزان از رضایتی که در زندگی احساس می کنیم، می توانیم با انتخاب فاکتورهایی ( که دوست داریم در آن زمینه رشد و پیشرفت کنیم ) میزان رضایت از زندگی خود را افزایش دهیم. همچین باید به یاد داشته باشیم که رضایت از زندگی به شرایط احساسی ما بستگی دارد .

طرز فکر

میتوان گفت طرز فکر انسان میتواند به سوال اصلی متن جواب دهد . آیا یک فرد از زندگی خود راضی هست ؟ خب باید دید طرز فکر این فرد چیست و چه فاکتورهایی را در زندگی خود مهمتر میداند . شاید در زندگی مردمان گذشته همین که یک مرد میتوانست مخارج زندگی خود را تامین کند و نان آور خانواده باشد به مفهوم رضایت از زندگی برای او بود و یا شاید زنی که میتوانست کودک سالمی داشته و از او مراقبت کند همین تصور را داشت . اما امروزه با رشد جوامع و پیچیده شدن روابط انسانی ، جواب دادن به این پرسش زیاد آسان بنظر نمیرسد . نظر شما چیست؟

همچنین بخوانید :   دلایل گرانی دلار و بررسی تغییر و تحولات آینده
آیا شما از زندگی خود راضی هستید
آیا شما از زندگی خود راضی هستید

نحوه نگرش به زندگی

تفاوت میزان رضایت از زندگی در ملیت های مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است و بر این اساس مشخص شده است که “شرایط زندگی” و احساسی که ما نسبت به این شرایط داریم، مهمترین عامل تعیین کننده در میزان رضایت از زندگی است. بطوری که دو فرد با شرایط زندگی یکسان می توانند میزان رضایت متفاوتی از زندگی داشته باشند. یکی بسیار راضی و سرخوش و دیگری بسیار ناراضی و غمگین . این موضوع نشان می دهد که فقط شرایط زندگی و محیطی که در آن زندگی می کنیم در میزان رضایت از زندگی موثر نیست. نکته مهم در این زمینه “نحوه نگرش ما به زندگی” است. پاسخ به سوالات زیر به ما کمک می کند تا در زمینه “نحوه نگرش ما به زندگی” آگاه تر شویم .

چه چیزهایی باعث خوشحالی من می شوند ( مشخص کردن فاکتورهای رضایتمندی ) ؟  چه چیزهایی باعث ناراحتی من می شوند ؟ در چه شرایطی از خودم راضی می شوم ؟

 

آیا می توانیم احساس رضایت از زندگی خود را افزایش دهیم؟

پاسخ این سوال مثبت است. اگر میزان رضایت از زندگی ما در حد مطلوبی نیست، با برداشتن گام هایی، می توانیم آن را افزایش دهیم .

هماهنگی انتظارات با واقعیت ها

 اگر دنیا را با همه ی سختی هایی که ممکن است داشته باشد، آن گونه که هست بشناسیم، می توانیم به راحتی در آن زندگی کنیم. زندگی راحت، در گرو شناخت دنیاست. پیامبر خدا(ص) درباره ی این اصل می فرماید: «اگر درباره ی دنیا آن چه را من می دانم، شما هم می-دانستید، جان های شما از آن، احساس راحتی می کرد » . اگر نگرش انسان به زندگی، واقع گرایانه باشد،انتظارات او از زندگی نیز واقع گرایانه خواهد بود و در پی آن، احساس او از زندگی نیز واقع بینانه خواهد شد. شاید بتوان گفت که «هماهنگی انتظارات با واقعیت‌ها» شرط اصلی رضایت از زندگی است.

همچنین بخوانید :   آنچه باید قبل از ازدواج بدانید
آیا شما از زندگی خود راضی هستید
آیا شما از زندگی خود راضی هستید

لحظات روزانه زندگی را درك كنید

هر از گاهی مكث كنید تا گل سرخی را ببویید یا كودكان را حین بازی تماشا كنید. كسانی كه درنگ می‌كنند تا وقایعی را كه به‌طور عادی با عجله پشت سر می‌گذارند، ببینند یا در طول روز به وقایع خوشایند روزانه فكر می‌كنند، افزایش قابل توجهی را از نظر رضایت و كاهش افسردگی گزارش می‌كنند .

از مقایسه بپرهیزید

چشم و هم‌چشمی ، جزئی از بسیاری از فرهنگ‌هاست اما مقایسه خودمان با سایرین می‌تواند به رضایت و عزت نفس لطمه وارد كند . به جای مقایسه كردن با دیگران، توجه خود را به دستاوردهای شخصی معطوف كنید تا به رضایت بیشتری دست یابید .

لبخند بزنید ، حتی زمانی كه حالش را ندارید

آیا شما از زندگی خود راضی هستید
آیا شما از زندگی خود راضی هستید

به‌نظر ساده می‌رسد اما بسیار مؤثر است . افراد راضی امكانات موجود، فرصت‌ها و موفقیت را می‌بینند . وقتی آنان به آینده نگاه می‌كنند، خوشبین هستند و وقتی گذشته را مرور می‌كنند، معمولا گزینه‌های مثبت را می‌بینند . حتی اگر از بچگی اینگونه بزرگ نشده‌اید كه نیمه پر لیوان را ببینید، با تمرین نگرش مثبت به عادت تبدیل می‌شود .

بیش از اندازه به پول توجه نكنید

كسانی كه پول را در رأس فهرست اولویت‌های خود قرار می‌دهند، بیشتر در معرض افسردگی، اضطراب و عزت نفس پایین هستند . این امر در ملل و فرهنگ‌های گوناگون یكسان است. هر چقدر بیشتر رضایت را در كالاهای مادی بجوییم، كمتر آن را می‌یابیم .

بخشش را فراموش نكنید

نوع‌دوستی و بخشش را به جزئی از زندگی خود تبدیل كنید و از این كار مقصودی را بجویید. محققان می‌گویند كمك به همسایه، داوطلب‌شدن برای انجام كارهای عام‌المنفعه یا اهدای كالا و خدمات باعث ایجاد احساس خوبی در شخص می‌شود كه مزایای زیادی از نظر تندرستی به همراه دارد كه از ورزش كردن یا ترك كردن سیگار هم بیشتر است . گوش كردن به درد دل دوست ، یاد دادن مهارت‌ها، توجه به موفقیت‌های دیگران و روحیه گذشت نیز به رضایت می‌افزاید. محققان می‌گویند كسانی كه برای دیگران خرج می‌كنند، بیشتر از كسانی كه برای خودشان خرج می‌كنند، احساس رضایت می‌كنند .

همچنین بخوانید :   آشنایی با روشهای واقعی و عملی ثروتمند شدن

آیا شما از زندگی خود راضی هستید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + شش =

بررسی

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود

اسکناس‌ های ایران چطور چاپ می‌شود براساس قانون پولی و بانکی کشور ، امتیاز انتشار پول رایج …