یا غریب الغربا امام رضا میشه ضامنم بشی

231
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی ؟

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

ضامن آهو، یکی از القابی است که در میان توده مردم به امام هشتم حضرت امام علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه نسبت داده شده است و حتی برخی از محققان این لقب را برگرفته از داستان‌های گوناگونی می دانند که در کتب تاریخی نقل شده است . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا با مشهورترین نقل قول آن که بدین صورت می باشد بیشتر آشنا شویم :

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

روزی صیادی در بیابان طوس آهویی را دنبال می کند. اتفاقاً امام رضا علیه السلام در آن نواحی تشریف فرما بودند و آهو به امام پناه می برد ، امام حاضر می شود مبلغی را به آن شکارچی بپردازد تا او آهو را آزاد سازد ولی صیاد نمی پذیرد . در این هنگام آهو به زبان می آید و به امام عرض می کند که من دو بچه ی شیری دارم که گرسنه اند و چشم براهند و حالا شما ضمانت مرا نزد این ظالم بفرمائید که بروم و بچگانم را شیر بدهم و برگردم و خود را تسلیم صیاد کنم . امام هم ضمانت آهو را می کند و آهو می رود و به سرعت بر می گردد ، شکارچی که این وفای به عهد آهو را می بیند و وقتی می فهمد که ضامن آهو، امام علیه السلام می باشند، منقلب می شود و آهو را آزاد می کند.

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

اما آنچه که در منابع روایی معتبر در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است داستانی متفاوت و در عین حال معقول و موجه می باشد که علامه مجلسی (ره) آن را از برکات قبر آن امام همام دانسته و از آن به عنوان “برکات رضویه” یاد کرده است. ایشان این داستان را از کتاب شریف « عیون اخبار الرضا » تألیف عالم و محدث بزرگ شیعه ابو جعفر محمد بن علی بن بابویه قمی، ملقب به شیخ صدوق رضوان الله تعالی علیه نقل فرموده است، بدین ترتیب که :

همچنین بخوانید :   حدیثی از امام رضا در مورد مهربانی با مردم

ابو منصور محمد بن عبدالرزاق طوسی که حاکم طوس بوده روایت کرده :

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

« در روزگار جوانی نظر خوشی به طرفداران این مشهد نداشتم و در راه متعرض زائران می شدم و لباس ها و خرجی و نامه ها و حواله هایشان را به ستیزه می ستاندم روزی به شکار بیرون رفتم و یوزی را به دنبال آهویی روانه کردم، یوز هم چنان دنبال آهو می دوید تا به ناچار آهو را به پای دیواری پناهید و آهو ایستاد و یوز روبرویش ایستاد ولی به او نزدیک نمی شد هرچه کوشش کردیم که یوز به آهو نزدیک شود یوز نمی جست و از جای خود تکان نمی خورد ولی هر وقت که آهو از جای خود دور می شود یوز هم او را دنبال می کرد اما همین که به دیوار پناه می برد یوز باز می گشت تا آنکه آهو به سوراخ لانه مانندی در دیوار آن مزار داخل شد . من وارد رباط ( تعبیر جالبی از مزار امام رضا علیه السلام در آن عصر) شدم و از ابی نصر مقری (خادم مزار) پرسیدم که آهویی که هم الان وارد رباط شد کجاست؟ او گفت : ندیدمش.

آن وقت به همان جایی که آهو داخلش شده بود در آمدم و پشگل های آهو و رد پیشابش را دیدم ولی خود آهو را ندیدم . پس با خدای تعالی پیمانه بستم که از آن پس زائران را نیازارم و جز از راه خوبی و خوشی با آنان در نیایم و از آن پس هر گاه کار دشواری به من روی می آورد و گرفتاری پیدا می کردم بدین مشهد روی و پناه می آوردم… و هیچ گاه از خدای تبارک و تعالی در آن جا حاجتی نخواستم مگر آن که حق تعالی آن حاجت را برآورد ….»

همچنین بخوانید :   دلیل نقاره زدن در حرم امام رضا علیه السلام چیست
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

البته خوانندگان فاضل استحضار دارند که شیخ صدوق (ره)، این کتاب را جهت اهدا به صاحب اسماعیل بن عباد طالقانی (متوفی در سال ۳۸۵هجری) وزیر ایرانی سامانی که خود یکی از بزرگ‌ترین ادبا و شعرا و متکلمین و ناقدین ادب در قرن چهارم است، تألیف فرموده و این کتاب شریف، علاوه بر، دربرداشتن اخبار مربوط به حضرت رضا علیه السلام از لحاظ ادبی و تاریخی نیز مرجع معتبر و مستندی به شمار می‌رود.

شیخ (ره) در این کتاب همچنان که از بسیاری مشایخ ثقات و محدثین رضوان الله علیهم ، نقل و روایت می کند از بسیاری از ادبا و شعرا و مورخین به نام نیز با‌ واسطه یا بدون ‌واسطه نیز نقل و روایت می‌فرماید. اما نکته قابل توجه در اینجا این است که در خلال کتاب « عیون اخبار الرضا » چند بار که شیخ حدیث یا مطلبی را نقل فرموده که خود صددرصد اعتقادی به صحت روایت یا وثوقی به سلامت سند آن یا اطمینانی به ثقه بودن راوی آن نداشته است (ولو آن که آن را از مشاهیر هم نقل فرموده باشد) بی‌اعتمادی خود را به آن مطلب تصریح می‌فرماید.

از جمله در صفحه ۳۵۰ که می‌فرماید : « قال مصنف هذا الکتاب، روی هذا الحدیث بریئی من عهدة صحته » ؛ یا در صفحه ۱۹۲ : « کان شیخنا محمد بن الحسن بن احمد بن الولید رضی الله عنه سیئی الرأی فی محمد بن عبد الله المسمعی راوی هذا الحدیث وانما اخرجت هذا الخبر فی هذا الکتاب لانه کان فی کتاب الرحمه وقد قرأته علیه فلم ینکره و رواه الی » ؛

اما داستان آهو صددرصد مورد قبول شیخ صدوق (ره) قرار گرفته و ادنی شبهه در صحت آن به خاطر شریفش خطور نکرده است .

همچنین بخوانید :   با سوغاتی های شهر مشهد شهر زیارت آشنا شوید

به هر صورت ، ظاهراً اصل داستان و روایتی که سبب ملقب ساختن حضرت امام علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه به «ضامن آهو» شده است، باید همین داستان باشد، و لا غیر؛ و به قراری که ملاحظه فرمودید، داستان کاملاً واقعی و موجه و معمولی به نظر می‌رسد.

یا امام رضا میشه ضامنم بشی ؟

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

من بر سر راه عشق زانو زده ام در محفل انس ، ذکر یاهو زده ام هر کس به کسی سپرده دل اما من دل در گرو ضامن آهو زده ام 

اومدم تا ببینم لحظه عاشق شدنو
به دلم افتاده بود صدا زدین آقا منو

دل تنهامو آوردم با یه دنیا دلخوشی
کمترازآهو که نیستم میشه ضامنم بشی

اومدم همسایه های پاپرت رو دون بدم
دلمو رو دست بگیرم تا بهت نشون بدم

روبروی گنبدت سجده کنم سلام بدم
خسته نیستم اگه من از راه دوری اومدم

بگم آفتابیو و عاشقم درست مثل جنوب
با همون لهجه دریایی که میدونی تو خوب

مِ از سید مظفر به تو دخیل اَ بندم
نظرم ه بیارم یتا کیسه گندم

شاید که کفترانِت لایقم بدونن
حاجتی که اوم ه به گوشت برسانِن

تو چشمه محبت مِ تشنه نگاتُم
تو کعبه امیدی به هر دم نه صداتُم

اسم نازنینت تا روی زبونِن
اون گدن ملائک لحظه اذانِن

روبروت بی اختیار دوباره زانو بزنم
میون گریه بگم غریبو در به در منم

تو رو شاهد بگیرم که با خدا حرف بزنی
میدونم که دست رد باز به سینم نمیزنی

میدونم شفاعت بی منتت زبون زده
به همین امید دلم به مشهد تو اومده

تو که اسمت با غم نقاره ها روی لباست
همه صحن طلات ردپای فرشته هاست

دست خالی هیچکسی از در خونت نمیره
یا رضا رضا میگم تا قلبم آروم بگیره

با صدای غلامرضا صنعتگر

 

یا غریب الغربا امام رضا میشه ضامنم بشی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

بررسی

حدیثی از امام رضا در مورد مهربانی با مردم

حدیثی از امام رضا در مورد مهربانی با مردم زندگی اهل بیت علیهم السلام سراسر مملو از نکات مث…