سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد

163
سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

آتشفشان‌شناسان مي‌گويند سنگ‌پا درواقع از صخره‌هاي درحال انفجار آتشفشان‌ها به دست مي‌آيد. اين سنگ‌ها وقتي به بيرون از دهانه پرت مي‌شوند حين سرد شدن از خود گازي متصاعد مي‌کنند که سبب سوراخ‌سوراخ شدن اين سنگ مي‌شود. همين بافت اسفنجي‌شکل و زبر اين سنگ است که باعث شده خاصيت سايش و لايه‌بردار داشته باشد.
سنگ‌پا به رنگ‌هاي سفيد، قهوه‌اي، قرمز و مشکي موجود است و معمولا در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم حمام و دست‌شويي به فروش مي‌رسد. اگر هم احتمالا سري به سواحل يونان زديد مي‌توانيد در ساحل از اين نوع سنگ‌ها بيابيد.

سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟
سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

استفاده از سنگ‌پا به قدمت تاريخ است! سنگ‌پا پديده‌اي جديد نيست. در زمان قرون وسطي ابتدا در رم و سپس در خاورميانه مردم به استفاده از اين سنگ روآوردند. البته شکل استفاده کمي متفاوت بود. ابتدا مردم از آن براي پاک کردن وسايل جرم گرفته و چرب استفاده مي‌کردند بعد اين سنگ وارد صنعت شد و درنهايت وارد دنياي مد و زيبايي شد. امروز از سنگ‌پا در درجه اول براي زدودن بافت‌ها و سلول‌هاي مرده و به عنوان يک لايه‌بردار استفاده مي‌شود.با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا به شما بازگو کنیم سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

چگونه از سنگ‌پا استفاده کنيم؟

اگر مي‌خواهيد پاهاي زيبايي داشته باشيد توصيه مي‌شود حداقل يک مرتبه در هفته و بهتر است شب‌هنگام از سنگ‌پا استفاده کنيد تا بعد از سنگ‌پا کشيدن پوست پا بتواند استراحت کند. البته استفاده از سنگ پا نيز سبک خاص خود را دارد. ابتدا اجازه بدهيد پوست پا کاملا خيس خورده و مرطوب شود. بهتر است پاها را به مدت ۱۰ دقيقه در آب ولرم صابوني قرار دهيد بعد سنگ‌پا را به ويژه در نقاطي که پوست پا در ناحيه پاشنه ضخيم‌تر شده است مالش دهيد اين کار را براي ۱۰ دقيقه تکرار کنيد.

از آنجا که در ناحيه پاشنه پا سلول‌هاي مرده فراوانند، سنگ‌پا کشيدن دردي ايجاد نمي‌کند بعد از اتمام کار پا را شسته و خشک کنيد و از يک کرم مرطوب‌کننده روي آن استفاده کنيد.

همچنین بخوانید :   خواص دارویی و درمانی هندوانه برای سلامتی

براي آنکه مجددا پوست پاشنه پا ضخيم نشود بهتر است هر بار که مي‌خواهيد جوراب به پا کنيد ابتدا پاها را خشک کنيد و سعي کنيد پاها را در معرض هواي سرد قرار ندهيد. فراموش نکنيد نبايد اجازه بدهيد بين زمان‌هاي سنگ پا کشيدن زياد فاصله بيفتد چون هر بار که پوست پا ضخيم شود، سنگ‌پا کشيدن به زمان بيشتري نياز دارد و لطافت پا را از بين مي‌برد.

سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟
سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

در چه مواردي مي‌توان از سنگ پا استفاده کرد؟

گاهي اوقات لايه‌اي سفت، زرد و دردناک روي شست پا يا پاشنه ايجاد مي‌شود دليل آن هم سايش يا پوشيدن کفش تنگ است. مي‌توان به کمک سنگ‌پا اين لايه را زدود و روي آن از کرم محافظ استفاده کرد. بايد مراقب بود. گاهي اوقات پوشيدن کفش تنگ و به ويژه نوک تيز مي‌تواند سبب ايجاد تاول يا ميخچه شود.

کشيدن سنگ‌پا روي تاول و ميخچه کار درستي نيست. بايد اجازه داد اين ناراحتي‌ها خود به خود برطرف شود يا اگر لازم بود روي ميخچه جراحي انجام شود.

پیشگیری از ضخامت پوست

با افزایش سن به خصوص در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، پوست کف و پاشنه پا نسبتا ضخیم می شود.

ضخیم شدن پوست از آنجا که مستعد ترک است و امکان بروز عفونت و درد ترک ها وجود دارد، لازم است برای پیشگیری و حتی درمان در زمانی که ضخامت پوست در حمام بر اثر رطوبت نرم شده، با سنگ پا آن را نرم تر کرد.

اگر با استفاده از کرم مخصوص پا بعد از حمام پوست چرب شود، بهتر است و می توان زیبایی و سلامت پاشنه و کف پا را تضمین کرد.

سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟
سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

نکته مهم اینکه سنگ پاها چه طبیعی، چه مصنوعی یا پلاستیکی، یک وسیله شخصی اند و هر فرد باید سنگ پای جداگانه داشته باشد، چراکه بسیاری از بیماری های قارچی، میکروبی و به خصوص زگیل با سنگ پا قابل انتقال هستند.»

همچنین بخوانید :   خواص موز و تاثیر آن بر سلامتی تک تک اعضای بدن

 

فواید استفاده از سنگ پا

 

تنظیم قند خون

آیا می‌دانستید که بیشترین مقدارانسولین در پاشنه پاست، کسانی که دچار دیابت نوع ۲ هستند، اگر روزانه به مدت ۱۰دقیقه سنگ پا بزنند، باعث تنظیم انسولین خونشان خواهدشد. همچنین این عمل باعث چربی سوزی بیشتر و تناسب اندام خواهد شد، در بیماران دیابتی در نیمه تحتانی بدن پا‌ها خون رسانی به طرز صحیح انجام نمی‌شود و ممکن است که فرد دچار مشکلاتی نظیر ترک کف پا و امثالهم بشود. در واقع استفاده از سنگ پا موجب بهبود سیستم خون رسانی شده و به این طریق به دیابتی‌ها کمک کند.

نظر طب سنتی درباره سنگ پا

سید جواد علوی ، کارشناس طب سنتی نیز می گوید:

«استفاده از سنگ پا در حمام برای رفع سردرد و اکثر بیماری های دماغی مفید است.

محل میخچه و یا پینه را در آب گرم به مدت پنج تا ۱۰دقیقه قرار دهید. سپس با سنگ پا بر روی آن حرکات دایره ای انجام دهید تا پوست اضافی آن برداشته شود

هنگام خروج از حمام گرم مزاجان بهتر است پاهای خود را با آب سرد و سردمزاجان پاهای خود را با آب گرم بشویند.

بهتر است افراد بعد از حمام در معرض هوای بیرون قرار نگیرند، چرا که بر اثر استحمام منافذ پوست باز می شود و اگر در معرض هوای سرد قرار بگیرند، سرما سریعا وارد بدن می شود و منجر به بیماری های دماغی مانند سردرد می شود.»

سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟
سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

رفع میخچه و پینه پا

میخچه و پینه اغلب به دلیل سایش و فشار بر روی پوست ایجاد می شوند. پینه در هر جای بدن که اصطکاک در آن هست ایجاد می شود؛ مثل نوک انگشتان یک نوازنده و یا کف دست یک مکانیک.

میخچه معمولا در بالا و کناره های انگشتان پا بوجود می آید و از علل شایع آن می توان به آرتریت و یا کفش نامناسب اشاره کرد.

میخچه و پینه در پا گاهی با زگیل اشتباه گرفته می شوند. لازم است بدانید که زگیل کف پا معمولا زمانی که به دو طرف آن فشار بیاید، دردناک است. همچنین نقاط سیاه رنگی در آن دیده می شود که به علت عروق خونی کوچکی است که در آن وجود دارد.

همچنین بخوانید :   7 شیر پاک کن طبیعی برای پوست های چرب و خشک

در ذیل محققان چند راهنمایی ساده برای درمان میخچه و پینه ارائه می دهند :

محل میخچه و یا پینه را در آب گرم به مدت پنج تا ۱۰دقیقه قرار دهید تا پوست نرم شود. سپس با سنگ پا بر روی آن حرکات دایره ای انجام دهید تا پوست اضافی آن قسمت برداشته شود. مراقب باشید که پوست این قسمت را بیش از حد برندارید که منجر به عفونت و خونریزی می شود.

یکی دیگر از روش های درمان پینه و میخچه، استفاده از لوسیون های مرطوب کننده، اسید سالیسیلیک، آمونیوم و اوره در این منطقه است، اما بهتر است در این مورد با پزشک مشورت شود. کفش های بیش از حد تنگ و یا شل را هم استفاده نکنید.

در اکثر مواقع پینه و میخچه زمانی که فشار و اصطکاک آنها کم شود، از بین خواهند رفت، اما زمانی که دردناک و سفت هستند، باید پزشک متخصص آن را معاینه کند.
مراقب باشید

در بعضی از موارد مانند بیماری پسوریازیس استفاده از سنگ پا می تواند موجب تشدید بیماری شود. بنابراین توصیه می شود افراد قبل از استفاده به یک پزشک متخصص مراجعه کنند. این دسته از افراد می توانند از ترکیبات کراتولیتیک که باعث نرم شدن لایه های کلفت شاخی کف پا می شود، استفاده کنند.

– حتما از سنگ پای مخصوص و تمیز استفاده کنید و آن را کثیف نکنید، زیرا ممکن است خراش هایی در کف پا ایجاد شده و باعث انتقال میکروب شود.

حتما بعد از استفاده از سنگ پا، آن را کاملا بشویید تا خلل و فرج آن تمیز شود و آن را در محیط خشک نگه دارید، زیرا محیط مرطوب باعث تجمع انواع مخمر و قارچ ها و استفاده از آن باعث آلودگی و انتقال بیماری به کف پای انسان می شود.

تمیز و خشک کردن سنگ پا بعد از هر بار استفاده الزامی است.

 

سنگ پا چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

بررسی

پاکسازی حرفه ای و سریع پوست با ۷ روش طبیعی در خانه

پاکسازی حرفه ای و سریع پوست با ۷ روش طبیعی در خانه پاکسازی حرفه ای و سریع پوست : پوست در ز…