برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

205
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

برند Brand (نشان تجاری، نماد تجاری، علامت تجاری) یک مفهوم کلیدی در محافل بازاریابی است، می‌توان از آن به‌عنوان سکوی پرشی که می‌تواند کسب‌ و کار شما روبه‌جلو و موفقیت ببرد و به شما یک مزیت رقابتی بدهد، یاد نمود.

نام تجاری قوی که به‌درستی و به روش علمی تعریف‌ شده باشد،باعث افزایش فروش، ایجاد وفاداری مشتری، ایجاد ارزش برای نام تجاری و مهم‌تر از همه،کاتالیزوری برای رشد کسب‌وکار خواهد بود از طریق ایجاد انگیزه در مصرف‌کنندگان برای خرید محصول شما.

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

برند که معمولاً با آرم، نشانه، نام و یا تصویر است و مصرف‌کنندگان با دیدنشان به یاد شرکت و محصولات آن افتاده و به‌اصطلاح همراه با تداعیات برند خواهد بود. اما درواقع، نام تجاری نیز شامل عوامل دیگری است ، که شامل آن دسته از ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که باعث تشخیص محصول شرکت از محصولات رقیب و یا محصولات نزدیک می‌گردد، که البته آن نیز به کیفیت محصول و سیاست‌های شما درزمینهٔ نحوه انجام کار تجاری شما، و اینکه شما چگونه توسط دیگران درک (درک مشتری از کسب‌وکار ما) شده‌اید . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا بدانیم برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم .

برندینگ  (Branding) یا برندسازی چیست؟

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

ابتدایی ترین مفهوم برای برندینگ به معنی دادن وعده در خصوص یک برند و سپس ارائه تعهد انجام آن کار می باشد.

در حقیقت برندینگ یکی از مهمترین جنبه های هر کسب و کار اعم از کوچک و بزرگ, جزئی و یا تجاری است. یک استراتژی برندینگ موثر در یک بازار رقابتی فزاینده به شما حاشیه ی عمده می بخشد. اما حقیقتاً برندینگ به چه معناست و چگونه روی کسب و کار شما تاثیر می گذارد؟

برای این منظور هشت ابزار در اختیار مدیران بازاریابی قرار دارد تا از طریق آن با مشتریان ارتباط برقرار کرده و یک برند قوی در بازار بسازند :

تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش، بازاریابی مستقیم، فروش شخصی، بسته بندی، رویدادها و اسپانسرینگ، خدمات مشتری .

به طور کلی برندینگ یا برندسازی، فرآیندی است که در طی آن به جایگاه احساسی و عاطفی یک محصول یا خدمت افزوده می‌گردد ، بدین وسیله ارزش آن برای مشتریان و سایر مخاطبان افزایش می‌یابد.

برندسازی یا برندینگ حاصل پیام‌ها و گزارش‌های رسانه هاست.

اهمیت برندینگ در چیست؟

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

برای موفقیت در برندینگ شما باید نیازها و خواسته های مشتریان خود را بخوبی بشناسید و استراتژی برند و شرکت خود را در هر زمان متناسب با آن برنامه ریزی کنید.
برندینگ شما با تجربیات و برداشت های قبلی مشتریان از بازار در ارتباط خواهد بود و در کنار جذب عده ای به سوی شما مشخصا بخشی از مشتریان را از شما دور خواهد کرد. برندینگ موفق باید هر روز در تلاش برای برای جلب بیشتر رضایت مشتریان و جذب مشتریان جدید باشد، اینکار تنها در سایه تحقیقات میدانی درست، بررسی عملکرد و رضایت مشتریان و تعیین استراتژی تبلیغاتی صحیح امکانپذیر است. در عمل، مدیریت برند پایه و اساس مناسبی را برای بازاریابی و ارتباطات شما ایجاد خواهد کرد که عدم توجه به آن ممکن است شما را از رقبایتان عقب بیاندازد . برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

انواع برندسازی یا برندینگ (Branding)

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

تاکنون دسته بندی های مختلفی از انواع برندسازی توسط اساتید این حوزه ارائه شده است و اگر بخواهیم برجسته ترین نوع این دسته بندی ها را برشماریم به شرح زیر است :

برندسازی مشارکتی یا Co-Branding : مشارکت با برندی دیگر جهت دست­یابی به هدف

برندسازی دیجیتال : وب سایت، رسانه­های اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجو، استفاده از وب برای تجارت

برندسازی شخصی یا Personal Branding : روش­ هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت برای خودش

برندسازی علّی : برندتان را با یک نیت خیر خواهانه همسو کنید؛ یا مسئولیت اجتماعی شرکت

برندسازی کشوری : تلاش برای جذب توریست و کسب و کار

انواع کمپین های برندینگ چیست؟

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

همه آنچه که تحت عنوان «کمپین» در زمینه برندآفرینی مطرح می شود بر مینای هدف به سه نوع زیر تقسیم می شود :

با اهداف کوتاه مدت : بیشترین نوع کمپین در ایران است. مثل کمپین برای تحقق یک هدف کوتاه و مشخص یا در یک زمان مشخص (رویداد). مانند یک برنامه کامل و جامع برای نمایشگاه که یک ماهه باید جمع شود. این نوع کمپین ممکن است در بازه زمانی چند روز تا چند ماه تعریف، تدوین و اجرا شود.

همچنین بخوانید :   قوانین بازاریابی در شبکه های اجتماعی برای رشد کسب و کار

با اهداف میان مدت : مانند کمپین هایی که برای ایجاد آگاهی برند، هویت برند، تصویر ذهنی برند، شخصیت برند و… تعریف می‌شود، از این نوع هستند. المانهایی که یک‌بار برای برند تعریف می‌شود. این المانها معمولا تبدیل به یک کتاب راهنمای هویت برند یا سازمان می شود. هر اتفاقی برای برند بیفتد، نباید هویت، شخصیت یا تصویر ذهنی آن به این سادگی در ذهن مخاطبان تغییر کند. پس باید برنامه ای جامع و یکپارچه وجود داشته باشد که از این المانها دفاع کند. وقتی این استراتژی مشخص باشد دیگر نیازی نیست تا مدیران هر روز به جزییات برند بیندیشند. گرچه شاید بعد از چند سال نیاز به بازبینی در این عناصر هم باشد. برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

با اهداف بلندمدت مدت : نوع جامع و همه جانبه (۳۶۰ درجه) که به آن کمپین برند آفرینی (Branding Campaign) می گوییم.

کمپین برندینگ چه ویژگی هایی باید داشته باشد

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

۱ – یکپارچه باشد (Integrated)

برند نیز مانند ارکستر، یک رهبر واحد می‌خواهد که صدای واحدی از آن شنیده شود وگرنه هرکس ساز خودش را می‌زند و صداهای ناهنجار تولید شده موجب دفع مخاطب و ایجاد تصویر ذهنی نامناسب از برند و در نتیجه بیماری چند شخصیتی برند (Brand Schizophrenia) می‌شود.

این بیماری از آنجا ناشی می‌شود که مدیر فروش برای خودش می‌فروشد، مدیر تبلیغات برای خودش تبلیغ می‌کند، مدیر روابط عمومی برای خودش روابط عمومی انجام می‌دهد و … در بهترین حالت‌ (که امروز در ایران رایج شده است) هر کدام برای خود یک کمپین مجزا تدوین می‌کند! هر کدام از اینها یک شخصیت مجزا از آن برند می‌سازد و به افراد و مخاطبان ارائه می‌دهد. بنابراین مخاطبان شخصیت‌های متفاوتی از برند می‌بینند و فکر می‌کنند که برند چند شخصیتی است. این بیماری بسیار خطرناک است و درمانش به مراتب دشوارتر از پیشگیری از آن است. برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

یکپارچگی یک کمپین موجب خلق یک هویت واحد می‌شود. حتی اگر این هویت مطلوب مخاطبان نباشد، کافی است یک تصویر ذهنی از ذهن آنان پاک شود نه چندین و چند تصویر ذهنی خوب و بد مغشوش.

۲ – متناسب با شرایط محیطی باشد (Context Oriented)

در ابتدا بهتر است مفهوم محیط(Context) را در ذهن خود یکی کنیم. شرایط محیطی (Context) به معنای در نظر گرفتن کلیه بخش‌های محیط ۳M است که عبارتند از :

خرد‌(Micro)، نیمه‌خرد یا نیمه‌کلان که من آن را بازار می‌نامم (Market)و کلان (Macro) به علاوه بعد چهارم یعنی زمان .

به عنوان مثال کمپین‌های خارجی کپی‌شده، برای شرایط محیطی (۳M + زمان) خود تعریف شده‌اند و اطلاعات جامع و کاملی در خصوص بازخورد آنها وجود ندارد . اگر هم داشته باشد و به فرض، موفق و اثربخش هم باشند، برای مخاطبان آن کشور یا منطقه و در زمان اجرای خود صدق می‌کند نه در زمان فعلی و شرایط محیطی کشور ما.

یکی از مهم‌ترین عوامل برای تدوین یک کمپین، سن برند است . اگر یک کودک سه ساله بیمار شود، یک فرد ۳۵ساله و یا یک فرد ۶۵ساله، حتی اگر هر سه یک نوع بیماری داشته باشند، تجویز نوع داروی آنها متفاوت است، دُز داروی آنها متفاوت است، شرایط و دوران نقاهت متفاوت هم دارند.

۳ – تن‌دوخت و اختصاصاً برای یک برند باشد(Exclusive)

نمی‌توان هر کمپین موفقی را کپی و استفاده کرد ؛ حتی کمپین اختصاصی یک برند. الزاماً در زمان دیگری حتی برای همان برند هم مناسب و تن‌دوخت نخواهد بود. لزومی ندارد لباس چند سال پیش شما، امسال هم اندازه شما باشد. برند ممکن است چاق‌تر، لاغرتر، بلندتر، کوتاه‌تر و…شده باشد. در ساده‌ترین حالت اگر فرض کنیم که برند هیچ تغییری نکرده، باز هم کمپین گذشته و حتی اختصاصی یک برند مناسب نیست زیرا مخاطب، تغییر کرده است .

مخاطب یک بار با این نقشه مورد حمله (ذهنی) قرار گرفته و حالا دیگر حتی اگر کمپین تن‌دوخت برند باشد، مؤثر برای ورود به ذهن و قلب همان مخاطبان نیست. مخاطب در این حالت نسبت به پیام‌های دریافتی از برند در قالب کمپین به اصطلاح «واکسینه» شده است . یونیک و اختصاصی بودن کمپین، ممکن است متدولوژی کار را تغییر ندهد اما همه خروجی‌های آن را ‌‌چنان تحت تأثیر خود قرار می‌دهد که ارائه کمپین را به برند دیگر تقریباً غیرممکن می‌کند.

«تن‌دوخت» بودن عبارت خوبی است برای آنکه آن را با مثال خیاطی برای یک فرد خاص تفسیر کنیم. در نظر بگیرید یک مرد به خیاط سفارش دوخت یک کت و شلوار مشکی می‌دهد و در میانه راه، در حالی که برش پارچه او انجام شده پشیمان می‌شود.

همچنین بخوانید :   استراتژی بازاریابی محتوا در سال 2018 برای برندینگ

آیا خیاط می‌تواند آن را به یک خانم که لباس شب قرمز سفارش داده، ارائه دهد؟! حتی به یک مرد دیگر که کت و شلوار مشکی هم می‌خواهد، الزاماً نمی‌توان ارائه کرد . زیرا ممکن است قد و وزن و…متفاوت داشته باشد. اما حقیقت اینجاست که خیاطی، یک حرفه است که قواعد و متودولوژی خود را دارد.

۴ – همه جانبه، جامع و ۳۶۰درجه باشد (Holistic)

یک کمپین ۳۶۰درجه، برنامه‌ای است که از منظر محتوای پیام، حامل همه جنبه‌های برند یعنی استراتژیک‌ (Strategic)، مفهومی‌(Conceptual)، تصویری‌ (Visual) و کلامی (Verbal) باشد. در عین حال و از منظر ابزاری نیز، هم ابزارهای بالای خطی (ATL) و هم زیرخطی (BTL) را پوشش دهد .

همین‌جا بهتر است اشاره کنم که بر خلاف برخی تصورات، ابزارهای روی خطی‌ (TTL) ، از منظر ابزاری قابل بررسی نیست ؛ زیرا ذاتاً ابزار محسوب نمی‌شوند و استراتژی‌های یکپارچه‌سازی بین‌ ATLو BTL را شامل می‌شوند. یک کمپین جامع، همچنین باید همه زمان‌های حال، آینده و گذشته برند را در نظر بگیرد.

اگر کمپین ویژگی ۳۶۰ درجه بودن را نداشته باشد، ممکن است از یک جهت مورد تهاجم یک کمپین دیگر (برند رقیب) قرار بگیرد. از طرفی تنها بخشی از یک مسأله اصلی برند را حل می‌کند. مثلاً یک کمپین رسانه‌ای در واقع بخشی جزیی از این کمپین ۳۶۰درجه است که مربوط به نوع، زمان، هزینه و نحوه تخصیص بودجه به ابزارها و رسانه‌ها در قالب ارتباطات یکپارچه بازاریابی و برند (IMBC) است .

۵ – تخصصی، علمی و حرفه ای باشد (Professional)

این ویژگی مربوط به همان ترکیب «علم» و «عمل» است که از دیرباز نماد موفقیت در هر امر بوده و البته از دیرباز نیز بکارگیری توامان آن همواره دشوار بوده است و عموما افراد را به در نهایت به یک سو متمایل کرده است. چه بسیار «علم گرایان» که به عنوان استاد و متخصص در یک رشته مانند بازاریابی، مدیریت و… در مراکز علمی سالهای سال تدریس می کنند، اما فقط تدریس می کنند! و چه بسا «عمل گرایان» که به عنوان مجری در یک رشته مانند بازاریابی سالهای سال کار می کنند، اما فقط کار می کنند!

حرفه ای بودن، ماندن در میانه این دو و بکارگیری بجا و متناسب این دو در کنار هم است که البته در هر کسی نمی توان یافت. اما اگر قرار است یک کمپین کامل و جامع داشته باشیم باید بدانیم که ویژگی کلیدی ششم آن رویکرد حرفه ای به کار است.

نکته حائض اهمیتی که در زمینه برندینگ می بایست بدان توجه نماییم آن است که اهمیتی ندارد ما در مورد برندمان چگونه می اندیشم بلکه تصورات مشتریان برند ماست که حائض اهمیت بوده و منجر به رشد هر چه بیشتر آن (برندمان) می گردد.

ویژگی کسب و کارهایی که می توانند از کمپین برندینگ استفاده کنند :

١) ایده های ناب دارند.

٢) زمان کافی برای به بار نشستن کسب و کار خود دارند.

٣) برندهای بزرگ و معظمی هستند یا به «بزرگ شدن» ایمان دارند.

٤) اگر کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME) هستند، ایده های ناب و نگرش تغییر پذیر، خلاق، استراتژیک، تخصص گرا و…

٥) پشتوانه مالی قدرتمند دارند.

٦) محصولات متمایز با مزیت رقابتی پایدار (SCA) و دارای دلایل باورپذیری (RTB) دارند.

٧) اعتقاد به تخصص گرایی و کار تیمی دارند.

٨) اعتقاد به نوآوری و مدیریت تحول (Change Management) در سازمان خود دارند.

٩) تفکر سیستمی، کل نگر و استراتژیک دارند. برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

١٠) کیفیت و عملکرد قابل قبول در محصولات خود دارند.

١١) توان تحمل دردها و مشکلات ناشی از برندینگ را هم دارند.

١٢) و…

ویژگی کسب و کارهایی که نمی توانند از کمپین برندینگ استفاده کنند :

١) اصطلاحا بر روی سکوی آتش هستند یعنی هرچه زودتر باید به درآمد برسند در غیراینصورت نابود می شوند، زمان و هزینه کافی برای سرمایه گذاری هم ندارند. (به این افراد کمپین های کوتاه مدت BTL و پروموشن توصیه می شود)

٢) مدیرانی که اعتقادی به مشاوران متخصص و حرفه ای ندارند و به واسطه حضور چندساله در صنعت، خود را متخصص تمام عیار آن صنعت دانسته و بهترین روش های (Best Practice) صنعت خود را به خوبی می شناسند. (به این افراد سفارش کمپین های رسانه ای و ابزاری به آژانسهای حرفه ای توصیه می شود که معمولا بر مبنای Best Practice های هر صنعت تدوین و اجرا شده و تا اثربخشی قابل قبولی برای صاحبان برند دارد.

همچنین بخوانید :   راهکارهای ریچارد برانسون برای یک کسب و کار موفق

٣) مدیران و صاحبان برندهایی که به دلایل مختلف نیاز به تغییر و تحول (Change) در صنعت خود اعتقاد ندارند. این دلایل ممکن است ناشی از بزرگ و لَخت بودن سازمان، حساسیت های بازار به تشخیص مدیران، زخم خوردن از مشاورنماهای قبلی و… باشد. (به این گروه هم کمپین های رویدادی جهت یادآوری برند و یا نهایتا کمپین های معرفی محصولات جدید (Launch Campaign) توصیه می شود.)

چگونه یک برند موفق بسازیم

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم
برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

۱ – بهترین باشید .

برای برندسازی اول از همه به تخصص نیاز دارید. در حوزه ی خود مطالعه و تحقیق کنید. از تمام روش ها و رسوم به روز مطلع شوید. هر برند مشهوری در چیزی متخصص است. مثلا برند نایکی متخصص لوازم ورزشی مدرن و شیک است. اطلاعات و دانش خود را بالا ببرید و هر روز آن را ارزیابی کنید. بازار هر روز تغییر میکند و نیاز های جدیدی در آن شکل می گیرد.

۲ – با مردم باز و راحت برخورد کنید .

از مزایای شبکه های اجتماعی بهره بگیرید و با مردم تعامل کنید. وبلاگ یا وب سایتی بسازید و در آن مشخصات خود و کارتان را به معرض نمایش بگذارید. حتی اگر وقت چندانی برای این کار ندارید، چند دقیقه ای از روز را برای تعامل با مردم اختصاص دهید. برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم

۳ – شبکه ی ارتباطی خود را شکل دهید .

با افراد زیادی در ارتباط باشید و تا جایی که می توانید با افراد متنوع با قابلیت ها و کسب و کارهای مختلف دوست شوید. سعی کنید رابطه ی خود را با کسانی که حوزه ی مشترکی با شما دارند حفظ کنید. بدین ترتیب در زمان بروز هر نوع مشکلی، همیشه کسی را دارید که با او تماس بگیرید.

۴ – اجازه دهید افراد شما را ببینند .

برای اینکه برای مردم واقعی شوید، افراد باید شما را بشناسند. ظاهر در این رابطه اهمیت زیادی دارد. عکس یا ویدئوی خوبی از خودتان تهیه کنید و کنار اطلاعات شخصی خود قرار دهید.

۵ – کارت تجاری داشته باشید .

کارت های تجاری حتی در عصر دیجیتال هم به کار می آیند. به یک گرافیست ماهر سفارش یک کارت زیبا و شکیل در ارتباط با تجارت خود را بدهید. اگر نمی خواهید زیاد پول خرج کنید می توانید از وبسایت های انلاین برای درست کردن آن استفاده کنید. برخی از وبسایت ها امکان سفارشی سازی کارت را فراهم کرده اند. سعی کنید کارتی داشته باشید که از یاد هیچ کس نرود. طراحی زیبا و جملات هدف دار مانع از دور ریخته شده کارت توسط مشتری می شود.

۶ – زمان زیادی را صرف ظاهر خود کنید .

ظاهر شما نشان دهنده ی دو چیز به مردم است. اول اینکه آنها می فهمند شما موقعیت کاری را جدی می گیرید. دوم اینکه به آنها نشان می دهید که آنها ارزش احترام گذاشتن را دارند. این امر نشانه ی احترام به آنها است. بر اساس تجارت خود لباس مرتب، تمیز و ظاهر آراسته ای داشته باشید. اگر بوی ناخوش آیندی بدهید یا لباس چروک یا کثیفی به تن داشته باشید، افراد حتی اگر چیزی هم نیاز داشته باشند، نمی توانند کنار شما آنقدر طاقت بیاورند که معامله انجام شود.

۷ – محتوای مناسبی بسازید .

درست کردن برند شخصی بدون ملزومات آن نتیجه ی مثبتی نخواهد داشت. برند خاص باید با وبسایت خوب، خدمات خوب، اپلیکیشن خوب، سخنوری خوب و خیلی چیزهای خوب دیگر همراه باشد. برای تثبیت برند و ایجاد رابطه باید زمانی کافی برای تولید همه ی این مواد اولیه صرف کنید.

۸ – اعمال تغییر کنید .

حوزه ی کاری شما باید همیشه با ابداع، نوآری و تغییر همراه باشد. در مورد روش های جدید در حوزه ی خود تحیق کنید و سعی کنید بهترین ها را به کار بندید. در غیر این صورت برند شما در طی زمان می میرد. نقش خود را ارزیابی کنید، بهترین راه انجام کارها را بیابید و نیازهای افراد را بسنجید. سعی کنید یک گام جلوتر باشید و نیازهای مردم را قبل از آنها حدس بزنید. با این حال، قبل از اعمال تغییرات گسترده اول آنها را آزمایش کنید.

۹ – صحبت کنید .

سعی کنید مهمانی ها یا گردهمایی های مربوط به شغل خود برگزار کنید. با افراد در مورد حرفه و فعالیت های خود صحبت کنید. در گردهمایی های مربوط به حوزه ی خود نیز شرکت کنید. با افراد دیگر در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید. به حرف ها و نظرات سایرین گوش دهید و اهمیت دهید. سعی کنید در این رابطه فعال باشید.

برندینگ یا برندسازی چیست و چگونه برند خود را بسازیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هشت =

بررسی

کتاب های مفید کسب و کار که کارآفرینان باید آنها را بخوانند

کتاب های مفید کسب و کار که کارآفرینان باید آنها را بخوانند درصورتی‌که به شغل کارآفرینی مشغ…