با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

90

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

خشم احساسی طبیعی در انسان است که همه ی افراد آن را به نوعی تجربه می کنند. هر وضعیتی که ما را ناکام کند باعث ایجاد احساس خشم می شود. ناکامی یعنی نرسیدن به خواسته های فردی. وقتی عاملی مانع رسیدن فرد به هدف و خواسته ها شود، عصبانیت بروز می کند.

عاملی از جمله جسمانی (خستگی مفرط)، محدودیت هایی مثل (فلج یا ناتوانی پس از یک حادثه)، کم کاری فرد (آماده نبودن برای امتحان)، رفتاری دیگران (سخت گیری بی دلیل، تحقیر و مسخره کردن) و فریب خوردن توسط دیگران می توانند موجب خشم شوند. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک روشهای کنترل خشم آشنا میشویم.

در صورتی که خشم به طور صحیح مدیریت شود، به ما انرژی می دهد تا در جهت رسیدن به اهداف مان فعالیت کنیم یا به مسائل و مشکلات رسیدگی نماییم. خشم، در صورتی که متعادل باشد، به کنترل اوضاع کمک می کند.

به ما شجاعت می بخشد تا با قاطعیت خواسته های خود را ابراز و دیگران را با دیدگاه های خویش آشنا کنیم. در صورتی که خشم به شیوه ای غلط ابراز شود یعنی سبب واکنش های غضب آلود و پرخاشگرانه گردد، نه تنها مشکلات حل نشده باقی می ماند بلکه بیشتر می شود که مهمترین اثر منفی آن اختلال در ارتباط با دیگران است.

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید
با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

اگر  قادر باشید به اعصابتان مسلط شوید هم سلامتی خودتان را  را تضمین کرده اید و هم ممکن است  زندگی‌تان را نجات داده باشید! آخرین باری که برای سی‌تی‌اسکن، MRI یا رادیوگرافی رفته‌اید، چه زمانی بوده هست؟ ممکن است  دکتر به شما گرفتگی رگ‌ها، ریه‌های پر از خلط یا یک استخوان تازه شکسته را نشان داده است، نه؟

اما حتما پزشک‌تان به شما نگفته :

۵ سانتی‌متر آن طرف‌تر از مری، آن زائده قرمزی که شبیه مشت است را می‌بینی؟ این خشم تو است، به شکل خطرناکی بزرگ شده، بگو ببینم امروز چه کسی شما را عصبانی کرده است ؟

در حالی که تقریبا هیچ تکنولوژی پیشرفته پزشکی قادر به دیدن احساسات شما نیست، اما احساسات شما می‌توانند به اندازه سایر ارگان‌های بدن در سلامت شما تاثیرگذار باشند. محققان می‌گویند احساسات ما واکنش‌هایی فیزیولوژیک هستند. این ایده که بدن ما از احساسات و عواطف ما جداست کاملا اشتباه است این نوشته به نوعی یک کلاس آناتومی به زبان ساده است که شاید پزشک‌تان هم آن را نداند.

خشم ، حس آرامش ما را بر هم مي‌زند و به صورت يك ميهمان ناخوانده ظاهر مي‌شود. علاوه بر اين‌كه خشم توليد استرس مي‌كند و اثرات ذهني و رواني ناخوشايندي به بار مي‌آورد، باعث بالا رفتن فشار خون و برخي ناراحتي‌هاي جسمي نيز مي‌شود .

خشم معمولا در اثر ناكامي به وجود مي‌آيد. در اين مواقع اگر لحظه‌اي توقف كنيم و فكرمان را سازمان‌دهي كنيم مي‌توانيم حس ناكامي را از خود دور كنيم. در اصل ناكامي و به دنبال آن خشم وقتي ايجاد مي‌شود كه ما كنترل ذهن‌مان را از دست مي‌دهيم.

همچنین بخوانید :   ارتباط مستقیم استرس با درمان سرطان

گاهي اوقات شايد هيچ توضيح و دليل منطقي‌اي براي خشم‌مان پيدا نكنيم و صرفا يك موقعيت يا يك سري شرايط ناهماهنگ كنار هم قرار بگيرند و خشم را درون ما بيدار سازند، در اين موقع است كه ما ذات شاد و آرام خود را با حس غيرطبيعي و ناهماهنگي به نام خشم جابه‌جا مي‌كنيم.

اما براي همه افرادي كه تصميم دارند خود را از اين حس ناخوشايند جدا سازند راه‌حلي وجود دارد. راهي كه مي‌تواند خشم را در هم بشكند. در اين راه‌حل يك حالت هماهنگي و هارموني وجود دارد و اين راه‌ها كارهايي هستند كه به وسيله انجام دادن آن‌ها حس تعادل دروني و شادي و آرامش، مجددا در درون‌مان جاري مي‌شود و ما را به ساحل امن و آسايش هدايت مي‌كند.

مراقبه

مي‌توانيد در جايي بنشينيد و يا حتي راه برويد، در هر يك از اين شرايط توجه خود را به تنفس‌تان معطوف كنيد. اگر نفس خود را حبس كرده‌ايد آگاهانه بازدمي انجام دهيد.

حالا با دو شماره نفس بكشيد :

۱ – ۲، و با دو شماره ديگر عمل بازدم را انجام دهيد ۳-۴.

براي مدت يك دقيقه اين تنفس را تكرار كنيد

در حالي كه با همان نظم تنفس مي‌كنيد، توجه خود را به افكارتان معطوف سازيد. به موقعيتي فكر كنيد كه باعث عصبانيت شما شد، فكر كنيد شما چه طور مي‌توانستيد آن موضوع را حل كنيد به نحوي كه به نفع همه افراد درگير در اين ماجرا باشد؟

كليه راه‌حل‌هاي موثر را در ذهن‌تان مرور كنيد و خود را در حال انجام دادن آن‌ها ببينيد. حال زماني را به نوشتن افكارتان اختصاص دهيد، دفترچه كوچكي فراهم كرده و تمام افكار مربوطه را در آن يادداشت كنيد. دفعه بعد كه خشمگين شديد به ياد بياوريد كه براي هر مشكلي راه‌حلي وجود دارد، راه‌حلي با بهترين پيامدها براي همه افراد درگير در آن موقعيت.

انتخاب كنيد كه خوشحال باشيد، حس ناكامي را از خود دور كنيد و به آن موقعيت با نگرشي تازه بينديشيد و راه‌حل تازه‌اي بيابيد، افكاري صلح‌جويانه، آرامش‌بخش و با بيشترين درجه خوبي، افكاري كه بيشترين نتيجه مثبت را به بار آورد.

این ها روش های اجمالی غلبه بر هر نوع خشم می باشد

ما در این مرحله شما را در شرایط مختلف که ممکن است خشم شما را برانگیزد قرار می دهیم و برای هر مورد به شما راه حلی پیشنهاد می دهیم با ما در سایت جامع بیرکلیک بمانید :

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید
با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

مشکل شما : عصبانیت

شما + کله‌ای که از آن دود بلند می‌شود = کمردرد ؛ این را نتایج مطالعه‌ای که اخیرا در ژورنال پزشکی درد منتشر شده، نشان می‌دهد؛ اینکه وقتی آدم‌ها از عصبانیت منفجر می‌شوند درد کمر در آنها تشدید می‌شود. عقیده بر این است که خشم مسیرهای عصبی‌ای را فعال می‌كند که تنش‌های ذهنی را به عضلات اطراف ستون فقرات انتقال می‌دهد. از طرف دیگر عصبانیت شدید تولید اندروفین‌ها را سرکوب می‌كند؛ موادی که باعث کاهش درد می‌شوند.

همچنین بخوانید :   استرس چیست و با جسم شما چه کار می کند

راه‌حل شما : یک قدم عقب بروید

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید
با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

نخست اینکه خشم خود را تشخیص بدهید. آیا واکنش شما فیزیکی است؟ آیا دارید فحاشی می‌کنید؟ علت عصبانیت هر چه هست از آن به عنوان یک راهنما استفاده کرده و کمی به عقب برگردید و سعی کنید خود را در جایگاه یک قاضی ببینید. سعی کنید با بررسی کنش و واکنش آن لحظه و آینده بهترین تصمیم را بگیرید نه اینکه صرفا همان لحظه را ببینید. تحقیقات دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داده این فرایند برای فاصله انداختن بین شما و آن لحظه فوران خشم بسیار موثر است و می‌تواند افکار اعصاب خردکن را کاهش داده و از شدت خشم شما بکاهد.

مشکل شما : فرسودگی شغلی

فکر می‌کنید می‌توانید از پس ۶۰ ساعت کار در هفته برآیید؟ برای این کار باید قند خون‌تان را کنترل کنید. مطالعات دانشمندان صرب نشان داده مردانی که سر کار احساس استرس می‌کنند ۲۱ درصد بیشتر از مردانی که چنین حسی ندارند در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. اگر آنقدر کارتان زیاد است که پشت پرونده‌ها گم شده‌اید آن‌وقت احتمال دارد دچار اختلال خواب شوید؛ چیزی که در نهایت می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

راه‌حل شما :  بخندید و تحملش کنید

مطمئن‌ترین راه خلاص شدن از کار و فرار به جایی دور برای تعطیلات است. ولی خب پس تکلیف خرج زندگی چه می‌شود؟! در این حالت بهترین راه این است که نحوه برخورد با شغل‌تان را تغییر دهید. تحقیقات دانشمندان دانشگاه کانزاس نشان داده خندیدن در زمانی که تحت استرس هستید می‌تواند ضربان و فشار وارد بر قلب را کاهش دهد. خوشبختانه لازم نیست مثل یک دیوانه مدام بخندید؛ حتی یک لبخند نصفه نیمه هم می‌تواند استرس شما را کاهش دهد.

مشکل شما : بدبینی

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید
با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

افراد بدبین بسیار بیشتر از افراد خوشبین درمعرض خطر سکته مغزی قرار دارند؛ محققان فنلاندی این مسئله را ثابت کرده‌اند. بدبینی مداوم و پایدار می‌تواند به عروق خونی شما آسیب زده و ‌باعث اختلال در بخشی از سیستم عصبی شود که عملکرد قلب را کنترل می‌كند و در نتیجه خطر سکته مغزی (به دلیل نرسیدن خون کافی به مغز) افزایش می‌یابد.

راه‌حل شما :  زدن عینک خوشبینی

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید
با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

احتمالا شما یک فرد خوشبین واقعی نیستید اما احتمالا آدمی هم نیستید که ذاتا به‌طور مداوم نه بگوید و غر بزند. شما صرفا باید حس خوشبینی خود را تقویت کنید مثل ورزیده کردن عضلات! هر هفته بخشی از زندگی خود را در نظر بگیرید (زندگی شغلی، عاطفی، اجتماعی و…) و اینطور فرض کنید که اگر همه چیز خوب پیش برود ۱۰سال دیگر چه شرایطی خواهید داشت. این تمرین بنا بر تحقیقات دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید می‌تواند دیدگاه کلی شما درمورد کلیت زندگی‌تان را به‌شدت بهبود بخشد.

همچنین بخوانید :   برنامه سم زدایی ذهن در 5 دقیقه برای شروع روز خوب

مشکل شما : تنهایی

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید
با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

شاید در شبکه‌های اجتماعی ۲هزار دوست داشته باشید اما اگر احساس مرتبط بودن با آنها را نداشته باشید خودتان آن را در قلب‌تان حس خواهید کرد. نتایج مطالعه‌ای که اخیرا در دانشگاه شیکاگو صورت گرفته نشان می‌دهد افراد تنها چهار برابر بیشتر از افرادی که ارتباطات اجتماعی رضایت‌بخشی دارند با مشکل افزایش فشارخون مواجهه می‌شوند. حتما خودتان علت ترسناک بودن این مسئله را می‌دانید؛ افراد منزوی و تنها درصورت افزایش فشارخون به‌شدت در معرض خطر حمله قلبی قرار می‌گیرند.

راه‌حل شما : کمک بگیرید

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید
با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید

مردان از ارتباطات گروهی احساس رضایت فراوانی خواهند داشت، به همین دلیل است که تغییر محل زندگی یا مدرسه یا دانشگاه برای مردان سخت است چون باید دوباره خود را در گروه‌های جدید وارد کنند تا  از این احساس رضایت بهره‌مند شوند. توصیه محققان بخش جامعه‌شناسی دانشگاه شیکاگو این است که برای انجام کارهایی که دوست دارید، داوطلب شوید. وقتی در گروه‌هایی وارد شوید که فعالیت‌های عالم‌المنفعه‌ای انجام می‌دهند که همه به آن اعتقاد داشته و از انجامش لذت می‌برند خواه ناخواه دوستی‌های تازه‌ای شکل می‌گیرد.

مشکل شما :  اضطراب

وقتی شرایط سخت می‌شود اضطراب شما را وادار به واکنش می‌كند. این غیرعادی نیست اما اگر شما به‌طور مداوم احساس نگرانی و اضطراب کنید، ممکن است عقل‌تان را ازدست بدهید! نتایج تحقیق دانشمندان بریتانیایی نشان داده اضطراب می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. علت تنش و فشار ذهنی است که سطح گلوکوکورتیکوئیدها را در بدن افزایش می‌دهد. این مواد که در اصل هورمون‌های استرس نامیده می‌شوند در مقادیر بالا می‌توانند سلول‌های مغزی را در مرکز حافظه تضعیف کنند.

 راه‌حل شما : مغزتان را تعلیم دهید

این نسخه را در باشگاه ورزشی انجام دهید: دست‌کم سه بار در هفته نیم ساعت تمرین هوازی (که ضربان قلب را افزایش دهد) با شدت متوسط انجام دهید. تحقیقات نشان داده این تمرین تاثیری مشابه داروهای کاهش اضطراب دارد. به علاوه فعالیت بدنی، با افزایش سطح اکسیژن مغز به خاطر سپردن و یادآوری اطلاعات را تسهیل خواهد کرد.

مشکل شما : افسردگی

احساس بی‌حالی و افسردگی ممکن است آژیر قرمزی برای سرطان باشد. نتایج مطالعه محققان دانشگاه جان هاپکینز نشان داده افرادی که احساس افسردگی دارند ۶۹ درصد بیشتر از افراد شاد و طبیعی درمعرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند. با گذشت زمان، افسردگی با ایجاد اختلال در ترشح هورمون استرس و در نتیجه تغییر چرخه رشد سلولی و برهم خوردن تنظیمات آن، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

 راه‌حل شما : واقع‌گرایی

اعتمادبه‌نفس ویژگی بسیار خوبی است اما نتایج تحقیقات در دانشگاه پنسیلوانیا نشان داده افرادی که اعتمادبه‌نفس بیش از حد طبیعی دارند به‌شدت درمعرض خطر افسردگی قرار دارند. علت این است که وقتی کسی به اصطلاح بیش از حد خودش را تحویل بگیرد، راه‌های پیشرفت و بهبود شرایط محدود شده و خطر افسردگی افزایش می‌یابد، بنابراین شکست را به عنوان یک احتمال بپذیرید. وقتی ضعف‌های خود را قبول کنید آن وقت به دنبال راهی برای برطرف کردن آنها خواهید رفت.

با این روشها برای همیشه بر خشم خود غلبه کنید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =

بررسی

هر روز ۱۰ دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

هر روز ۱۰ دقیقه برای خودتان وقت بگذارید شاید برای شما پیش آمده که احساس نا امیدی و نارضایت…