آموزش زبان ترکی استانبولی ۱

92
آموزش زبان ترکی استانبولی

آموزش زبان ترکی استانبولی ۱

آموزش زبان ترکی استانبولی ۱

ترکی استانبولی (به ترکی استانبولی : Türkçe و یا Türkiye Türkçesi) یکی از زبان‌های شاخه جنوب غربی یا گروه اوغوز ، زبان‌های ترکی است که ۸۳،۰۰۰،۰۰۰ نفر در سراسر جهان به عنوان زبان نخست یا دوم با آن سخن می‌گویند . این زبان رایج‌ترین زبان از شاخۀ زبان‌های ترکی می‌باشد . جغرافیای آن شامل ترکیه و قبرس شمالی و قسمت‌های کوچکی در عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، کوزوو، آلبانی و دیگر قسمت‌های شرقی اروپا را شامل می‌شود . سالانه جمعیت بسیاری نیز از ترکیه به غرب اروپا و بویژه آلمان مهاجرت می‌کنند که موجب تکلم ترکی در آن مناطق می‌گردد .

ریشهٔ زبان ترکی را می‌توان در آسیای مرکزی جست . با گسترش قلمرو امپراتوری عثمانی این زبان که زبان رسمی آن‌ها بود اصلاحات بسیاری می‌یافت. آتاتورک (اولین رییس جمهور ترکیه) در سال ۱۹۲۸، الفبای عثمانی را با الفبای آوایی لاتین جایگزین نمود و کلمات بیشمار عربی، فارسی و… را از این زبان حذف نمود .

ترکی استانبولی از ۲۹ حرف تشکیل شده که از این تعداد ۲۱ حرف بی صدا و ۸ حرف با صدا می باشد که همانند حروفات انگلیسی از چپ به راست نوشته میشود .

حروف با صدا حروفاتی هستند که به تنهایی تلفظ می شوند . ولی حروفات بی صدا با کمک e ( کسره ) خوانده میشوند . با آموزش زبان ترکی استانبولی ۱ در مجله اینترنتی بیر کلیک همراه شوید .

توضیح :

این حرف رو به انگلیسی بخوانید S . شما نمیتونید به تنهایی این حرف رو بخونید چرا که شما گفتید es . یعنی چون s در انگلیسی به تنهایی خوانده نمیشود شما به کمک e این حرف رو تلفظ کردید .

همچنین بخوانید :   با برترین سیستم های آموزشی دنیا آشنا شوید

همچنین حروف b ، c به تنهایی خونده نمیشوند و با کمک I خونده میشوند . در ترکی استانبولی تمامی حروفات بی صدا به کمک حرف e خوانده میشوند .

آموزش زبان ترکی استانبولی 1
آموزش زبان ترکی استانبولی ۱

حروفات بی صدا عبارتند از :

b , c , ç , d , f , g , ğ , h , j , k , l , m , n , p , r , s , Ş , t , v , y , z

که به این شکل خونده میشوند :

be, ce, çe, de, fe, ga, ğe, he, je, ke, le, me, ne, pe, re, se, Şe, te, ve, ye, ze

نکته : حرف h بصورت (ha) هم خوانده میشود .

حروفات با صدا عبارتند از :

a, e, ı, i, o, ö, u, ü

– { A بصورت آ تلفظ میشود } , { E بصورت اِ تلفظ میشود } , { i بصورت ای تلفظ میشود } , { o بصورت ا ُ تلفظ میشود } , { u بصورت او تلفظ میشود }

– ı ,ö,ü معادل فارسی ندارد .

در مباحث بعدی بیشتر با زبان شیرین استانبولی ترکی آشنا خواهیم شد . لطفا با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه شوید .

 

آموزش زبان ترکی استانبولی ۱ نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =

بررسی

درمان لکنت زبان با تحریک الکتریکی مغز

درمان لکنت زبان با تحریک الکتریکی مغز لکنت زبان اختلالی در گفتار است که به‌ موجب آن فرد نم…