کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

189
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

دستیابی به دانش فناوری فضایی یکی از دستاوردهای سالهای.اخیر کشور است و حتی با وجود فاصله زیاد با صنعت ۵۰ ساله فضایی جهان، ایران موفق شده.درمیان ۱۰ کشور صاحب چرخه کامل فناوری ماهواره، جای گیرد . با مجله اینترنتی بیر کلیک.همراه باشید تا با کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا آشنا شویم .

کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

تاریخچه پرتاب ماهواره :

اهمیت ماهواره‌ها برای مخابرات و بررسی.منابع زمینی و پژوهش و کاربردهای نظامی و جاسوسی.روزافزون است. بخشی از پژوهشهای علمی و تخصصی که در آزمایشگاه‌های.مستقر در فضا انجام می‌شود، هرگز نمی‌توانست روی کرهٔ زمین جنبهٔ عملی به خود گیرد . نخستین ماهوارهٔ فضایی جهان اسپوتنیک-۱ (به معنی.همسفر-۱ به زبان روسی) بود که در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۳۶ (۴ اکتبر ۱۹۵۷) به مدار.زمین پرتاب شد. پرتاب اسپوتنیک-۱ به مدار زمین آغازگر عصر فضا و مسابقه فضایی شد . اولین ماهوارهٔ ایالات متحده برای تقویت کردن مخابرات.«پروژهٔ اسکور» در سال ۱۹۵۸ میلادی بود که از یک نوار برای ضبط و پخش پیام‌های.صوتی استفاده می‌کرد.

از این ماهواره برای پخش پیام تبریک.کریسمس رئیس جمهور آمریکا «آیزن هاور» به سراسر دنیا.استفاده می‌شد. در سال ۱۹۶۰ میلادی ناسا ماهوارهٔ « اکو » را پرتاب کرد . ایدهٔ.استفاده از ماهواره‌های ساخت دست بشر، برای اولین بار در پایان جنگ جهانی دوم بر.سر زبان‌ها افتاد .  اولین ماهواره مصنوعی، اسپوتنیک ۱  بودرکه توسط شوروی شروع به کار کرد که این باعث به راه افتادن یک رقابت فضایی.بین شوروی و آمریکا شد . آمریکا نیز اولین ماهواره خود را در ۳۱ ژانویه ۱۹۵۸ به فضا پرتاب کرد . بزرگترین ماهواره مصنوعی که هم اکنون به.دور زمین می‌چرخد ایستگاه بین‌المللی فضایی می‌باشد.

انواع مدارهای ماهواره ها :

مدارهای ماهواره ها اشکال متفاوتی.دارند. بعضی گرد هستند. در حالی که بقیه خیلی بیضوی.شکل (تخم مرغی شکل) هستند. مدارها همچنین از نظر ارتفاع خیلی متفاوتند. به.عنوان مثال فقط بالای جو در ارتفاع حدود ۲۵۰ کیلومتری قرار دارند. در حالی که.ممکن است بقیه در ارتفاع بیش از ۳۲۲۰۰ کیلومتری بالای.زمین قرار داشته باشند . ارتفاع بیشتر به معنی دور مداری (یعنی زمانی که صرف می.شود تا یک ماهواره یک دور را طی کند) طولانی تر است . ماهواره به خاطر تعادل.بین سرعت ماهواره (سرعت وقتی که در یک خط مستقیم.حرکت می کند) و نیروی جاذبه بین ماهواره و زمین در مدار باقی می ماند. اگر کشش.جاذبه ای نباشد، شتاب ماهواره آن را در خط مستقیم از زمین دور می کند. اگر شتاب هم نباشد نیروی جاذبه یک ماهواره آن را به سمت زمین برمی گرداند .

همچنین بخوانید :   افتتاح پایگاه ملی فضایی برای پرتاب ماهواره های ایرانی
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

مدار با ارتفاع بالا :

ماهواره در بالای.استوا و در ارتفاع حدود ۳۵۹۰۰ کیلومتری قرار می گیرد. یک ماهواره در این مدار اطراف محور زمین و به طور دقیق در همان زمان و در.همان مسیر حرکت می کند . بنابراین اگر از زمین به این ماهواره نگاه کنیم، آن را همیشه در.همان نقطه در آسمان می بینیم . برای بالا بردن ماهواره به سوی  این مدار یک وسیله پرتاب کننده قوی بزرگ لازم است .

مدار با ارتفاع متوسط :

ماهواره ای.که در یک مدار با ارتفاع متوسط قرار می گیرد، در ارتفاع حدود ۲۰۰۰۰ کیلومتری در یک دور مداری ۱۲ ساعته حرکت می کند . این .مدار در خارج از جو زمین است و بنابراین خیلی با ثبات است. علایم رادیویی از یک ماهواره در ارتفاع.متوسط به یک منطقه بزرگ از سطح زمین می رسد. پوشش وسیع و با ثبات مدار آن را برای ماهواره های ناوبری ایده آل می کند .

مدار با ارتفاع پایین :

یک مدار با.ارتفاع پایین درست بالای جو زمین است. جایی که تقریباً هیچ هوایی نیست تا موجب ایجاد نیروی جاذبه روی فضاپیما شود و سرعت.آن را کاهش دهد. نسبت به هر نوع مدار دیگری، انرژی کمتری لازم است تا یک ماهواره به.سوی آن پرتاب شود. ماهواره هایی که به سوی فضای عمیق می روند و اطلاعات علمی تهیه می کنند، معمولاً در این نوع مدار کار.می کنند. برای مثال از تلسکوپ فضایی هابل در ارتفاع حدود ۳۸۰ مایل یا ۶۱۰ کیلومتری زمین با.دور مداری ۹۷ دقیقه ای بهره برداری می شود .

ماهواره های ایرانی :

ماهواره امید اولین ماهواره‌ای است.که تمام مراحل تولید و ساخت آن در خود ایران انجام شد . این ماهواره که در ارتفاع ۲۴۶ تا ۳۷۷ کیلومتری زمین و در قسمت بسیار.رقیق جو قرار داشت و در مدار پایین بود و بر اساس ماموریت تعریف شده برای آن، پس ازمدتی.در اثر غلبه ی جاذبه زمین بر اصطکاک ناچیز هوا، انرژی خود را از دست داده و سقوط کرد .امید ، طلوع ، رصد ، نوید و فجر از جمله.ماهواره های ایران هستند که اغلب برای تصویربرداری و جمع آوری اطلاعات از فضای کشور مورد.استفاده قرار گرفتند و همگی در مدار پایین بوده و زودتر از موعد مقرر سقوط کردند .

همچنین بخوانید :   آشنایی با تلسکوپ هابل و نحوه کارکرد آن
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

سینا ۱

یکی از انواع  ماهواره های ایرانی ماهواره.سینا ۱ است . سینا ۱ نخستین ماهواره و کاوشگر فضایی ایران است. این ماهواره در روز پنجشنبه ۶ آبان.ماه سال ۱۳۸۴، بر روی یک موشک ماهواره بر کوسموس-۳ام روسی به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار اختصاصی.ایران قرار داده شد. محل پرتاب آن پایگاه فضایی پلستسک در روسیه بود. سینا-۱ به سفارش وزارت علوم،.تحقیقات و فناوری در شرکت پالیوت در شهر اُمسک روسیه طراحی و ساخته شده بود. روسیه بعد از  پرتاب این ماهواره.گفت آن را گم کرده‌ایم ! .

ماهواره امید ، نخستین تجربه موفق ایران

ساخت ماهواره تحقیقاتی امید از ۱۵ اسفند.۱۳۸۴ آغاز و در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ در مدار زمین قرار گرفت . امید ماهواره ای مخابراتی با وزن ۲۷ کیلوگرم وزن و ابعاد ۳۸ سانتی متر طول عرض و ارتفاع است که همه تجهیزات آن در سازمان فضایی ایران طراحی و تولید شده.است . این ماهواره در هر ۲۴ ساعت، ۱۵ بار به دور زمین می چرخد و گزارش های دورسنجی به مرکز فضایی در ایران می فرستد . امید که توسط ماهواره بر سفیر دو در مدار قرار گرفت دو باند بسامد و هشت آنتن برای ارسال.اطلاعات دارد که در هر بار چرخش، دو بار توسط ایستگاه های زمینی کنترل و هدایت می شود.

کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

 رصد

ماهواره رصد، دومین مورد از ماهواره های ایرانی.است که توسط.موشک‌های حامل ایرانی به فضا فرستاده شده است. این ماهواره همچنین نخستین ماهواره.تصویربرداری ایران محسوب می‌شود. «رصد»، با نام کامل رصد-۱، که در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ (۱۵ ژوئن ۲۰۱۱) به فضا.پرتاب شده بود،.روز ۱۵ تیرماه ۱۳۹۰ (۶ ژوئیه ۲۰۱۱) مجدداً وارد جو شد و به عمر تقریباً سه هفته‌ای خود پایان داد.

همچنین بخوانید :   پرتاب دومین ماهواره جاسوسی آمریکا در دو هفته اخیر

فجر

ماهواره فجر به عنوان اولین ماهواره با ماموریت.انتقال مداری کشور با قابلیت تغییر مدار ۲۵۰ تا ۴۵۰ کیلومتر بیضوی به مدار ۴۵۰ کیلومتر دایره‌ای با استفاده.از پیشبرنده گاز سرد (تراست گاز سرد) است که سبب افزایش طول عمر ماهواره به یک و نیم سال می‌شود.این ماهواره با کمک ماهواره‌بر سفیر ۱-ب در سیزدهم بهمن ۱۳۹۳ به فضا پرتاب شد. درحالی‌که اعلام شده.بود ماهواره فجر ۱.۵ سال در مدار باقی خواهد ماند، پایگاه‌ مستقل n2yo گزارش داده‌ که این ماهواره در تاریخ ۲۶.فوریه ۲۰۱۵ / ۶ اسفند ۱۳۹۳ سقوط کرده است. نزول مداری سریع این ماهواره نشان از عملکرد نادرست.سیستم پیشرانش و رانش‌زاهای ماهواره‌ای دارد .

پیشرفت های ایران

کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا
کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا

متخصصان سازمان صنایع هوافضای.وزارت دفاع ایران به عنوان نخستین سازمان پرتاب کننده ماهواره در جهان اسلام.توانستند کاوشگر پژوهش که حامل میمون بود را به منظور توسعه تحقیقات.فضایی با موفقیت به فضا پرتاب و بازیابی کنند . کاوشگر پژوهش که.حامل یک میمون از‌ نژاد زئوس است پس از طی یک مسیر زیر مداری تا ارتفاع .۲۰ کیلومتری در مدت زمان ۱۵ دقیقه توانست به زمین باز گردد و موجود زنده.را سالم بر روی زمین فرود آید.

در طول این ماموریت دانشمندان.فضایی کشور توانستند علائم حیاتی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر.ترکیبات گازی، و علائم حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخص تعیین.کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیر مداری ثبت و کنترل نموده.و در ایستگاه زمینی آنها را لحظه به لحظه رویت کنیم.پرتاب کاوشگر پژوهش و بازیابی.آن گام دیگری در راستای نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به اعزام.انسان به فضا محسوب می‌شود که از ویژگی‌های جدید این.کاوشگر می‌توانیم به استفاده از پرتاب گر با سوخت مایع که به دلیل اعمال سطح شتاب.و ارتعاشات پایین‌تر به محموله زیستی نسبت به پرتاب گر‌های قبلی جهت.ماموریت‌های کامل موجود زنده از قابلیت‌های بالاتری.برخوردار است اشاره کرد .

کشور ایران دهمین قدرت جهانی در پرتاب ماهواره به فضا نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

بررسی

آشنایی با تلسکوپ هابل و نحوه کارکرد آن

آشنایی با تلسکوپ هابل و نحوه کارکرد آن اکتشافات فضایی از جمله هیجان انگیزترین کارهای بشر ا…