فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

91
فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

اکثر متخصصين عقيده دارند که پياده روي، باغباني و ساير انواع فعاليتهاي متوسط کليد حفظ سلامتي است.

اما صبر کنيد …

يک تحقيق جديد نشان مي دهد که افراد نياز به فعاليت هاي شديدتر دارند. محققان عقيده دارند که هر فرد به طور متوسط به ۳۰ دقيقه در روز ورزش و فعاليت جسمي نياز دارد و برخي ديگر از متخصصين ورزشي باور دارند که اين ميزان بايد به يک ساعت برسد. عقايد و توصيه هاي ضد و نقيض و متفاوت از سوي متخصصين علم ورزش ممکن است باعث سردرگمي شما نيز شده باشد. احتمالا دوست داريد بدانيد که واقعا به چه مقدار ورزش در روز نياز داريد. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد بیشتر آشنا شویم.

در تلاش براي تشخيص اين عناوين ضد و نقيض، متخصصين مي گويند که، تحقيقات ورزشي به اين علت به نتايج متفاوت و مغاير با هم مي رسند که با گروه هاي سني، جنسيت ها و افرادي با عوامل خطر متفاوت (برخي از افراد در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي قرار دارند، برخي از افراد اضافه وزن دارند)  مواجه هستند و افراد مختلف بايد با سطح هاي مختلف فعاليت هاي ورزشي خود را آغاز کنند.

به اين علت صحيح نيست که بين تحقيقات ورزشي مختلف مقايسه به عمل بياوريم. نتايج تحقيقاتي که براي خانم ميانسال با شيوه زندگي يکجا نشيني صورت گرفته ممکن است براي مرد جوان دانشجو به کار نيايد و محققان با هم روي تفسير و توجيه نتايج تحقيقات و تبديل آنها به توصيه هاي عمومي اتفاق نظر ندارند. آيا بايد روي نياز مينيمم به فعاليت ورزشي تمرکز کرد تا کساني که مي خواهند شروع کنند از همان ابتدا دلسرد نشوند، يا نياز به ورزش را بايد بالاتر در نظر گرفت تا فوايد بيشتري براي آنها داشته باشد؟

خط آخر اين است که هيچکس نمي داند ميزان ايدآل براي تمرينات ورزشي چه مقدار است. توصيه هايي که براي همه درست درمي آيد ممکن است مناسب شما نباشد. متخصصين عقيده دارند که به خاطر تفاوت در سن، جنسيت، وضعيت سلامتي و اهداف ورزشي افراد، بهترين تجويز براي فعاليت ورزشي براي افراد مختلف، متفاوت است.

همچنین بخوانید :   با رعایت این 10 مورد در تابستان کمتر عرق کنید

شركت و حضور در فعاليت هاي ورزشي به اجتماعي شدن افراد، كسب مهارت و نيز در ارتباط سالم با همسالان كمك مي كند و جوانان نيز معتقدند كه ورزش آنها را از اعتياد به الكل و مواد مخدر باز مي دارد.

فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد
فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

در جريان فعاليت هاي ورزشي شديد ميزان ترشح اندورفين افزايش پيدا مي كند و به همين دليل ورزشكاران پس از انجام تمرين ها احساس لذت و آرامش خاصي مي كنند.

با توجه به شباهت بين اندورفين و تركيبات افيوني، ورزش كردن مي تواند جايگزين سو مصرف مواد مخدر در معتادان شود در نتيجه تمرين هاي ورزشي ميزان جريان خون در مغز افزايش مي يابد و اين جريان موجب اكسيژن رساني و تغذيه بهتر نرون هاي مغز شده و از تنگ شدن عروق مغز جلوگيري مي كند اين تاثيرات ورزش موجب پيشگيري از فراموشي و زوال تووانمندي هاي ذهني در سالمندي مي شود تمرين هاي ورزشي موجب آزاد سازي نوعي فاكتور رشد مي شود كه مي تواند نرون ها را در مقابل آسيب و صدمه مقاوم نموده و از بروز بيماري هاي آلزايمر و پاركنيسون تا حدود زيادي جلوگيري كند در دنياي كنوني بيماري ايدز مصرف دخانيات نبود ترك و ورزش خشونت و سو تعذيه سلامتي بشر را تهديد مي كند.

اگر ورزش در زندگي امروزي افراد نقش و اهميت خودش را پيدا كند اين عارضه هاي ناخوشايند شايد از بين بروند يا كم رنگ تر شوند زيرا شخص ورزشكار معمولا سيگاري نيستند به تغذيه سالم اهميت مي دهند از اعصاب آرام تري برخوردارند، انرژي خود را درست مصرف و كمتر اهل خشونت و عصبانيت هستند.

علاوه بر اين تاثيرات ورزش باعث زياد شدن توده عضلاني شده و حجم چربي در بدن را كاهش مي دهد كه در نتيجه فرد چاق بيمار نمي گردد.

همچنین بخوانید :   طرز تهیه اسموتی کیوی و اسفناج نوشیدنی ویژه لاغری

ورزش پير شدن و سالمندي را به تاخير مي اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زيبايي بدن افراد مي شود.

از پوكي استخوان جلوگيري و سيستم اسكلتي بدن را تقويت مي نمايد.

ورزش حتي براي بيماراني كه به ديابت مبتلا مي شوند مفيد است.

فعاليت هاي جسماني خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي و سكته هاي مغزي را كاهش مقدار گردش خون در بدن را افزايش و از لخته شدن خون در سياهرگ عمقي پا جلوگيري و دستگاه قلبي عروقي دستگاه تنفس و ايمني بدن را تقويت مي كند.

اثرات مثبت ورزش بر دستگاه گوارش را نبايد ناديده گرفت.

ورزش نقش اساسی در مقابله با انرژی و اضطراب ایفا می‌کند. ورزش‌های خاصی وجود دارند که بیشتر بر روی سلامت ذهن تاثیر می‌گذارند و می‌توانند افسردگی را دور کنند.

جسم و ذهن با یکدیگر در ارتباط هستند. هنگامی که شخص ورزش می‌کند و از بدن خود مراقبت می‌کند در واقع بر روی ذهن خود نیز کار کرده است. البته تمام کسانی که مشکلات وخیم ذهنی دارند باید برای درمان با پزشک خود مشورت کنند.

با این حال آنچه که در تحقیقات مختلف مشخص شده نشان می‌دهد که سه نوع ورزش نقش زیادی در کاهش افسردگی دارند که عبارتند از :

دویدن :

فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد
فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

دویدن برای سلامتی بسیار مناسب است. این ورزش کالری سوزی بالایی دارند و احتمال بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. تنها پنج ‌دقیقه دویدن در روز طول عمر را افزایش می‌دهد. دویدن بر روی روحیه نیز تاثیر مثبت دارد.

دویدن تغییراتی در انتقال دهنده‌های عصبی همچون سروتونین و نورپینزین ایجاد می‌کنند که باعث احساس خوب می‌شوند. به نظر می‌رسد که دویدن تاثیر زیادی بر آرامش ذهن دارد.

بررسی‌ها نشان داده است که ورزش مانند داروهای ضد افسردگی عمل می‌کند و می‌تواند افسردگی های مزمن را با کمک رشد نرون های جدید در مغز کاهش دهد. دویدن خواب شب را راحت‌تر می‌کند و باعث افزایش حافظه و کاهش استرس نیز می‌شود.

همچنین بخوانید :   تاثیر چای سبز و چای ترش در کاهش وزن چیست

پیاده روی در جنگل و طبیعت :

فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد
فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

سعی کنید مسیرهای پیاده روی در جنگل و طبیعت را طی کنید. طبیعت تاثیر زیادی بر آرامش ذهن دارد. گذراندن زمان در کنار طبیعت باعث کاهش اضطراب می‌شود و ترشح هورمون آرامش بخش را در بدن افزایش می‌دهد. ضمنا این کار حافظه را نیز بهبود می بخشد.

یوگا :

فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد
فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد

بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۰۷ نشان داده است که انجام ورزش یوگا، عصبانیت، اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد. بنابراین یوگا برای بیماران مبتلا به افسردگی تجویز می‌شود. در سال ۲۰۱۲ گروهی از محققان تاثیر یوگا بر استرس را بررسی کردند. آنها دریافتند که این ورزش تاثیر زیادی بر کاهش نشانه های افسردگی و استرس دارد. یکی از ویژگی‌های خوب یوگا این است که این ورزش بر پایه حرکات کششی و قدرتی است و بر تنفس تمرکز دارد. بنابراین باعث آرامش فرد می‌شود. هنگامی که فرد تنفس عمیق انجام می‌دهد احتمال اضطراب و استرس کاهش می یابد.

هر ذره هم به حساب مي آيد

فراتر از همه اينها، مسئله مهمي که بايد در ذهن داشته باشيد، اين است که تحقيقات همه و همه ثابت مي کنند که فعاليت هاي ورزشي فوايد بسيار زيادي براي شما دارد.

پس اگر وقت نمي کنيد که براي انجام فعاليتهاي ورزشي به باشگاه يا مکان هاي ورزشي برويد، فعاليت هاي کوچکي مثل بالا و پايين آمدن از پله يا يک پياده روي کوتاه هم مي تواند برايتان مفيد باشد.

جمعيت بسيار زيادي از مردم به خاطر داشتن اضافه وزن و نداشتن فعاليت ورزشي کافي در معرض ابتلا به مشکلات و بيماري هاي مختلف هستند.

آمار نشان مي دهد که تقريبا دو سوم افراد بزرگسال به اندازه کافي فعاليت جسمي ندارند و يک چهام آنها به طور کلي هيچ ورزشي انجام نمي دهند.

هميشه يادتان باشد، هر ورزشي، هرچقدر هم که کوچک، باز بهتر از ورزش نکردن است.

فواید ورزش و تاثیر آن بر روی روحیه افراد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 10 =

بررسی

تغییراتی در شیوه آشپزی که از چاق شدن شما جلوگیری می‌کند

تغییراتی در شیوه آشپزی که از چاق شدن شما جلوگیری می‌کند برخی اشتباهات بسیار ساده در زمان آ…