همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

212
همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا 1

همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

با توجه به اهمیت و تاثیرات واقعه عاشورا در فرهنگ ما و عدم توجه کافی به عواملی که سالها قبل باعث وقوع این حادثه شد مرا بر آن داشت که این حادثه عظیم را از سالها قبل مورد بررسی قرار داده و نتایج آن را در این سری مطالب با عنوان “همراه با کاروان امام حسین (ع) از مکه تا کربلا ” در این سایت قرار دهم باشد که کور سویی از نور حقیقت در زندگیمان پدیدار شود و راهنمای این جان خسته و دردمندمان گردد . نخست مختصری در مورد زندگانی آن امام بزرگوار میخوانیم و در مطالب بعدی و با توجه به نزدیک شدن ماه محرم سعی خواهم کرد روز شماری از حرکت کاروان عشق و وفا تهیه و در اختیار شما بزرگواران قرار دهم . مجله اینترنتی بیر کلیک شما را دعوت میکند همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا باشید.

 

ولادت

زادگاه امام حسین(ع) مدینه است. برخی تولد امام را سال سوم دانسته‌اند اما قول مشهور، سال چهارم هجری است. درباره روز ولادت امام حسین(ع) هم هر چند اختلاف است، بنابر قول مشهور، ولادت آن امام در روز سوم شعبان است. هنگامی که امام حسین به دنیا آمد، امّ فضل (همسر عباس بن عبدالمطلب)، به امر پیامبر(ص)، دایگی امام حسین(ع) را بر عهده گرفت بدین ترتیب امام برادر رضاعی قُثم بن عباس شد . همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

نامگذاری

واژه «حسین» مصغر واژه «حسن»، به معنای نیکو است. این نام را پیامبر بر او نهاد. در برخی احادیث این نامگذاری به الهام الهی منسوب است. بنابر برخی اقوال نام‌های حسن و حسین معادل شبر و شبیر، نام‌های پسران هارون هستند.گفتنی است که این دو نام از نام‌ها بهشتی‌اند که قبل از اسلام نزد مردم عرب سابقه‌ای نداشته‌اند. بر اساس پاره‌ای از گزار‌ش‌ها در منابع اهل سنت، امام علی(ع) پیش از آنکه پیامبر پسر او را حسن بنامد، نام حمزه یا حرب را برای او برگزیده بود؛ اما اعلام کرد که در نامگذاری فرزندش، بر رسول خدا پیشی نمی‌گیرد. همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

کنیه‌ها

کنیه امام حسین(ع) «ابوعبدالله» است. رسول خدا(ص) هنگام ولادت امام، این کنیه را بر او نهاد. البته امام حسین(ع) فرزندی به نام عبدالله داشته که می تواند علت این کنیه باشد. نیز گفته‌اند: ابوعبدالله به معنای “پدر بندگان خدا” است. برخی علت وجود این کنیه را معنای آن دانسته‌اند؛ یعنی اگر قيام امام نبود، نشانی از دین خدا نمی ماند كه مردم عبد آن باشند؛ از اين رو او را پدر تمام بندگان خدا دانسته‌اند.
«ابوعلی»، «ابوالشهداء» [= پدر شهیدان]، «ابوالاحرار» [= پدر آزادگان] و «ابوالمجاهدین» [= پدر جهاد کنندگان] از دیگر کنیه‌های اوست.

همچنین بخوانید :   راز شش گوشه بودن ضریح امام حسین علیه السلام

همراه با کاروان امام حسین

القاب

امام حسین(ع) القاب فراوانی دارد که بسیاری از آنها با القاب برادرش، امام حسن(ع)، مشترک است؛ مانند «سید شباب أهل الجنه» (به معنای سرور جوانان اهل بهشت). برخی از القاب خاص او عبارت‌اند از: زکی، طیب، وفی، سید، مبارک، نافع، الدلیل علی ذات اللّه، رشید، و التابع لمرضاة اللّه.
ابن طلحه شافعی لقب «زکی» را مشهورتر از دیگر القاب و لقب سید شباب أهل الجنه (سرور جوانان بهشت) را مهم‌ترین آنها دانسته است. در بعضی از احادیث نیز امام حسین(ع) با لقب شهید یا سیدالشهداء خوانده شده است. همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

همان طور که میدانید كنيه نامي است كه به جهت اسم نبردن شخص به اسم كوچكش براي شخص انتخاب مي شود ونام بردن فرد به كنيه اش نوعي احترام محسوب مي شود در ابتداي كنيه معمولاً اب , ام و يا ابن وجود دارد ودر اكثر اوقات كنيه بر اساس نام فرزند بزرگتر انتخاب مي شود مانند ابوالحسن كه كنيه امير المؤمنين عليه السلام است .اما لقب بر اساس اوصاف بارز شخص انتخاب مي شود , مانند امين وصادق , وتفاوت ان با كنيه در پيشوند اب وام ويا ابن است كه در ابتداي كنيه وجود دارد .

همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا 1
همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

همسران

۱ –  شهربانو : ثمره این ازدواج امام سجاد(ع) بود. اگر چه بسیاری از مورخان شهربانو را مادر امام سجاد و دختر یزدگرد دانسته‌اند، محققان معاصر در این مسئله تردید دارند.

۲ –  رباب دختر امرؤ القیس : نقل شده است رباب از بهترین زنان و افضل آنان در ادب و عقل بود. رباب دو فرزند از امام حسین(ع) داشت: سکینه و عبداللّه. عبداللّه(علی اصغر)در روز عاشورا خردسال بود و در آغوش پدرش به شهادت رسید. رباب در کربلا حضور داشت و همراه اسیران به شام رفت.

۳ –  لیلی : لَیلی دختر ابی‌مُرَّة بن عروة بن مسعود ثَقَفی و میمونة بود.  از تاریخِ ازدواج امام حسین(ع) با او اطلاعی در دست نیست. علی اکبر(ع) فرزند اوست.

۴ –  ام اسحق : او همسر امام حسن مجتبی(ع) بود و پس از شهادت او با امام حسین(ع) ازدواج کرد. گزارش‌های تاریخی از زیبایی و بدخلقی او یاد کرده‌اند.شیخ مفید برای او یک فرزند از امام حسین(ع) نام می‌برد: فاطمه.

۵ –  سُلافه یا ملومه : وی از قبیله قُضاعه بود و برای امام پسری به‌نام جعفر به دنیا آورد.  از جزئیات زندگی وی اطلاعی در دست نیست.

فرزندان

منابع متقدم فرزندان امام را چهار پسر و دو دختر و منابع متأخر شش پسر و سه دختر نوشته‌اند :

۱ –  علی اکبر :  پسر بزرگ امام حسین، فرزند لیلا.

۲ –  علی، امام چهارم شیعیان، معروف به زین العابدین و سجاد ، فرزند شهربانو.در منابع قدیمی از او به علی اصغر تعبیر شده است.

همچنین بخوانید :   عین حرف اول عشق است مثل حرف اول عاشورا

۳ –  عبداللّه : فرزند خردسال امام. مادرش رباب بود بیشتر منابع او را به هنگام شهادت، صغیر و شیرخوار دانسته‌اند. امروزه شیعیان او را با نام علی اصغر می‌شناسند.

۴ –  فاطمه : دختر بزرگ امام مادرش امّ اسحاق بود. تاریخ دقیق تولد فاطمه مشخص نیست، ولی چون مادرش بعد از شهادت امام حسن  به همسری امام حسین درآمد، تولد وی بعد از این سال بوده است.

۵ –  سُکَینه : دختر کوچک امام حسین و فرزند رباب.

۶ –  جعفر : مادرش زنی از قبیله قُضاعه بود. وی در زمان حیات امام از دنیا رفت و نسلی از او باقی نماند.

دوران رسول خدا (ص)

امام حسین(ع)، هنگام رحلت پیامبر(ص) هفت سال داشت و در هیچ جنگی او را همراهی نکرد.بر اين اساس ایشان را در زمره واپسین طبقه (طبقه پنجم)اصحاب رسول خدا(ص) شمرده‌اند. ایشان در جریان مباهله حضور داشت. همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱
امام حسین همواره مورد عنایات و الطاف ویژه پیامبر(ص) بود. پیامبر ایشان را جزو اصحاب کساء برشمرد؛ از وی و برادرش امام حسن(ع) بر اسلام بیعت گرفت و هنگامی که پیامبر (ص) به بزرگ قبیله ثقیف، نامه نوشت و او را به اسلام دعوت کرد، حسن(ع) و حسین(ع) را با اینکه طفلی خردسال بودند شاهد قرار داد. از پیامبر نقل شده که فرمود: حسن و حسین(ع) سرور جوانان بهشتند. ایشان در میان اهل بیت خود، امام حسن و امام حسین را بیش از بقیه دوست داشت و این علاقه آن‌چنان بود که با ورودشان به مسجد، گاه خطبه‌اش را ناتمام می‌گذاشت و از منبر پایین می‌آمد و به استقبال آنان می‌رفت و آنان را در آغوش می‌کشید.

دوران خلفای سه‌گانه

امام حسین(ع) تقریباً ۲۵ سال از عمر خویش را در دوران خلفای سه گانه، (ابوبکر، عمر و عثمان) گذراند. ایشان در ابتدای خلافتِ خلیفه اول ۷ ساله، در آغاز خلافت خلیفه دوم ۹ ساله و در شروع خلافت خلیفه سوم ۱۹ ساله بود. همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

خلافت ابوبکر

ایام خلافت ابوبکر آغاز دوره متفاوتی برای اهل بیت(ع) است. در این دوره اهل بیت پیامبر(ص) از سویی در سوگ از دست دادن رسول گرامی اسلام(ص) نشسته بودند و از سوی دیگر اختلاف بر سر حق خلافت، عرصه را بر خاندان رسول خدا(ص) تنگ کرده بود. گفته‌اند امام حسین(ع) در آغازین روزهای خلافت ابوبکر، شبانگاهان به همراه برادرش امام حسن(ع) و مادرش فاطمه(س)، امام علی(ع) را در راه بازپسگیری منصب حقه خویش یاری می‌رساندند و به همراه آنان به درب خانه یکایک اهل «بدر» می‌رفتند.

خلافت عمر

از نحوه و چند و چون زندگانی امام حسین(ع) در ایام خلافت عمر خبر چندانی به دست ما نرسیده است؛ شاید بتوان علت این امر را در گوشه‌گیری امام علی(ع) و فرزندانش از دستگاه حکومت جستجو کرد.
در برخی منابع روایت شده است در اوایل خلافت عمر، امام حسین(ع) وارد مسجد شد و عمر را در حال سخنرانی بر منبر رسول خدا(ص) دید؛ پس، از منبر بالا رفت و به او گفت: “از منبر پدرم فرود‌آی و بر منبر پدرت بنشین!” عمر که مبهوت این سخن شده بود گفت: “پدرم منبری نداشت.” سپس حضرت(ع) را کنار خود نشاند .

همچنین بخوانید :   سالروز ولادت اسوه صبر و استقامت حضرت زینب کبری

خلافت عثمان

امام حسین(ع) در زمان به خلافت رسیدن عثمان حدود نوزده سال داشت.
عثمان، ابوذر را به سرزمین ربذه تبعید و همگان را از بدرقه و همراهی او منع کرد؛ اما امام حسین(ع) همراه پدرش، برادرش امام حسن(ع)، عمویش (عقیل بن ابی طالب)، پسرعمویش (عبدالله بن جعفر) و عمار بن یاسر برخلاف دستور خلیفه، ابوذر را بدرقه کردند. هنگامی که مردم از ظلم عثمان سر به شورش برداشتند و به سمت منزل او برای کشتنش هجوم بردند، امام حسین(ع) و امام حسن مجتبى(ع)، به رغم ناخرسندی از عملکرد خلیفه، به فرمان امام علی(ع) به محافظت از حریم عثمان پرداختند. همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱

دوران حکومت امام علی(ع)

امام حسین(ع) در جنگ‌های دوره حکومت امام علی(ع) –جمل، صفین و نهروان- حضور داشت و در جنگ صِفّین خطبه‌ای برای تشویق به جهاد خواند. امیرالمؤمنین(ع) امام حسین(ع) را پس از امام حسن(ع) سرپرست صدقات (موقوفات) خود قرار داد. به نقلی امام حسین(ع) به هنگام شهادت پدر، برای انجام‌دادن مأموریتی که علی(ع) به او داده بود، در مدائن بود و با نامه امام حسن(ع) از موضوع آگاه شد. او در مراسم تجهیز و خاکسپاری پدر حاضر شد.

دوران امام حسن (ع)

هنگامی که امام حسن(ع) عهده‌دار زعامت مسلمانان شد، امام حسین(ع) با او بیعت کرد و در بسیج و اعزام نیروها به اردوگاه نخیله و اردوگاه مسکن نقشی فعال داشت و همراه امام حسن(ع) به مدائن و ساباط برای جمع‌آوری لشکر رفت.
هنگام صلح امام حسن(ع) با معاویه، جمعی از علاقه‌مندان به اهل بیت(ع)، از امام حسین(ع) خواستند که با این مصالحهٔ سیاسی مخالفت کند و در مقابل معاویه بایستد؛ اما وی با قاطعیت از صلح برادرش حمایت و خود نیز با معاویه بیعت کرد و هنگامی که قیس بن سعد نظر او را در این باره جویا شد، با صراحت نظر خود را اعلان نمود. امام حسین(ع) پس از انعقاد صلح، همراه برادرش از کوفه به مدینه بازگشت و در آنجا ساکن شد.

امامت

امام حسین (ع) در سال ۵۰ق بعد از شهادت برادرش به امامت رسید و تا سال ۶۱ق رهبری شیعیان را بر عهده داشت .

همراه با کاروان امام حسین از مکه تا کربلا ۱ نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پنج =

بررسی

حدیثی از امام رضا در مورد مهربانی با مردم

حدیثی از امام رضا در مورد مهربانی با مردم زندگی اهل بیت علیهم السلام سراسر مملو از نکات مث…