زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

525
زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

زومبا با سرعتی فراوانی به یکی از محبوب ترین ورزش های دسته جمعی در سطح جهان تبدیل شده است. این ورزش که از رقص مردم آمریکای جنوبی الهام گرفته شده است در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون نفر را در ۱۲۵ کشور جذب خود کرده است.

“بیخیال باشگاه، بیا برقصیم” شعار تبلیغاتی این رشته ی محبوب (به خصوص در میان بانوان) است که افرادی که دنبال تناسب اندام و تفریح هستند را جذب خود می کند. در این رشته ورزشی رگه هایی از انواع رقص مثل سالسا و فلامنکو و … دیده می شود . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا بدانیم زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم . با ما همراه شوید .

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم
زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

تاریخچه ورزش زومبا

ورزش زومبا برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ توسط یک ورزشکار کلمبیایی به نام Alberto Beto Perez بوجود آمد و کم کم مورد استقبال فراوان مردمانی در سرتاسر جهان قرار گرفت به طوری که طبق آمارها در ۱۸۵ کشور جهان بیش از ۱۴ میلیون نفر در کلاس های آموزشی زومبا در طول هفته شرکت می نمایند.

دلایل یادگیری زومبا

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم
زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

۱ – زومبا  موثرین شکل  تمرین مقاومتی است . نه تنها به شما کمک  میکند که ماهیچه های خود را فعال نگه دارید، بلکه به شما کمک می کند تا  چربی بسوزانید ،  عضلات بدن  را تقویت کنید .

۲ – یادگیری زومبا نیز بسیار آسان است . حرکت زومبا پیچیده نیست و در واقع در یک راه است که هر کسی میتواند آنرا دنبال کند .

۳ – زومبا  نه تنها بدن بلکه ذهن را تیز تقویت میکند .  ورزش ذهنی  و مغزی  خوبی است .هنگامی که شما  زومبا انجام می دهید ، فعالیت ذهنی شما نیز افزایش میابد و برای مغز فوق العاده مفید است .

۴ – در حالی که در ورزشگاه ضربه میزنید ، رشد عضلانی باعث بهبود هماهنگی بین ارگان های مختلف بدن  می شود . زومبا، در مقابل، هماهنگی شما را بهبود می بخشد و در حال حاضر بازوها و پاهای خود را  با هماهنگی بیشتری  با ماهیچه ها حرکت می کنند .

همچنین بخوانید :   کاهش وزن در خواب راحت ترین راه کاهش وزن

۵ – با این ورزش شما بتدریج لاغر خواهید شد ، زومبا بهترین گزینه برای کاهش وزن است در حالی هم سرگرم میشوید و هم لاغر می شوید  . در هر جلسه از  زومبا،  بیش از ۱۰۰۰ کالری مصرف میکنید. با زومبا، کاهش وزن آسان می شود .

۶ – در زومبا  هر بخشی از بدن فعالیت خاصی دارد و مانند ورزش بر یک جا تمرکز ندارد . زومبا  تمرین شدید به تمام نقاط بدن  است  و برهمه اعضای بدن فایده دارد  حتی عضلات بدون چربی، عضلات شکم  و هرچیزی   که باعث می شود تا یک بدن بطور کامل فعالیت داشته باشد .

۷ –  زومبا  بیشتر سرگرم کننده است و به  ورزش شباهت ندارد . موسیقی بازی در طول زومبا جاذب  است و قادر به بالا بردن خلق و خوی  ساخت احساس شماست و در پایان جلسه شما احساس شادی خواهید کرد .

۸ – حتی اگر رژیم غذایی نداشته باشید ،  زومبا هم شمارا شادتر و هم سریع به تناسب اندام میرساند .

انواع زومبا 

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم
زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

۱ – زومبا Fitness

ورزش هوازی محسوب می شود و حرکات بر اساس ایروبیک پیشرفته طراحی شده است قابل ذکر است که چرخش باسن نیز همزمان با حرکات دست و پا انجام می شود. تفاوتی که زومبا با ایروبیک دارد در هماهنگی دست و پا و چرخش یا ضربه زدن با قسمت میانی بدن است. در زومبا فیتنس از دمبل و حرکات قدرتی استفاده می شود.

۲ – زومبا Dance 

از اسم مشخص است که حکم آموزش رقص را دارد و حرکات قدرتی استفاده نمی شود.

مربی زومبا باید دارای مدرک مربیگری ایروبیک باشد.

نکاتی برای شروع ورزش زومبا 

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم
زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

قبل از شروع حرکات تند زومبا، باید برای گرم کردن بدن، حرکات نرمشی انجام دهید

زومبا به افرادی که مشکلات بدنی و یا سلامتی، دارند توصیه می شود برای شروع ورزش زومبا مانند هر ورزش دیگر با پزشک خود مشورت نمایند.

همچنین بخوانید :   تاثیرات شگفت انگیز شیر بر روی سلامتی انسان

برای مبتدی ها

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید در کلاس های زومبا شرکت کنید، بهتر است در کلاس های مبتدی شرکت کنید. کلاس هایی به نام گلد زومبا و آکوا زومبا وجود دارد که حرکات، ساده تر و آرام تر است و برای افراد مسن و تازه کار، مناسب است.

گرم کردن بدن

حتما قبل از شروع حرکات تند زومبا، باید برای گرم کردن بدن، حرکات نرمشی و در انتها، برای خنک کردن بدن، حرکات کششی صورت گیرد.

احساس راحتی

برای ورزش زومبا باید لباس و کفش راحت بپوشید. زیرا پوشیدن کفش نامناسب ممکن است به پاها فشار وارد کند.

آب همراه خود داشته باشید

در مدت زمان ورزش زومبا، میزان آب بدن باید حفظ شود.

آیا زومبا واقعا باعت تناسب اندام می شود ؟

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم
زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم

بدون شک زومبا ورزشی مفرح است ولی این مسئله لزوما به معنی این نیست که این ورزش در زمینه تناسب اندام نیز موثر است. بر خلاف محبوبیت فراوان این رشته، تحقیقات علمی کمی در رابطه اثر بخشی زومبا انجام شده است تا مشخص کند که این ورزش تا چه حد باعث بهبود وضعیت سلامت و تناسب اندام افراد می شود و همچنین تا چه حد بهتر یا بدتر از اروبیک معمولی است.

به همین دلیل انجمن ورزش آمریکا دکتر Porcari را مامور کرد تا با تیمی از محققان تعیین کنند که زومبا برای افراد چه چیزی را به ارمغان می آورد : ورزش، پارتی ! ، یا هردو.

بررسی موضوع

تحت هدایت دکتر Porcari محققان شروع به بررسی شدت و میزان انرژی مصرف شده در طول (یک جلسه متوسط) انجام زومبا شدند. آنها ۱۹ خانم با سلامت کامل در سنین بین ۱۸ تا ۲۲ سال که سابقه انجام ورزش های دیگر را داشتند را گرد آورده و کلاس زومبا تشکیل دادند.

به عنوان معیار پایه برای مقایسه نتایج زومبا، محققان ابتدا شرکت کنندگان را به دویدن روی تردمیل مجبور کردند و در این حین ضربان قلب و نرخ مصرف اکسیژن انها را ثبت نمودند. به این ترتیب محققان توانستند معیاری برای مقایسه افراد در حین انجام فعالیت های مختلف بدست آورند.

همچنین بخوانید :   تناسب اندام ایده‌آل با رژیم متناسب با فرم بدن

پس از دویدن جامعه آماری این بررسی برای مدت ۳۲ الی ۵۲ دقیقه به کلاس زومبا فرستاده شدند (بسته به روز کلاس) و در طول مدت کلاس اطلاعات آنها ثبت شد.

نتیجه

بررسی نتایج بدست آمده نشان داد که شرکت در یک جلسه تمرینی زومبا بطور متوسط به میزان ۳۶۹ کالری را می سوزاند یا به عبارتی ۹٫۵ کالری در دقیقه.

متغییرمیانگین نتایجرنج مجاز
مدت زمان تمرین۳۹ دقیقه۳۲-۵۲
ضربان قلب۱۵۴۱۲۷-۱۷۷
درصد ضربان قلب نسبت به ماکزیمم مجاز۸۰%۶۵-۸۹
درصد مصرف اکسیژن میانگین نسبت به ماکزیمم مجاز۶۴%۴۰-۸۲
کالری سوزانده شده در دقیقه۹.۵۵-۱۵

میانگین ضربان قلب افراد در حین زومبا ۱۵۴ بار در دقیقه بود که در واقع در حدود ۸۰ درصد ماکزیمم ضربان قلب مجاز برای انسان می باشد. تحقیقات گذشته نشان داده است که فعالیت های بدنی که ضربان قلب در آنها بین ۶۴ الی ۹۴ درصد ماکزیمم ضربان قلب مجاز انسان باشد (برای بدست آوردن ماکزیمم ضربان قلب خودتان، سنتان را از ۲۲۰ کم کنید.)، بهترین نتیجه را در بر دارند. در این زمینه می توان گفت زومبا اثر مناسبی دارد.

بررسی ضربان قلب افراد نشان از نوسانی بودن شدت این ورزش است. به این معنی که لحظاتی در این ورزش نیازمند توان بدنی زیاد و لحظاتی آرامتر هستند. امروزه ثابت شده است که انجام ورزش هوازی که شدت آن دارای نوسان است بسیار موثر تر از انجام هوازی با شدت ثابت است.

همچنین مصرف اکسیژن سوژه های این بررسی به میزان ۶۴ درصد ماکزیمم مصرف اکسیژن مجاز برای انسان رسید که در بازه ی توصیه شده (۴۰ الی ۸۰ درصد) قرار می گیرد.

سخن نهایی

شاید ورزش زومبا بنظر بیشتر شبیه به یک پارتی باشد! ولی تحقیقات نشان می دهد که این ورزش چیزی بیش از یک پارتی است: یک تمرین موثر.

زومبا ورزشی برای تمام بدن است، ورزشی هوازی با شدت بالا که بخصوص برای بخش میانی بدن و انعطاف بدنی بسیار سودمند است.

زومبا چیست و چگونه میتوانیم با زومبا لاغر شویم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 12 =

بررسی

۵ روغن گیاهی برای لاغری طبیعی در کوتاه مدت

۵ روغن گیاهی برای لاغری طبیعی در کوتاه مدت ۵ روغن گیاهی برای لاغری طبیعی : روغن های گیاهی …