حقایق جالب و کاربردی باتری لپ تاپ ها

66
باتری لپ تاپ

حقایق جالب و کاربردی باتری لپ تاپ ها

باتری لپ تاپ

اغلب، میزان شارژ باتری‌ها بعداز مدتی استفاده، دچار نوسان اطلاعات می‌شود. به‌عنوان مثال ممکن است باتری در لحظه‌ای که میزان شارژ ۷۰% را نشان‌ می‌دهد، زمان تقریبی ۳ ساعت را برای به اتمام رسیدن شارژ باتری به شما نمایش دهد. اما پس از مدتی استفاده، و رسیدن شارژ به ۵۰%، زمانی بیشتر از زمان گذشته را به شما نمایش دهد. اما دلیل این حالت چیست؟

با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با حقایقی جالب و کاربردی از باتری لپ تاپ آشنا شویم.

دلیل این مسئله این است که باتری دستگاه هنگامی که امور سنگین‌تر انجام می‌دهند زودتر خالی خواهند شد. لپ‌تاپ شما تنها این قابلیت را دارد که بر اساس اموری که طی چند دقیقه گذشته با لپ‌تاپ انجام داده‌اید حدس بزند که باتری دستگاه‌تان چه مقدار دیگر دوام خواهد آورد. پس اگر حتی ۱۰۰ درصد میزان باتری را ذخیره کرده‌اید، تا مدت زمانی که باتری کاملا تخلیه شود شما اعداد و ارقام مختلفی را خواهید دید و ممکن است که میزان زمان کم و زیاد شود و این مربوط به میزان سختی و سنگینی کاری است که شما از لپ‌تاپ می‌خواهید.

باتری لپ تاپ
باتری لپ تاپ

همچنین تنها اموری که شما انجام می‌دهید روی لپ‌تاپ تاثیرگذار نخواهد بود. اموری که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند نیز ممکن است که کاملا روی عمر باتری تاثیرگذار باشند. تصور کنید که ویندوز شما در حال آپدیت شدن است و شما از این مسئله اطلاعی ندارید، اما با این عمل میزان پیش‌بینی شده کم‌تر خواهد شد، پردازنده قدرت بیشتری مصرف خواهد کرد و باتری زودتر مصرف خواهد شد. حتی در اموری سادی مانند گشت و گذار در وب ممکن است یک سایت باز کنید که ویدئوهای زیادی دارد و این سایت باعث خواهد شد که پردازش بیشتری توسط لپ‌تاپ صورت گیرد.

سلامت باتری لپ تاپم چقدر است؟

برای اینکه از جزئیات باتری خود آگاه شویم در ابتدا بایستی Command Prompt رو با دسترسی مدیریتی اجرا کنید ( Run as administrator ). سپس دستور Powercfg -energy را وارد نمایید.

باتری لپ تاپ
باتری لپ تاپ

بعد به مدت ۶۰ ثانیه صبر کنید تا مراحل مقدماتی تست انجام شود ، پس از آن که تست انجام شد ویندوز تعداد خطاها را به شما نشان خواهد داد و یک گزارش از وضعیت فعلی تهیه میکند و آن را با نام energy-report.html در مسیر دایرکتوری فعلی قرار میدهد همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید آدرس فایل ساخته شده به شما نمایش داده خواهد شد . پس از آن با اجرای این فایل میتوانید این گزارش را مشاهده کنید

باتری لپ تاپ
باتری لپ تاپ

همانطور که مشاهده میکنید در قسمت Design Capacity شما میتوانید میزان ظرفیت باتری خود را ببینید و در قسمت Last Full Charge میزان آخرین شارژ کامل باتری قابل مشاهده است در صورتی که این دو عدد با هم برابر باشند میتوانید از سلامت باتری لپتاپ خود اطمینان پیدا کنید و هرچه اختلاف این دو عدد با هم بیشتر باشد به معنی خرابی بیشتر باتری شما خواهد بود البته با توجه به اینکه Last Full Charge میزان آخرین شارژ کامل باتری را نشان میدهد لازم است که باتری شما در آخرین شارژ خود بطور کامل شارژ گرفته باشد .

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

در لپ تاپ ها قسمتی وجود دارد که انرژی ذخیره شده در باتری را اندازه گیری میکند و میزان شارژ باقی مانده را اعلام مینماید در صورتی که این قسمت به درستی کالیبره نشود ، اطلاعات نادرستی از میزان شارژ باتری به کاربر داده میشود . شما با کالیبره کردن باتری خود میتوانید تا حد زیادی اطمینان پیدا کنید که اطلاعات درستی از میزان شارژ و انرژی ذخیره شده را مشاهده میکنید ، لپ تاپ های جدید نیاز به کالیبره کردن ندارند ولی اگر از لپتاپهای قدیمی استفاده میکنید توصیه میشود عملیات کالیبره کردن را پس از مدتی یکبار انجام دهید. کالیبره کردن باتری را میتوانید از طریق نرم افزارهایی مثل Battery Calibration انجام دهیم همچنین میتوانید بصورت دستی این کار را انجام دهید . برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ بصورت دستی مراحل زیر را انجام دهید :

۱ – در ابتدا در Run عبارت Powercfg.cpl را وارد کنید OK کرده تا پنجره Power Option باز شود ، در مقابل Plan انتخاب شده Change plan setting را بزنید و در پنجره باز شده Change advanced power settings را بزنید و مواردی که در شکل زیر مشخص شده را چک کنید ، اطمینان پیدا کنید که تنظیمات شما با تنظیماتی که در شکل مشخص شده برابر باشد .

باتری لپ تاپ
باتری لپ تاپ

۲ – بگذارید تا باتری بطور کامل یعنی ۱۰۰ درصد شارژ شود

۳ – بعد از آن بگذارید لپ تاپ شما حداقل به مدت ۲ ساعت همچنان به شارژ بماند(بهتر است لپ تاپ خاموش باشد)

۴ – بعد از این دو ساعت شارژر رو از لپ تاپ جدا کرده و آن را روشن کنید و اجازه دهید که لپ تاپ از باتری استفاده کند ، در این زمان شما میتوانید از لپ تاپ هم استفاده کنید به هر حال بایستی بگذارید لپ تاپ در حالت روشن بماند تا زمانی که شارژ به طور کامل تخلیه شود و به حالتHibernate برود.

۵ – بگذارید دستگاه حداقل ۵ ساعت در حالت خاموش بماند

۶ – پس از آن لپ تاپ را به برق وصل کرده و صبر کنید تا بطور کامل شارژ شود. اکنون باتری لپ تاپتان کالیبره شده است.

امیدوارم این مقاله مورد پسندتان قرار گرفته باشد.

حقایق جالب و کاربردی باتری لپ تاپ ها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + چهار =