زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی

91
زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

ولادت

امام حسن (ع ) فرزند امیرمؤمنان.على بن ابیطالب و  سرور زنان عالم ، فاطمه زهرا دختر پیامبر خدا (ص ) است .  آن بزرگوار در شب نیمه ماه رمضان سال سوّم.هجرت در مدینه تولد یافت . وى نخستین پسرى بود كه خداوند متعال به خانواده.على و فاطمه عنایت كرد . با مچله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا با هم زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) را مرور کنیم .

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)
زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

رسول اكرم (ص ) بلافاصله پس از ولادتش ، او را گرفت و در گوش راستش ‍ اذان و در گوش.چپش اقامه گفت . سپس براى او گوسفندى قربانى كرد، سرش را تراشید و هموزن.موى سرش – كه یك درم و چیزى افزون بود – نقره به مستمندان داد. پیامبر (ص ) دستور داد تا سرش را عطرآگین كنند.و از آن.هنگام آیین عقیقه و صدقه دادن به هموزن موى سر نوزاد سنت شد. این.نوزاد را حسن نام داد و این نام در جاهلیت سابقه نداشت . كنیه او را ابومحمّد نهاد و این تنها كنیه اوست .

القاب امام

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)
زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

لقب هاى او: سبط، سید، زكى ، مجتبى است كه.از همه معروفتر (مجتبى ) مى باشد . پیامبر اكرم (ص ) به.حسن و برادرش حسین علاقه خاصى داشت و بارها.مى فرمود كه حسن و حسین فرزندان منند و به پاس همین سخن ، على(ع) به سایر.فرزندان خود مى فرمود: شما فرزندان من هستید و حسن و.حسین فرزندان پیغمبر خدایند . امام حسن هفت سال.و خرده اى زمان جد بزرگوارش را درك نمود و در آغوش مهر آن حضرت بسر برد و پس از رحلت.پیامبر (ص ) كه با شهادت حضرت فاطمه دو ماه یا سه ماه بیشتر فاصله نداشت ، تحت تربیت پدر بزرگوار خود قرار گرفت .

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)
زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن (ع ) پس از شهادت پدر بزرگوار خود به.امر خدا و طبق وصیت آن حضرت ، به امامت رسید و مقام خلافت.ظاهرى را نیز اشغال كرد، و نزدیك به شش ماه به اداره امور مسلمین پرداخت . در این مدت ، معاویه كه دشمن سرسخت على (ع ) و.خاندان او بود و سالها به طمع خلافت (در آغاز به بهانه خونخواهى.عثمان و در آخر آشكارا به طلب خلافت ) جنگیده بود؛ به عراق كه مقر خلافت امام حسن (ع ) بود لشكر كشید و جنگ آغاز كرد. ما در این.باره كمى بعدتر سخن خواهیم گفت . زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن (ع ) از جهت منظر و اخلاق و پیكر و.بزرگوارى به رسول اكرم (ص ) بسیار مانند بود. وصف كنندگان آن.حضرت او را چنین توصیف كرده اند : داراى رخسارى.سفید آمیخته به اندكى سرخى ، چشمانى سیاه ، گونه اى هموار، محاسنى انبوه.، گیسوانى مجعد و پر، گردنى سیمگون ، اندامى متناسب ،.شانه ایى عریض ، استخوانى درشت ، میانى باریك ،.قدى میانه ، نه چندان بلند و نه چندان كوتاه . سیمایى نمكین و چهره اى در شمار زیباترین و جذاب ترین چهره ها .

همچنین بخوانید :   زندگینامه حضرت زینب کبری بانوی قهرمان کربلا

كمالات انسانى

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)
زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن (ع ) در كمالات انسانى یادگار پدر و نمونه كامل جدّ بزرگوار خود بود. تا پیغمبر (ص ) زنده بود، او و.برادرش حسین در كنار آن حضرت جاى داشتند، گاهى آنان را.بر دوش خود سوار مى كرد و مى بوسید و مى بویید . از پیغمبر اكرم (ص ) روایت كرده اند كه درباره امام حسن و.امام حسین (ع ) مى فرمود:.این دو فرزند من ، امام هستند خواه برخیزند و خواه بنشینند.(كنایه از این كه در هر حال امام و پیشوایند). امام حسن (ع ) بیست و پنج بار حج كرد، پیاده ، در حالى كه.اسبهاى نجیب را با او یدك مى كشیدند. زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

هرگاه از مرگ یاد مى كرد مى گریست و هرگاه از قبر یاد مى كرد مى گریست.، هرگاه به یاد ایستادن به.پاى حساب مى افتاد آن چنان نعره مى زد كه بیهوش مى شد و چون به یاد بهشت و دوزخ مى افتاد؛ همچون مار گزیده به خود مى پیچید. از خدا طلب بهشت مى كرد.و به او از آتش جهنم پناه مى برد. چون وضو مى ساخت و به نماز مى ایستاد بدنش به لرزه مى افتاد و رنگش زرد مى شد. سه نوبت دارائیش را با خدا تقسیم كرد و دو نوبت از تمام مال خود براى خدا گذشت .

در دوران پیامبر (ص)

امام حسن هفت سال از عمرش را در دوران پیامبر سپری کرد . امام حسن علاوه بر درک محضر پیامبر در.بسیاری از حوادث دوران هجرت همراه ایشان بود، مانند حادثه مباهله. آن.حضرت مشمول حدیث کسا و آیه تطهیر.شد که از دلایل مهم بر عصمت آن حضرت است. علاوه بر آن همراه برادرش حسین در بیعت.رضوان حاضر بود. امام حسن به همراه برادرش، امام حسین، بالای.سر آن حضرت هنگام رحلت حاضر بود . در منابع شیعی و سنی روایات قابل توجهی درباره شأن.و جایگاه امام حسن مجتبی (ع) نزد پیامبر.اسلام (ص) وجود دارد.

همچنین بخوانید :   زندگینامه حضرت علی علیه السلام و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

براء گوید: پیامبر(ص) را.دیدم که حسن بن علی روی دوشش بود و در آن حال می‌گفت: خدایا من دوستش می‌دارم، تو نیز او را دوست بدار . در حدیثی دیگری وارد شده است.که پیامبر (ص) در حالی که حسن و حسین را بر.پای خود نشانده بود فرمود: این دو پسران من و پسران دختر من هستند، خدایا من دوستشان دارم، پس تو نیز دوستشان بدار، و دوست بدار کسی را که.آنها را دوست دارد . در حدیث دیگری نقل است که.پیامبر(ص) در شأن امام حسن (ع) و امام حسین (ع) فرمود: « حسن و حسین دو سرور جوانان بهشت‌اند » .

در دوران خلافت پدر

امام حسن از آغاز بیعت مردم با.حضرت علی علیه السلام.تا لحظه شهادت آن حضرت در مقام قوی‏ترین بازوی آن حضرت عمل کرد . در جریان بیعت ، حضوری جدی داشت.،.در سه جنگ جمل ، صفین و نهروان حاضر بود . پیش از جنگ.جمل هم به همراه عمّار.یاسر و.رقیس بن سعد به کوفه رفت و با سرکوب‌کردن فتنه‌ی ابو موسی اشعری ، مردم را به جنگ با مردم.بصره.فرا خواند . گهگاه به جای پدر نماز جمعه بر پا داشت . در شب ضربت.خوردن پدر قصد داشت همراهی‌اش.کند که با منع پدر، منصرف شد . پس از ضربت‌خوردن پدر نیز تمام تلاش خود را برای بهبود.و.استراحت آن حضرت به کار بست و در پایان به وصایای او گوش سپرد . زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

امامت

بعد از شهادت امام علی (ع) در.۲۱ رمضان سال ۴۰ه‍.ق. امام حسن(ع) هدایت و امامت مسلمانان را عهده‌دار شد. امامت امام حسن ۱۰ سال طول کشید .

همچنین بخوانید :   زندگینامه حضرت زینب کبری بانوی قهرمان کربلا

امام حسن(ع) : « تقوا نهایت رضای الهی ، سرآغاز هر توبه ، سر هر حکمت و شرف هر کاری است »

دوران کوتاه چند ماهه خلافت.ظاهری امام حسن.علیه السلام، پر ماجرا سپری شد . بلافاصله پس از شهادت حضرت علی علیه السلام ، امام حسن به مسجد آمد و.در.سخنانی شیوا تلویحاً مردم را به بیعت با خویش فراخواندند . پس از سخنرانی.و با تبلیغ نافذ ابن عباس مردم کوفه با آن حضرت بیعت کردند . امام نیز بیعتشان را بر این اساس که از او پیروی کنند و با هر.کس.جنگید ، بجنگند و با هر کس صلح کرد ، صلح کنند ، پذیرفت.و سپس.به تحکیم پایه‌های حکومت خویش پرداخت . زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

ابن ملجم قاتل پدر را گردن زد و اکثر فرمانداران مناطق را که به دست پدرش نصب شده.بودند ، تثبیت نمود و برخی را تغییر داد . جاسوس‌های معاویه را پیدا کرد.و گردن زد.، نامه‌ی تندی به وی نوشت و او را تهدید به جنگ نمود. نامه‌‌‌نگاری میان حضرت و معاویه ادامه یافت تا اینکه معاویه لشکری عظیم به.سوی عراق گسیل داشت و حضرت نیز درصدد تهیه لشکری برای مقابله با او برآمد .

شهادت امام

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)
زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

تلاش موفق امام حسن برای به‌کرسی.نشاندن اهداف.صلح باعث شد که معاویه طرح قتل حضرت را پیگیری نماید تا بتواند به.خواسته دیرین خود یعنی تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت موروثی، جامه‌ی عمل بپوشاند. به این ترتیب سمی.مهلک تهیه کرد.و آن را توسط همسر آن حضرت به او خوراند . حضرت پس از مدتی درد.و رنج، در روز ۲۸ ماه صفر سال ۵۰ هجری به لقاء الله شتافت . برادرش امام حسین علیه السلام ، جنازه‌ی او را.پس از تغسیل.و نماز برای دفن به سوی مسجد و روضه پیامبر برد ولی سرانجام بر اثر.ممانعت بنی‌امیه در بقیع به خاک سپرد .

زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

بررسی

زندگینامه حضرت علی علیه السلام و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) …